Szukaj

Zioła w ciąży – które z nich są korzystne, a których powinnaś unikać?

Ziołowe i roślinne preparaty obecne są w kulturze, medycynie i kuchni od zarania dziejów, ściśle związane z ceremoniami, wierzeniami, przyprawianiem potraw i medycyną – nie tylko naturalną! Zioła są często także składnikiem leków medycyny konwencjonalnej. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Jakie zioła może stosować ciężarna, a jakich najlepiej unikać w tym szczególnym czasie?

W ostatnich latach obserwuje się wzrost stosowania składników naturalnych i ziołowych w medycynie, także konwencjonalnej, oraz w przemyśle kosmetycznym, co jest związane ze wzrostem świadomości konsumentów i pacjentów, zwróceniem się ku naturze i rosnącemu przekonaniu o wyższości leków i substancji naturalnych nad syntetycznymi. Należy jednak pamiętać, że preparaty ziołowe niejednokrotnie wykazują bardzo silne działanie na organizm i niektóre z nich mogą mieć negatywny wpływ na ciążę i płód. Na które zioła w ciąży musimy zwrócić szczególną uwagę?

Kiedy stosujemy zioła w ciąży?

Na stosowanie ziołowych preparatów najczęściej decydujemy się w czasie przeziębienia, trudności z zasypianiem, problemów trawiennych i zaparć oraz opuchlizn i obrzęków. Sięganie po ziołowe leki, herbatki i wyciągi wydaje się bardziej naturalne i bliższe organizmowi, a także nie wymaga zgłaszania się po receptę do lekarza. Wiele osób wykazuje większe zaufanie do ziołowych terapii stosowanych w rodzinie od pokoleń niż „chemicznych” leków, zwłaszcza w ciąży, gdy zdecydowanie bardziej dba się o organizm i to, co do niego trafia. Brak wiedzy na temat bezpieczeństwa ziół względem płodu może jednak prowadzić do przykrych konsekwencji, spowodować komplikacje ciąży, przedwczesny poród lub krwotoki. Jakie zioła będą więc bezpieczne dla kobiet w ciąży, a których należy unikać?

Europejska Spółdzielnia Naukowa ds. Fitoterapii (European Scientific Cooperative On Phytotherapy) ESCOP 2003 dzieli substancje roślinne na cztery grupy, względem bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży. Grupa A to rośliny i zioła, które mogą być stosowane w czasie ciąży. Grupa B i C powinna być konsultowana z lekarzem przed zastosowaniem, z powodu braku danych lub pewnego ryzyka niebezpieczeństwa dla płodu, natomiast substancji i roślin z grupy D absolutnie nie należy stosować w czasie ciąży. 1

Zakazane zioła w ciąży

We wspomnianej kategorii D ziół i roślin niebezpiecznych w ciąży znajdują się substancje, które często pojawiają się w naszej kuchni, spiżarni i apteczce. Mają one bezsprzecznie pozytywne działanie na organizm człowieka, jednak w czasie ciąży nie należy stosować ich ze względu na ryzyko negatywnego wpływu na ciążę i płód. Jakie to rośliny?

Popularna przyprawa, składnik potraw i leków – znany i lubiany cynamon lepiej wykluczyć z jadłospisu w trakcie ciąży, może negatywnie wpływać na utrzymanie ciąży oraz wątrobę, która w ciąży jest podwójnie obciążona. Składnik cynamonu – kumaryna – może powodować zaburzenia funkcjonowania tego organu.

Z szuflady z przyprawami oraz apteczki warto na czas ciąży wyjąć również tymianek i podbiał oraz rozmaryn – zawierają substancje zwiększające ryzyko poronienia. Tabletki na ból gardła z tymiankiem i podbiałem oraz potrawy przyprawiane rozmarynem odłóżmy na czas po narodzinach dziecka.

Wzmacniające i dodające energii herbatki oraz suplementy diety zawierające korzeń żeń-szenia również trzeba zamienić na inne witaminy i minerały przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Stosowanie wszelkich suplementów w trakcie ciąży należy bezwzględnie konsultować z lekarzem! Ziołowe herbaty i mieszanki mogą zawierać równie niewskazaną w czasie ciąży szałwię, która zwiększa ryzyko poronienia, a w czasie karmienia piersią może zmniejszać zdolność produkcji pokarmu przez gruczoły mleczne, z szałwią żegnamy się więc na dłużej.2

Do listy zakazanych w trakcie ciąży roślin i ziół dołącza także niepozorny, popularny i lubiany aloes. Związki zawarte w tej roślinie mogą wywołać skurcze macicy, niepożądane w trakcie ciąży przed etapem porodu, mogące zagrozić bezpieczeństwu płodu.

Leki ziołowe i rośliny bezpieczne do stosowania w ciąży

Żurawina to znane przez większość kobiet remedium na problemy z pęcherzem moczowym, często występujące również w ciąży z uwagi na zaburzenia równowagi flory bakteryjnej oraz układu hormonalnego. Stosowanie żurawiny oraz borówki brusznicy zarówno w formie tabletek, wyciągów, soku, jak i spożywanych owoców jest bezpieczne dla kobiet w ciąży i ma pozytywny wpływ na organizm dzięki wysokiej zawartości witaminy C.

Najlepsze zioła na trawienie w ciąży

Przy problemach z trawieniem w ciąży za bezpieczne uznaje się działanie imbiru lekarskiego, mięty oraz rumianku stosowanych w formie naparów lub kropli z wyciągiem z tych roślin, świetnie sprawdzających się również jako zioła na mdłości w ciąży.

Popularnie stosowane zioła na zaparcia, w ciąży nie zawsze są bezpieczne dla płodu. W tym czasie najlepiej sprawdzi się wspomniany już łagodzący napięcie rumianek, a także olej lniany i siemię lniane, zawierające dużą ilość błonnika.

Bibliografia:

  1. Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/07-2010/04%20%20Rosliny%20w%20ciazy.pdf (Data dostępu: 14.05.2021)
  2. Łuczak A., Nowak M., Szałek E. Bezpieczeństwo leków roślinnych w ciąży https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/07-2010/04%20%20Rosliny%20w%20ciazy.pdf (Data dostępu: 14.05.2021)
Enfamil Polska Enfamil Polska