Rozwój niemowlaka - jakie kamienie milowe pokonuje dziecko między 6. a 12. miesiącem życia?Tempo rozwoju dziecka wydaje się tak szybkie, że zaskakuje samych rodziców. Po 6 miesiącach od urodzenia maluch potrafi się już śmiać, złościć, gaworzyć, siedzieć, przewracać się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Jakie będą kolejne umiejętności, które nabędzie przed ukończeniem roku życia?

 

Jeśli z niecierpliwością oczekujesz pierwszego słowa albo kroku postawionego przez bobasa, pamiętaj, że rozwój niemowlaka nie przebiega identycznie w każdym przypadku. Osiągnięcie kamieni milowych może różnić się o kilka tygodni lub miesięcy u różnych dzieci, co wcale nie oznacza odstępstw od normy.

Rozwój mowy i umiejętności społecznych

Prawdopodobnie w drugim półroczu życia dziecka usłyszysz upragnione pierwsze słowo, które zazwyczaj brzmi "mama" lub "tata". W tym przypadku warto jednak pamiętać, że z początku dziecko powtarza je bez zrozumienia. Dopiero z czasem świadomie wiąże słowa "mama" i "tata" z najbliższymi dla niego osobami. Dosyć typowym etapem rozwoju, który pojawia się między 6. a 12. miesiącem życia, jest lęk przed obcymi (nawet, jeśli usilnie starają się zaskarbić sobie zaufanie malca). Pod koniec pierwszego roku życia może pojawić się także lęk separacyjny, który nęka dziecko podczas nieobecności mamy. Choć nie jest to łatwy czas, weź pod uwagę, że tego typu problemy są przejściowe.

Rozwój niemowlaka a czynności ruchowe

Minie jeszcze trochę czasu, zanim twoje dziecko zacznie biegać po domu i bawić się z tobą w chowanego, jednak zanim ukończy pierwszy rok życia, może już nabyć wiele nowych umiejętności. Przykłady to chwytanie przedmiotów, jedzenie palcami, stanie albo chodzenie (samodzielnie lub podpierając się o np. meble, pod nadzorem rodziców). Niektóre dzieci już przed pierwszymi urodzinami potrafią samodzielnie stać lub chodzić, inne potrzebują jednak trochę więcej czasu na naukę utrzymania równowagi. Podobnie jest w przypadku raczkowania.

Czasami dzieci około roku są w stanie pomagać rodzicom podczas zakładania ubranek lub potrafią pić z kubeczka. Mimo to wciąż potrzebują nadzoru rodziców lub opiekunów, gdyż nowe czynności wykonują dosyć nieporadnie.

Co możesz zrobić, aby wspomóc zdrowy rozwój swojego dziecka?

Przede wszystkim uważnie śledź jego postępy. Jeżeli twoje dziecko ma roczek, a jeszcze nie jest w stanie pełzać, stać z pomocą, wypowiedzieć słowa czy komunikować się przy pomocy gestów (np. kręcić głową w geście sprzeciwu), warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Rozwój niemowlaka możesz wspierać poprzez częste mówienie do niego, zachęcanie do gier i zabaw (jak szukanie schowanego przedmiotu), nagradzanie właściwych zachowań. Gdy dziecko coraz więcej się rusza, potrzebuje także nadzoru oraz bezpiecznej przestrzeni w domu. Ponadto istotną rolę odgrywa zdrowa i dobrze zbilansowana dieta. Na tym etapie maluch potrzebuje już nie tylko mleka, ale może też jeść zupki, kaszki, papki, przeciery owocowe. Dzięki składnikom odżywczym zawartym w wysokiej jakości produktach twój maluch będzie miał wystarczająco dużo siły i zdrowia do osiągania kolejnych kamieni milowych, których przed nim wciąż całkiem sporo.

 

Piśmiennictwo:
  1. Krawczyński M. Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka. https://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogra... Data dostępu: 17.09.2018
  2. Milestones: 7 to 12 months. https://www.babycenter.com/0_milestones-7-to-12-months_1496587.bc Data dostępu: 17.09.2018

 

PO/ENF/18/0085, PO/ENF/18/0085a