Szukaj

Wpływ kart kontrastowych na rozwój Twojego maluszka

 

Każdy rodzic chętnie przychyliłby swojemu maluchowi nieba i z radością zrobi wszystko, by wspomóc rozwój dziecka. Tym bardziej ucieszy spolegliwych i gorliwych opiekunów wiadomość, że rozwój dziecka wspierać można od pierwszych tygodni życia za pomocą bardzo prostych gadżetów, które kupić można w każdym dobrym sklepie z artykułami dla dzieci lub wykonać je samodzielnie. Są to karty kontrastowe dla niemowląt, znane też pod nazwą obrazki kontrastowe. Sprawdź, czym są karty kontrastowe, w jaki sposób wspomagają rozwój malucha i jak ich używać, by stymulować rozwój dziecka.

 

Czym są karty kontrastowe?

 

Karty kontrastowe albo obrazki kontrastowe to ilustracje prostych kształtów w kontrastowych kolorach. Zazwyczaj są to kolory czarny i biały, rzadziej na przykład czerwony i żółty. Noworodek postrzega świat inaczej niż dorosły człowiek, a także inaczej niż większe dziecko, ponieważ jego wzrok dopiero dostosowuje się do odróżniania przedmiotów, barw i ostrego widzenia z oddali i z bliska. Dziecko przez wiele miesięcy uczy się też interpretowania tego, co rejestruje jego wzrok. Naukowe badania potwierdziły, że wzrok noworodka do mniej więcej 4.-6. tygodnia ma zaledwie 10-30 procent ostrości, z jaką widzi osoba dorosła. W wieku około 4. tygodni dziecko zaczyna odróżniać kolor czerwony oraz kontrastowe kolory zestawione ze sobą, takie jak biały i czarny[i]. Jeśli zatem będziemy w tym czasie pokazywać naszemu maluszkowi pastelowe obrazki, może się ucieszyć, ale bardziej na widok znajomej twarzy mamy czy taty widzianej z bliska, nie pastelowych ilustracji, których po prostu nie zobaczy.

Znacznie lepiej jest pokazywać dziecku obrazki w kolorach kontrastowych, czyli właśnie karty kontrastowe dla niemowląt.

 

Jaki wpływ mają karty kontrastowe na rozwój dziecka?

 

Obrazki kontrastowe to świetny sposób na kształtowanie percepcji i inteligencji wizualno-przestrzennej malucha, a także uczenie rozpoznawania granic przedmiotów, co w przyszłości ułatwi mu orientację w przestrzeni i chwytanie zabawek oraz innych rzeczy rączkami. Gotowe karty kontrastowe to zazwyczaj czarno-białe obrazki zwierząt i geometrycznych kształtów. Dziecko, oglądając je, oswaja się z tymi kształtami, możemy też uczyć je nazw poszczególnych zwierzątek czy przedmiotów narysowanych na kartach. Powtarzanie tych słów ma sens nawet w przypadku bardzo małych dzieci, które nie potrafią jeszcze mówić. Potrafią jednak uważnie słuchać i za kilka miesięcy mogą zaskoczyć nas, trafnie wypowiadając nazwę danego przedmiotu czy zwierzątka.

Przy okazji pokazywania dziecku kart kontrastowych możemy też opowiadać na ich temat różne historyjki, co w znacznym stopniu wzbogaci słownictwo i wyobraźnię dziecka[ii]. Nie do przecenienia są też chwile bliskości z rodzicami przy okazji oglądania obrazków.

 

Obrazki kontrastowe – jak ich używać?

 

Karty kontrastowe możemy pokazywać dziecku pojedynczo, możemy też zrobić z nich tablicę, po której dziecko będzie mogło poruszać się wzrokiem i paluszkiem. Karty kontrastowe można też zawiesić na sznurku nad łóżeczkiem, tak by dziecko mogło kolejno przenosić na nie wzrok. Obrazki można przesuwać przed oczami dziecka w górę i w dół, można je przybliżać i oddalać. W ten sposób dziecko ćwiczyć będzie mięśnie wzrokowe oraz widzenie z bliska i oddali. Będzie to także dla niego świetny trening uwagi, koncentracji oraz wodzenia wzrokiem za przedmiotem.

Kiedy dziecko podrośnie, możemy dawać mu obrazki przestrzenne do rączek tak, by samo decydowało, z jakiej odległości na nie patrzy, albo prosić o znalezienie tego, o którym właśnie opowiadamy. W ten prosty sposób uczymy dziecko rozpoznawania kształtów i narysowanych przedmiotów, a przy okazji chwytania oraz oczywiście odszukiwania i podawania tego, o co prosimy. Maluch będzie miał świetną zabawę, a my w ten prosty i niewymagający dużych nakładów finansowych sposób wspomożemy rozwój dziecka.

A jeśli zastanawiamy się, kiedy jest dobry moment, by zacząć stosować obrazki kontrastowe, od kiedy można w ten sposób bawić się z dzieckiem, odpowiadamy – od urodzenia! Już od  pierwszych dni życia malucha można pokazywać mu sympatyczne obrazki w kontrastowych kolorach i mówić do niego o tym, co na tych obrazkach jest. To na pewno zaprocentuje w przyszłości – dziecko nie tylko będzie lepiej radziło sobie w kwestiach wizualno-przestrzennych i w interpretacji obrazów przekazywanych przez zmysł wzroku do mózgu, ale także będzie miał znacznie szerszy zasób słownictwa. Taka stymulacja mózgu od pierwszych dni życia sprawi, że dziecko lepiej poradzi sobie w późniejszym czasie z obowiązkami szkolnymi, także dlatego, że będzie umiało skoncentrować wzrok i uwagę na danym przedmiocie przez dłuższy czas. Badania naukowe pokazują też, że w momencie skupiania uwagi i wzroku na przedmiocie w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe.

 

[i]     Thomas Brazelton, Rozwój dziecka od 0 do 3 lat, 2020

[ii]         Dr. Ludington-Hoe. S., How to have a Smarter Baby, Bantam Books, 1985

Enfamil Polska Enfamil Polska