Co potrafi roczne dziecko?Kalendarz rozwoju dziecka jest bardzo pomocny dla rodziców, którzy są ciekawi, kiedy mogą spodziewać się pierwszego uśmiechu, słowa czy kroku. Ponadto stanowi ważny punkt odniesienia, przydatny w monitorowaniu prawidłowego rozwoju malca. Przeczytaj, jakie umiejętności posiada dziecko, które ukończyło rok.

 

Z każdym kolejnym miesiącem życia niemowlak staje się bardziej ruchliwy, ciekawy świata i coraz jaśniej komunikuje swoje emocje i potrzeby. Weź jednak pod uwagę, że tempo nabywania nowych umiejętności nie jest dokładnie takie samo u wszystkich dzieci.

Kalendarz rozwoju dziecka – jakich zdolności możesz spodziewać się po rocznym maluchu?

W okolicy pierwszych urodzin twoje dziecko może już posiadać następujące umiejętności:

  • reagowanie na swoje imię,
  • odwracanie się w stronę mówiącej do niego osoby,
  • mówienie "mama" lub "tata",
  • rozumienie słowa "nie",
  • raczkowanie,
  • stawianie pierwszych kroków,
  • jedzenie palcami.

Niektóre dzieci w chwili ukończenia pierwszego roku życia potrafią też samodzielnie napić się z kubeczka lub wypowiadają więcej słów niż "mama" i "tata", choć często ich mowa jest zrozumiała tylko dla rodziców. Na tym etapie rozwoju trzeba pamiętać, że coraz bardziej ruchliwe dziecko wymaga zapewnienia mu bezpiecznej przestrzeni (zabezpieczenie ostrych kantów, gniazdek elektrycznych, schowanie kabli i baterii). Roczne dziecko potrafi także łapać niewielkie przedmioty dwoma palcami i może wkładać je do buzi, dlatego trzeba zadbać o czystość w domu i na bieżąco usuwać z podłogi drobne, potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

Co jada roczne dziecko?

Około 6. miesiąca życia jadłospis dziecka staje się coraz bardziej zróżnicowany i maluch może rozsmakować się w zupkach, przecierach, kaszkach, musach. Roczne dziecko jest w stanie także jeść pokarmy w kawałkach, jednak pamiętaj, aby nie podawać mu produktów, którymi może się zakrztusić, jak całe winogrona, orzechy, warzywa, owoce lub kawałki mięsa pokrojone w kostki. Lepiej podawać mu je pokrojone w słupki lub plastry.

Ważnym elementem diety dziecka w tym wieku wciąż jest mleko. Jeśli maluch nie jest już karmiony piersią, może pić mleko krowie, gdyż zawarte w nim tłuszcze są cenne dla rozwoju mózgu. Zamiast mleka krowiego możesz też podawać dziecku wartościowe mleko modyfikowane, przeznaczone specjalnie dla jego grupy wiekowej i wzbogacone o szczególnie ważne białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.

Pielęgnuj, wspieraj, okaż cierpliwość

Obserwowanie dziecka, które robi kolejne postępy, to wiele pięknych chwil w życiu rodziców. Możesz wspierać jego rozwój nie tylko poprzez zapewnienie mu zdrowej diety, ale także częste mówienie do niego, zabawy, zachęcanie do podejmowania pierwszych wyborów dotyczących jedzenia lub ubrania. Jeżeli śledzisz kalendarz rozwoju dziecka i niepokoi cię, że twój maluch jeszcze nie nabył pewnych umiejętności, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Ponadto zawsze warto skonsultować wszelkie wątpliwości i obawy z pediatrą. Okaż dziecku swoje wsparcie i cierpliwość, bo wciąż czeka go wiele kamieni milowych do pokonania.

 

Piśmiennictwo:
  1. Schwartz Ch. I. What skills should a 1-year-old child be able to do?
  2. Krawczyński M. Harmonogram prawidłowego rozwoju na pierwsze 2 lata życia dziecka https://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57403,harmonogra... Data dostępu: 18.09.2018
  3. Baby Development: Your 1-Year-Old. https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-development-1-year-old#1 Data dostępu: 18.09.2018

 

PO/ENF/18/0085, PO/ENF/18/0085a