DHA to wyjątkowy kwas tłuszczowy z rodziny Omega-3, obecny w mleku matki. Jest naturalną częścią diety Twojego dziecka. Badania kliniczne wykazały, że DHA wspomaga prawidłowy rozwój wzroku niemowląt.

 

W jaki sposób DHA wspomaga wzrok Twojego dziecka?

Spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój wzroku i mózgu płodu i niemowląt karmionych piersią. W momencie narodzin wzrok dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, do pełni dojrzałości narząd wzroku potrzebuje około pięciu lat. Twoja pociecha zacznie rozpoznawać Twoją twarz po 6 tygodniach życia. W wieku 12 miesięcy Twoje dziecko prawdopodobnie będzie w stanie wypatrzeć ulubioną zabawkę na drugim końcu pokoju. Im maluszek ostrzej widzi, tym więcej uczy się o otaczającym go świecie.

Ile DHA potrzebuję podczas karmienia piersią?

Źródłem DHA dla malucha karmionego mlekiem mamy jest jej pokarm, a zatem, jeśli karmisz swoje dziecko piersią, powinnaś nadal spożywać tłuste ryby, takie jak: łosoś, tuńczyk, czy makrela, bądź przyjmować suplementy.

Mamy karmiące piersią potrzebują codziennie dodatkowo 200 mg DHA, w porównaniu do zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 dla osób dorosłych (250 mg DHA i EPA).

Ile DHA potrzebują dzieci karmione mlekiem modyfikowanym?

Mleko matki zawiera średnio 0,32% DHA (Omega 3).Mleko następne Enfamil Premium 2 zawiera 0,3% DHA. Badania naukowe przeprowadzone z wykorzystaniem preparatów Enfamil wykazały, że 0,3% DHA stanowi poziom, który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został również potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt. Mieszanka ta, wraz ze zróżnicowaną dietą, pomaga dostarczać 100 mg DHA dziennie, co stanowi dzienne wymagane spożycie dla niemowląt w wieku 6-24 miesięcy. 

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia Twojego dziecka. Jeżeli z różnych powodów nie możesz karmić piersią, Enfamil Premium 2 jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia jako element zróżnicowanej diety. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem.

 

Referencje
  1. The EFSA Journal 2009, 941:1-14. 
  2. Morale et al Early Hum Dev 2005, 81:197-203. 
  3. Hoffman et al J Pediatr 2003,142:669-77.
  4. Brenna et al, Docosahexaenoic and arachidonic acid concentrations in human breast milk worldwide, 2007 r.
  5. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011 r.