Szukaj

Dieta cukrzycowa w ciąży - jak się prawidłowo przy niej odżywiać?

Cukrzyca w ciąży to przypadłość, której nie wolno lekceważyć. Należy regularnie mierzyć poziom glukozy we krwi i zmienić jadłospis tak, by zapewnić organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a wyeliminować nadmiar cukru. Na szczęście cukrzyca ciążowa może być skutecznie kontrolowana za pomocą właściwej diety.

Dieta w cukrzycy ciążowej – co jeść, a czego unikać?

W cukrzycy ciążowej ważne jest przede wszystkim nieprzekraczanie zalecanej dziennej ilości kalorii, która powinna wynosić maksimum 2200 kcal. Ilość kalorii można też obliczyć według wzoru 35 kcal na kilogram masy ciała. Posiłki należy spożywać w sześciu umiarkowanych porcjach, nigdy w postaci jednego czy dwóch obfitych posiłków dziennie. Ważne jest, żeby jeść zarówno śniadanie, jak i tak zwaną drugą kolację – posiłek zjedzony przed snem przeciwdziała niebezpiecznemu spadkowi glukozy we krwi w ciągu nocy. Ważne jest, żeby posiłki nie powodowały wahań glukozy we krwi. Zapobiegnie się temu, jedząc węglowodany złożone, czyli na przykład pieczywo z mąki z grubego przemiału (ciemne), płatki owsiane i jęczmienne, ziemniaki, ryż, makarony (szczególnie razowe) oraz produkty z dodatkiem otrębów. Jadłospis w diecie cukrzycowej w ciąży nie powinien natomiast zawierać cukrów prostych pochodzących ze słodyczy, słodkich napojów i dosładzanych soków, lodów, miodu i słodkich owoców (bananów, daktyli, winogron, owoców suszonych). Należy też zrezygnować z jedzenia tłustych serów, potraw smażonych, śmietany i jogurtu. Stosując się do tych wskazań, przyszła mama chorująca na cukrzycę nie powinna znacząco przytyć podczas ciąży, uniknie też innych przykrych skutków cukrzycy ciążowej.

Jadłospis diety cukrzycowej w ciąży

Oprócz węglowodanów złożonych dieta cukrzycowa w ciąży powinna uwzględniać także surowe warzywa, które działają bardzo korzystnie na uregulowanie poziomu wchłaniania glukozy. Konieczne jest dodawanie do każdego posiłku porcji surowych warzyw, najlepiej zielonych, takich jak mix sałat, cykoria, szpinak, cukinia i ogórek. Ważne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu, czyli picie przynajmniej dwóch litrów płynów (najlepiej czystej, niegazowanej wody) dziennie.

Oprócz tego jadłospis w diecie cukrzycowej powinien zawierać chude mięso (o ile przyszła mama je mięso – jeśli nie, należy zastosować się do zaleceń w sprawie diety dla weganek i wegetarianek chorujących na cukrzycę ciążową) oraz mleko i nabiał z niską zawartością tłuszczu. W jadłospisie dla ciężarnej z cukrzycą powinien też znaleźć się olej – szczególnie polecany jest olej rzepakowy z pierwszego tłoczenia, olej sojowy i oliwa z oliwek.

Mięso należy dusić lub gotować w wodzie lub na parze.

Przykładowy jadłospis w diecie cukrzycowej w ciąży wygląda następująco:

Pierwsze śniadanie: pieczywo razowe, wieloziarniste lub żytnie, wędlina dobrej jakości, świeży ogórek i inne warzywa według uznania, sok pomarańczowy rozcieńczony wodą, słaba herbata

Drugie śniadanie: pieczywo wieloziarniste, chudy twarożek ze szczypiorkiem, zielona herbata

Obiad: botwinka, kurczak gotowany na parze, ziemniaki gotowane w wodzie, warzywa lub mix sałat z jogurtem greckim

Kolacja: pieczywo chrupkie, warzywa lub sałatka warzywna z olejem rzepakowym (ogórek kiszony, cykoria, rzodkiewka, papryka, zielony groszek lub inne warzywa według uznania)

Druga kolacja (przed snem, jednak nie później niż o 22.00): pieczywo chrupkie wieloziarniste, ogórek, wędlina

Przepisy kulinarne dla kobiet z cukrzycą ciążową

Przepisy na śniadanie, obiad i kolację w cukrzycy ciążowej powinny uwzględniać wymienione powyżej zasady. W przypadku zup ryż i makaron należy gotować osobno. Do sałatek zamiast majonezu można dodać jogurt. Mięso gotować najlepiej jest na parze. Można używać masła i margaryny.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/cukrzyca/cukrzyca/inne/66438.cukrzyca-ciazowa – data dostępu: 28.05.2019.
  2. https://www.mp.pl/cukrzyca/dietaiwysilek/161227.dieta-dla-wegetarianek-i-weganek-z-cukrzyca-ciazowa – data dostępu: 28.05.2019.
Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.