Szukaj

Zabawki DIY – jakie zabawki zrobisz wspólnie z Twoim dzieckiem

Zabawki DIY – proste, pomysłowe i prawie całkiem darmowe rzeczy, które zrobisz sama albo wspólnie z maluchem i które świetnie będą stymulować rozwój dziecka oraz zapewnią mu masę radości. Brzmi nierealnie? A to naprawdę bardzo łatwe zadanie. Do zrobienia kreatywnych zabawek potrzebujesz jedynie trochę czasu, tego, co akurat masz pod ręką i co nie jest już potrzebne w domu, oraz fantazji i dobrych pomysłów, ewentualnie odrobinę manualnych talentów. W znalezieniu nieoczekiwanie dobrych pomysłów pomóc może Ci dziecko, bo czasem trudno nam sobie wyobrazić, że jakaś niepotrzebna nam już rzecz maluchowi sprawi mnóstwo zachwytu i radości.

 

Nauka przez zabawę – jak zrobić zabawki edukacyjne wspólnie z dzieckiem?

 

Nauka przez zabawę to naprawdę dobry pomysł. Dziecko doskonale się bawi, a jednocześnie poznaje świat i uczy się nowych umiejętności, słów oraz rozpoznawania rzeczy. Nauka przez zabawę w domu może odbywać się przy okazji różnych czynności wykonywanych przez rodziców – na przykład sprzątania czy gotowania. Można wówczas pokazywać dziecku różnego rodzaju przedmioty i uczyć je, do czego służą. Z surowego ryżu można też zrobić świetną zabawkę sensoryczną, zaszywając go w płóciennym woreczku. Dziecko bawiąc się woreczkiem będzie słyszeć odgłos przesypującego się ryżu, który bardzo je zaciekawi. Do woreczka można też wsypać fasolę czy ziarnka suszonego grochu, jednak należy pamiętać, aby szczelność takiego woreczka sprawdzać dokładnie przed każdą zabawą z dzieckiem.  

Z przedmiotów codziennego użytku można też zrobić maty edukacyjne i inne zabawki sensoryczne stymulujące rozwój dziecka. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu niepotrzebnych już rurek, suwaków, kubeczków czy innych przedmiotów, które przymocowujemy do maty i pozwalamy się nim dziecku dowolnie bawić (oczywiście pod naszym nadzorem).

Z niepotrzebnego plastikowego opakowania czy butelki możemy natomiast zrobić świetną zabawkę sensoryczną, napełniając ją plastikowymi kulkami, która jest gwarancja świetnej zabawy i jednocześnie nauką zdolności motorycznych, wspomagającą rozwój dziecka. Maluch w ten sposób uczy się też np. rozróżniać kolory kulek. Przed daniem dziecku do zabawy sprawdź czy zabawka jest bezpieczna. Nigdy nie zostawiaj malucha samego podczas zabawy!

 

Nauka przez zabawę w domu – pomysły

 

Pomysły do zrobienia kreatywnych zabawek znajdziemy w internecie, może też podsunąć nam je samo dziecko. Może uwielbia bawić się starym paskiem albo rękawiczkami nie do pary? Dajmy mu te przedmioty i obserwujmy, co wymyśli. Z niepotrzebnych, starych ubrań możemy też zrobić wspólnie z dzieckiem szmaciane lalki i pacynki, a ze starej zasłonki zrobimy kurtynę domowego teatrzyku. Możemy w ten sposób inscenizować ciekawe opowiadania lub ilustrować czytane dziecku książeczki.

Dzieci  w wieku przedszkolnym uwielbiają też wszelkie zabawy z plasteliną i modeliną. Możemy także samodzielnie przygotować masę solną (szklanka mąki, pół szklanki soli i woda), którą umieszczamy na przykład w nakrętce od słoika i pozwalamy dziecku dowolnie ją dekorować i tworzyć własny przestrzenny obraz. To doskonała zabawa, nawet jeśli dziecko trochę się przy tym pobrudzi. Pilnujmy tylko, by maluch nie wkładał żadnych elementów do buzi i przypadkiem ich nie połknął.

Rozwój dziecka i jego kreatywność będą też stymulowały wszelkie zabawki, które może dowolnie zmieniać i łączyć, na przykład klocki czy plastikowe piłeczki, które może wkładać w różnej wielkości otwory przygotowane na przykład w tekturowym pudełku. Jeśli przy okazji maluch będzie mógł układać z nich różne kształty, będzie zachwycony.

Pamiętaj, by podczas zabawy zawsze sprawować nad maluchem należytą opiekę i nie zostawiać go samego, by nie doszło do udławienia małymi elementami zabawek.

 

 

Jak nauka przez zabawę wpływa na rozwój dziecka?

 

Nauka przez zabawę w domu podczas codziennych czynności idealnie wspomaga rozwój dziecka. Stymuluje jego umysł, fantazję, kreatywność, a także umiejętności porozumiewania się i emocje, uczy dziecko koncentracji oraz cierpliwości. Zabawki tworzone wspólnie z rodzicami to także świetna okazja na zbudowanie relacji z dzieckiem i danie mu poczucia bezpieczeństwa. Dziecko widzi, że jest dla rodzica ważne, że opiekunowie poświęcają mu czas na wspólną zabawę, która cieszy także ich, a to niezwykle istotne dla emocjonalnego rozwoju dziecka.

Gotowe zabawki kupione w sklepie także dają dużo radości i świetnie mogą spełniać zadanie edukacyjne, jednak unikalne zabawki zrobione wspólnie z mamą i tatą zostaną w pamięci dziecka na długo i będą przywoływać miłe wspomnienia z dzieciństwa, a przy okazji nauczą dziecko wielu umiejętności bardzo przydatnych w dorosłym życiu, także gdy samo będzie musiało ruszyć głową, jak twórczo podejść do wychowania własnego potomstwa.

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.