Na czym polega alergia na białka mleka krowiego?

 

 

 

 

Alergia na białka mleka krowiego jest najczęściej występującą postacią alergii pokarmowej i występuje częściej niż przypuszcza wiele osób – u dzieci w wieku do 3 lat u 1 na 14 dzieci. Alergia występuje wtedy, gdy układ odpornościowy identyfikuje białka obecne w krowim mleku jako szkodliwe i uruchamia reakcję alergiczną. Może to prowadzić do objawów, które mogą wystąpić natychmiast (w ciągu kilku minut) lub mogą pojawić się z opóźnieniem nawet do kilku dni po spożyciu nabiału lub żywności zawierającej białka mleka krowiego.

Jakie są objawy?

Alergia na białka mleka krowiego może wywoływać szereg różnych objawów. Objawy mogą się różnić u poszczególnych dzieci, ale mogą przebiegać następująco:

Wszystko o alergii na mleko krowie

Ważna informacja:

W skrajnych przypadkach alergia na białka mleka krowiego może wywołać poważną reakcję alergiczną - wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie dla życia. Do objawów wstrząsu anafilaktycznego należą: świąd skóry, wysypka, obrzęk oczu, ust i warg, trudności z oddychaniem i utrata przytomności. Jeżeli podejrzewasz wstrząs anafilaktyczny, natychmiast wezwij pogotowie.

Wskazówka: zacznij prowadzić dzienniczek z opisem objawów występujących u Twojego dziecka, jeżeli podejrzewasz, że maluch może mieć alergię na białka mleka krowiego, nawet jeżeli objawy wydają się być niepowiązane ze sobą – przyda się podczas rozmowy z lekarzem.

W jaki sposób diagnozuje się alergię na białka mleka krowiego?

Jeżeli zauważasz pewne objawy, które sugerują, że Twoje dziecko może mieć alergię nabiałkom mleka krowiego, warto porozmawiać lekarzem. W trakcie wizyty lekarz będzie zadawać szczegółowe pytania na temat oznak i objawów, a także może zbadać dziecko. Może także zalecić przeprowadzenie niektórych z tych badań:

Na skórę Twojego dziecka nałożona zostanie niewielka ilość białka mleka. Odczyn w miejscu przeprowadzenia badania wskazuje na alergię.

Testy laboratoryjne z krwi: test z krwi sprawdza reakcję immunologiczną dziecka na mleko poprzez zmierzenie ilości przeciwciał przeciwko białku mleka krowiego, występujących w jego krwi.

Dieta eliminacyjna: lekarz poprosi o wyeliminowanie mleka z diety dziecka (i Twojej, jeżeli karmisz piersią), a następnie ponowne wprowadzenie mleka, aby sprawdzić, czy spowoduje to reakcję (ponowne wystąpienie objawów).

Próby wprowadzania alergenu w pokarmach: Twoje dziecko będzie otrzymywać niewielkie dawki pokarmów, które mogą zawierać lub nie zawierać białka mleka krowiego w coraz większych ilościach, aby sprawdzić, czy występuje reakcja alergiczna.

Przygotowanie do wizyty

Jeżeli umówiłaś się na wizytę, aby porozmawiać z lekarzem o podejrzenia alergii na białka mleka krowiego, możesz mieć sporo na głowie. Aby pomóc Ci się przygotować do wizyty, zachęcamy do skorzystania z naszej listy kontrolnej, dzięki której będziesz mieć pewność, że jak najlepiej ją wykorzystasz.

 • Prowadź dziennik objawów, z podaniem terminu ich wystąpienia i opisem produktów, które dziecko jadło tego dnia
 • Sporządź listę leków, witamin lub suplementów, które przyjmujesz Ty lub dziecko
 • Przygotuj się na pytania, które mogą zostać zadane, zanotuj informacje potrzebne do udzielenia odpowiedzi. Możliwe pytania to:
 • Kiedy po raz pierwszy zaobserwowała Pani niepokojące objawy po spożyciu mleka przez dziecko?
 • Czy może Pani opisać, co się dzieje?
 • Czy tak dzieje się za każdym razem?
 • Jak szybko pojawiają się objawy po zjedzeniu lub wypiciu przez dziecko mleka/produktów mlecznych?
 • Czy jest coś, co łagodzi lub nasila te objawy?
 • Czy u innych osób w rodzinie zdiagnozowano alergię na białko mleka krowiego?
 • Zapisz pytania, które możesz chcieć zadać lekarzowi, na przykład:
 • Czy Pani/Pana zdaniem jest to alergia na białka mleka krowiego, czy nietolerancja laktozy?
 • Czy będą wykonywae badania?
 • Czy można wyrosnąć z alergii na białka mleka krowiego?
 • Czy trzeba będzie wykluczyć mleko i produkty mleczne z diety mojego dziecka? Co z moją dietą?

Zapytaj lekarza, czy jest coś, co powinnaś zrobić przed wizytą – na przykład dziecko być może powinno przestać przyjmować pewne leki przed przeprowadzeniem testów pod kątem alergii.

Żywienie w przypadku alergii na białka mleka krowiego

Jeżeli u Twojego dziecka zdiagnozowana zostanie alergia na białko mleka krowiego, Twój lekarz doradzi zmiany w diecie, które trzeba będzie wprowadzić. Do takich zmian będzie należeć wykluczenie produktów zawierających mleko krowie lub białka mleka krowiego z diety Twojego dziecka – oraz Twojej, jeżeli karmisz piersią. Lekarz lub dietetyk może pomóc Ci zaplanować zbilansowane posiłki, aby zastąpić substancje odżywcze występujące w mleku krowim. Być może Ty lub Twoje dziecko będziecie również musieli przyjmować suplementy, aby zapewnić odpowiednie spożycie wapnia, witaminy D i B₂.

Jeżeli Twoje dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym lub jeżeli planujesz jego wprowadzenie, lekarz może przepisać specjalną mieszankę dla Twojego dziecka.

Opieka nad dzieckiem z alergią na białka mleka krowiego bywa czasem stresująca, ale pamiętaj, że nie jesteś sama. Spróbuj porozmawiać z innymi rodzicami lub rodzicami dzieci z alergią – to często świetne źródło porad i wsparcia. Zapytaj lekarza, czy w Twojej okolicy funkcjonują grupy wsparcia i skontaktuj się z taką grupą.  

Kiedy moje dziecko wyrośnie z alergii na białka mleka krowiego?

Dobra wiadomość: dzieci wyrastają z alergii na białka mleka krowiego – większość wyrasta z niej w wieku 3 do 5 lat. Twoje dziecko powinno być badane przez lekarza co 6-12 miesięcy, aby sprawdzać, czy wyrosło z alergii.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź na: www.nutramigen.pl

*Przyjęto za: Vandenplas Y, Koletzko S, Isolauri E et al. Guidelines for the diagnosis and management of cow's milk protein allergy in infants. Arch Dis Child 2007;92:902-8.

 

Bibliografia:

 1. Koletzko S et al. J Pediatr Gastrenterol Nutr 2012;55:221-229
 2. Vandenplas Y et al. Arch Dis Child 2007;92:902-908
 3. NHS Choices. Anaphylaxis http://www.nhs.uk/conditions/anaphylaxis/pages/introduction.aspx (dostęp w listopadzie 2016 r.)
 4. Mayo Clinic. Milk Allergy http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/milk-allergy/basics/definition/con-20032147 (dostęp w listopadzie 2016 r.)
 5. NHS Choices. What should I do if I think my baby is allergic or intolerant to cows' milk? http://www.nhs.uk/chq/Pages/could-my-child-be-intolerant-to-cows-milk.aspx?CategoryID=62&SubCategoryID=63 (dostęp w listopadzie 2016 r.)