Nawet 30% niemowląt cierpi z powodu kolki niemowlęcej - jest to zespół behawioralny, w którym występują napady płaczu bez znanej przyczyny.

 

Kolka niemowlęca to termin medyczny oznaczający nadmierny, częsty płacz u dziecka, które wydaje się być zdrowe i dobrze karmione. Jest to dolegliwość częsta, której przyczyna nie jest jeszcze do końca zrozumiała. Gdy tylko niepokoi Cię zachowanie Twojego dziecka, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

Objawy kolki u niemowlaka

Nawet 30% niemowląt boryka się z kolką – zespołem behawioralnym, w którym występują napady płaczu bez znanej przyczyny. Kolkę często rozpoznaje się według „reguły trzech“: płacz trwający ponad trzy godzinny dziennie (zazwyczaj wieczorem), przez ponad trzy dni w tygodniu i przez okres dłuższy, niż trzy tygodnie. Jeżeli Twoje dziecko ma kolkę, może podciągać nóżki do brzuszka, mieć gazy i napięty, wzdęty brzuszek. To zachowanie, przerywane napadami nieutulonego płaczu, zazwyczaj rozpoczyna się po kilku tygodniach od narodzin, osiąga apogeum około szóstego tygodnia i na szczęście z reguły mija samoczynnie w czwartym miesiącu życia dziecka.

Kolki u niemowlaka - przyczyny

Eksperci nie są pewni, co powoduje kolkę oraz dlaczego kolka dotyka tylko niektóre dzieci. Istnieją jednak pewne hipotezy, próbujące tłumaczyć ich przyczynę.

Niedojrzały układ nerwowy. Fakt, że większość niemowląt wyrasta z kolki w wieku czterech miesięcy, może sugerować neurorozwojową przyczynę kolki.

Wrażliwy układ trawienny. Słowo „kolka“ wywodzi się od greckiego słowa „kolikos“, co oznacza okrężnicę. Inna hipoteza sugeruje, że kolka powstaje, gdy pokarm przechodzi zbyt szybko przez układ trawienny dziecka lub nie zostanie całkowicie strawiony. To prawda, że dzieci z kolką mają często problem z gazami. Nie jest jasnym, czy wzdęcia u niemowląt wynikają z tendencji do gromadzenia gazów co prowadzi do kolki, czy też dzieci z kolką mają problem z gazami, na skutek połykania dużej ilości powietrza podczas płaczu.

Alergia na białka mleka krowiego (ABMK). Kolka lub niedający się ukoić płacz są typowym objawem alergii pokarmowej wieku dziecięcego, zwanej alergią na białka mleka krowiego (alergia na białka mleka, które występują naturalnie w produktach nabiałowych). Alergia na białka mleka krowiego występuje u 2-7,5% niemowląt. Dziecko karmione piersią może mieć kontakt z fragmentami białka mleka krowiego pochodzącymi z diety matki (białko może być przekazywane w jej mleku). Alergia na białka mleka krowiego u dzieci karmionych piersią występuje rzadko; jeżeli jednak zostanie zdiagnozowana, dietę mamy należy zmodyfikować tak, aby karmienie piersią mogło być kontynuowane. Najczęściej modyfikacja diety polega na eliminacji białek mleka krowiego z diety mamy karmiącej. U niemowlęcia z alergią na białka mleka krowiego, otrzymującego mleko modyfikowane, może dojść do manifestacji reakcji na skutek obecności białka mleka krowiego w standardowych mlekach dla niemowląt.

Porady dla rodziców

Opieka nad dzieckiem cierpiącym na kolkę może być stresująca dla rodziców, zwłaszcza, gdy maluch jest pierwszym dzieckiem w rodzinie. Warto pamiętać, że:

  • Nie możesz winić siebie za kolkę Twojego dziecka – nie oznacza ona, że Twoje dziecko jest chore lub że niewłaściwie z nim postępujesz. Nie oznacza to również, że dziecko Cię odtrąca. 
  • Zachowaj spokój i cierpliwość. Niedługo Twoje dziecko będzie czuło się lepiej. 
  • Nie zapominaj o sobie – poproś bliskich o pomoc w drobnych czynnościach życia codziennego. Gdy dziecko zaśnie zrób sobie przerwę na odpoczynek.

Sposoby na kolkę u niemowlaka

Nie ma obecnie żadnej metody, która sprawdzi się u każdego dziecka cierpiącego na kolkę w 100%. Opracowano jednak kilka technik, które mogą pomóc Twojemu dziecku, na przykład:

  • Noszenie dziecka podczas napadu płaczu
  • Zapobieganie połykaniu powietrza przez dziecko poprzez przyjęcie wyprostowanej pozycji podczas karmienia
  • Wykąpanie dziecka w ciepłej wodzie
  • Delikatne masowanie brzuszka malucha

Ulgę Twojemu dziecku mogą przynieść już drobne zmiany w diecie, jak choćby dodanie kropli wspomagających trawienie do mleka mamy lub mleka w butelce. Pamiętaj jednak, aby wszelkie modyfikacje w żywieniu dziecka konsultować z lekarzem pediatrą.