Dowiedz się, jak sprawdzić, czy Twoje dziecko ma kolkę.

 

Kolka to termin medyczny oznaczający nadmierny, częsty płacz u dziecka, które wydaje się być zdrowe i dobrze karmione. Jest to częsta dolegliwość, której przyczyna nie jest jeszcze do końca zrozumiała. Występuje nawet u 30% niemowląt.

Kolka zazwyczaj rozpoczyna się w pierwszych tygodniach życia, ale często ustaje po ukończeniu przez dziecko czterech miesięcy. Powinna ustąpić najpóźniej do szóstego miesiąca życia.

W większości przypadków dziecko płacze intensywnie późnym popołudniem lub wieczorem, przez kilka godzin. Na twarzy maluszka można zauważyć rumieńce, dziecko może zaciskać piąstki, podciągać kolanka do brzuszka lub wyginać plecy w łuk.

Uważa się, że napady płaczu podczas kolki nie są jednak szkodliwe, a Twoja pociecha będzie nadal prawidłowo jeść i przybierać na wadze. Nie ma wyraźnych dowodów na to, że kolka ma jakikolwiek długofalowy wpływ na zdrowie dziecka.

Zasięgnij porady lekarza

Jeżeli dziecko zbyt często i długo płacze wybierz się do lekarza. Lekarz zbada dziecko pod kątek schorzeń, które mogą wywoływać płacz dziecka, na przykład: egzema lub choroba refluksowa przełyku. W chorobie refluksowej przełyku treść żołądkowa cofa się z żołądka do przełyku i powoduje dyskomfort.

Jeżeli nie uda się znaleźć żadnej innej przyczyny objawów występujących u dziecka, można zdiagnozować kolkę. Twój lekarz doradzi Ci, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku.

Co jest przyczyną kolki?

Przyczyna lub przyczyny kolki nie są do końca znane, ale istnieje kilka teorii tłumaczących ich występowanie. Należą do nich m.in.: niestrawność, gazy lub przejściowa nadwrażliwość układu pokarmowego na określone białka i cukry występujące w mleku matki lub mleku modyfikowanym.

Nie ma jednak niezbitych dowodów, które potwierdzałyby powyższe hipotezy.

Kolka występuje zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Obserwowana jest u dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych butelką.

Porady dla rodziców

Opieka nad dzieckiem cierpiącym na kolkę może być stresująca dla rodziców, zwłaszcza, gdy maluch jest pierwszym dzieckiem w rodzinie. Warto pamiętać, że:

  • Kolka Twojego dziecka to nie Twoja wina – kolka nie znaczy, że Twoje dziecko jest chore lub że robisz coś niewłaściwie. Nie oznacza również, że dziecko Cię odrzuca.
  • Wasze dziecko poczuje się w końcu lepiej, bądźcie cierpliwi.
  • Zadbaj o własne samopoczucie – w miarę możliwości poproś przyjaciół i rodzinę o pomoc w zorganizowaniu drobnych spraw, kiedy dziecko śpi. W tym czasie rodzice będą mieli szansę na przerwę i odpoczynek.

Wskazówki: jak pomóc dziecku?

Nie ma obecnie żadnej metody, która sprawdzi się w stu procentach u każdego dziecka cierpiącego na kolkę. Opracowano jednak kilka technik, które mogą pomóc Twojemu dziecku, na przykład:

  • Noszenie dziecka podczas napadu płaczu
  • Zapobieganie połykania powietrza przez dziecko poprzez przyjęcie wyprostowanej pozycji podczas karmienia
  • Wykąpanie dziecka w ciepłej wodzie
  • Delikatne masowanie brzuszka malucha
  • Niewielkiej grupie dzieci ulgę mogą przynieść zmiany w diecie, na przykład dodanie do mleka mamy lub mleka w butelce kropelek wspomagających trawienie poprzez uwalnianie pęcherzyków powietrza, zablokowanych w układzie trawiennym maluszka

Poproś lekarza pediatrę o poradę.