Szukaj

Rodzeństwo – jaki wpływ ma na rozwój dziecka?

 

Bycie jedynakiem to miła sprawa, ponieważ cała uwaga rodziców skupia się na dziecku. Z perspektywy malucha to wręcz idealna sytuacja, jednak według specjalistów wcale tak nie jest. Posiadanie rodzeństwa to ważna i korzystna sytuacja dla rozwoju dziecka, a także dość przydatna z praktycznego punktu widzenia. W przyszłości, gdy zabraknie rodziców, to właśnie rodzeństwo będzie stanowić naszą najbliższą rodzinę. Dlatego warto zadbać o dobre relacje z rodzeństwem już w najwcześniejszym dzieciństwie. Oczywiście jest to przede wszystkim rola rodziców, a także bardzo ważne dla nich zadanie. Nie powinno się tej kwestii bagatelizować.

 

Wpływ rodzeństwa na rozwój małego dziecka

 

Jedynak jest w domu najważniejszy. Bycie jedynym dzieckiem w rodzinie może jednak zaburzyć perspektywę dziecka i sprawić, że poczuje się ono faktycznie najważniejsze na świecie, co z dużym prawdopodobieństwem zostanie boleśnie zweryfikowane, gdy maluch pójdzie do przedszkola czy szkoły. Im później jedyne dziecko w rodzinie ma interakcje z innymi dziećmi, tym gorzej dla rozwoju jego empatii i umiejętności społecznych.

Posiadanie rodzeństwa w naturalny sposób uczy dzielenia się z innymi (zabawkami, ulubionymi przedmiotami, uwagą dorosłych), empatii oraz społecznych interakcji. Dziecko uczy się także określać własne granice, czyli wyrabia w sobie bardzo potrzebną w dorosłym życiu asertywność. Zabawy z rodzeństwem uczą zaś kreatywności. To zresztą bardzo fajna dla dziecka sytuacja – mieć stale w domu kogoś, z kim można się pobawić i porozmawiać, a czasem także pokłócić. Kłótnie między rodzeństwem to norma, ale też doskonała szkoła życia. Dziecko uczy się ustępować, przebaczać, ale także walczyć o swoje. Jedynak ma tylko dla siebie całą uwagę rodziców, ale omija go wiele korzyści z posiadania brata czy siostry.

 

Starsze rodzeństwo a rozwój małego  dziecka

 

Starsze rodzeństwo to wręcz wymarzona sytuacja. Kto z nas nie marzył o posiadaniu starszego brata czy siostry? Szczęśliwcy, którzy mają starsze rodzeństwo, często postrzegają je jako wzór do naśladowania. Badania naukowe pokazują, że starsze rodzeństwo często sprawia, że maluch szybciej się uczy i lepiej rozwija – naśladując starszego brata czy siostrę i chcąc mu dorównać. Starsze rodzeństwo to także powód do dumy – maluch może pochwalić się nim przed rówieśnikami. Starszy brat lub siostra może też w razie potrzeby przypilnować młodsze rodzeństwo, o ile różnica wieku jest wystarczająco duża i młody człowiek jest już na tyle odpowiedzialny, by zostawić go ze szkrabem. Pamiętajmy jednak, że nie jest to podstawowa rola starszego rodzeństwa i rodzice nie powinni przerzucać na starszego brata czy siostrę ciężaru opieki nad rodzeństwem.

 

Młodsze rodzeństwo a rozwój małego dziecka

 

Młodsze rodzeństwo postrzegane jest czasem przez starsze dzieci jako utrapienie. Nie dość, że odbierają część uwagi rodziców, to jeszcze wchodzą na głowę i trzeba się z nimi dzielić pokojem czy zabawkami. Dlatego warto starannie przygotować dziecko na przyjście na świat młodszego brata czy siostry – rozmawiając z nim i tłumacząc, że nasza miłość do niego jest niezmienna, a młodsze rodzeństwo to dodatkowy bonus od losu. Młodsze rodzeństwo może mieć bardzo dobry wpływ na rozwój małego dziecka. Maluch uczy się, że są osoby słabsze od niego, którymi należy się opiekować. Uczy się także, że miłość i uwaga rodziców jest podzielna i że dzielenie się nimi z kimś innym wcale nie oznacza ich zmniejszenia czy braku. Młodsze rodzeństwo to także doskonała szansa na wyrobienie w sobie cierpliwości i empatii. Starszy oznacza mądrzejszy, a mądrzejszy często ustępuje właśnie dlatego, że rozumie więcej i zna swoją wartość oraz siłę.

 

Rodzeństwo w jednym pokoju – jak zadbać o zgodę?

 

Warunki mieszkaniowe w naszych realiach nie zawsze pozwalają na przydzielenie dzieciom osobnych pokojów. Jak zadbać o to, by rodzeństwo w jednym pokoju żyło zgodnie? Dobrze jest wydzielić każdemu z dzieci jego własne miejsce do spania oraz kącik do nauki czy zabawy. Można pomalować te części pokoju innym kolorem farby albo oznaczyć w jakiś zabawny, przyjemny sposób. Ważne, by każde z dzieci czuło się tam u siebie i ewentualnie zapraszało brata czy siostrę do wspólnej zabawy. Jeśli rodzeństwo w jednym pokoju nieustannie się kłóci, to znak, że gdzieś popełnione zostały błędy wychowawcze. Warto zasięgnąć porady specjalisty – psychologa lub eksperta od spraw rozwoju dzieci. Można też po prostu porozmawiać z każdym z dzieci i uważnie wysłuchać ich racji.

 

Bibliografia:

 

Sidney Baker, Frances Lillian Ilg, Louise Bates Ames, Rozwój psychiczny dziecka

Dagmar Geisler, Fajnie mieć rodzeństwo. Jak docenić siostrę i brata

  1. Stańczyk, Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci
  2. Trojanowicz, Jestem starszym bratem
  3. Trojanowicz, Jestem starszą siostrą

 

RB-M-48329

 

Enfamil Polska Enfamil Polska