Istnieje kilka możliwych opcji, które mogą pomóc Ci kontynuować karmienie piersią po powrocie do pracy. Warto zastanowić się nad tym z wyprzedzeniem – to pomoże przygotować się Tobie i Twojemu pracodawcy. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia i zapewnia mu wiele korzyści.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, aby zapewnić im jak najlepszy start pod względem wzrostu, rozwoju i zdrowia. Łączenie karmienia piersią z karmieniem odciągniętym mlekiem z butelki może być dobrą metodą na kontynuowanie kamienia dziecka mlekiem mamy, gdy jesteś w pracy. Na naszej stronie znajdziesz zalecenia, jak bezpiecznie przechowywać odciągnięte mleko.

Wskazówka: naklejaj etykiety z datą na odciągniętym mleku, dzięki czemu Ty lub opiekun dziecka będziecie wiedzieć, które mleko należy zużyć w pierwszej kolejności.

Jeżeli w Twoim miejscu pracy lub w jego pobliżu znajduje się żłobek, możesz karmić piersią przed pracą i po pracy lub w trakcie przerwy na lunch. Zapytaj swojego pracodawcę o elastyczne godziny pracy, dopasowane do pory karmienia Twojego dziecka. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia miejsca na odpoczynek dla kobiet ciężarnych i matek karmiących, które powinno być miejscem umożliwiającym odpoczynek w pozycji leżącej. Pracodawcy powinni także zapewnić ustronne i bezpieczne miejsce, w którym mamy mogą odciągać i przechowywać mleko; nie może to być toaleta.

Chcesz wiedzieć więcej? Te artykuły mogą być przydatne:

Pobierz nasze przydatne poradniki, aby zawsze i wszędzie mieć dostęp do pomocnych wskazówek: Karmienie łączone.

Zobacz więcej podobnych pytań: karmienie piersią.