Szukaj

Jak uczyć, bawiąc? Pierwsze zabawy z Twoim dzieckiem

Czy wiesz, że dziecko uczy się przez zabawę już od pierwszych miesięcy życia? Nauka przez zabawę to najlepsza forma edukacji i doskonały sposób, by zainteresować dziecko. Doskonale wpływa na rozwój dziecka i stymuluje jego naturalną ciekawość świata. Dowiedz się, jak kreatywnie zorganizować pierwsze zabawy dziecka i poznaj sprawdzone pomysły na naukę przez zabawę. A może sama pamiętasz swoje pierwsze zabawy i radość z nich płynącą? Podsuń te pomysły maluszkowi i zobacz, jak na nie zareaguje.

 

Nauka przez zabawę – najlepsza forma edukacji

 

Nie ma nic bardziej naturalnego niż nauka przez zabawę we wczesnym etapie rozwoju. Dzieci, ale także małe kotki, szczeniaki czy lwiątka uczą się, bawiąc i naśladując zachowanie dorosłych. Taka edukacja nie jest męcząca, wręcz przeciwnie. Oprócz zadowolenia i relaksu przynosi jednak także wymierne korzyści w postaci nowych umiejętności.

Psycholodzy zauważyli, że zrelaksowany, odprężony mózg ma większą zdolność przyswajania nowych informacji i tworzenia nowych połączeń neuronalnych. To dlatego, kiedy nie postrzegamy czegoś jako obowiązek czy pracę do wykonania, uczy się nam o wiele lepiej. Dokładnie tak samo reaguje niemowlę i małe dziecko – kiedy czegoś od niego wymagamy, instynktownie czuje, że to „poważna sprawa” i próba nauki może mieć skutek odmienny od oczekiwanego. Kiedy „przemycamy” naukę w formie zabawy, dziecko chłonie informacje o wiele szybciej i chętniej wykonuje to, czego się po nim spodziewamy. Zabawa uczy także kreatywności, a to świetna inwestycja na przyszłość. Nauka przez zabawę rozwija nie tylko umysł, ale też sferę emocjonalną dziecka oraz pozwala mu wchodzić w różnego rodzaju interakcje społeczne. To bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka i jest wręcz jego koniecznym elementem. Bawmy się więc z dziećmi, ucząc je przy okazji, i podsuwajmy maluchom różnego rodzaju zabawki edukacyjne oraz pomysły na zabawy wspomagające rozwój dziecka.

 

Nauka przez zabawę w domu – pomysły

 

Naukę przez zabawę można wprowadzać już od pierwszych dni życia dziecka. Dobrym pomysłem są zabawki sensoryczne dostosowane do wieku malucha. Dziecko poznaje dzięki nim różne faktury, kolory i kształty, a także dźwięki, uczy się samodzielnie włączać ulubioną pozytywkę (lub odwrotnie – wyłączać ją), świetnie się przy okazji bawiąc i rozwijając zdolności motoryczne (chwytanie przedmiotów). Maluchom nieco starszym można podsuwać do zabawy przedmioty codziennego użytku i uczyć je przy okazji, do czego służą. Świetnie w roli kreatywnej zabawy sensorycznej sprawdzi się też nauka smaków, zapachów i faktur różnego rodzaju jedzenia – dziecko będzie mogło samo się o tym przekonać, oczywiście pod czujnym okiem rodzica.

Do nauki przez zabawę służą też maty edukacyjne, chodziki i zabawki edukacyjne. Dziecko, bawiąc się, poznaje różnego rodzaju dźwięki i przedmioty, uczy się, do czego służą, uczy się też czynności takich jak trzymanie przedmiotu w rączce, podnoszenie go do buzi (przyda się w nauce samodzielnego jedzenia łyżką) oraz oczywiście samodzielnego chodzenia.

Warto też od czasu do czasu zorganizować w domu spotkanie kilkorga maluchów i podsunąć im pomysł na zabawę (większe dzieci znajdą go na pewno same). Możemy w ten sposób obserwować jak dzieci uczą się społecznych interakcji i jak reagują na różnego rodzaju sytuacje. Warto czasem ingerować i pokazywać dzieciom, jak w danym przypadku mogą się zachować i jak znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu. Taka nauka przez zabawę z pewnością zaprocentuje na przyszłość – jesteśmy wszak gatunkiem społecznym i przez całe życie będziemy mieli do czynienia z sytuacjami wymagającymi dyplomacji, asertywności i umiejętności współdziałania.

 

 

Pierwsze zabawy dziecka – samodzielnie czy pod czujnym okiem rodzica?

 

Nauka przez zabawę polega przede wszystkim na pozostawieniu dziecku rozsądnego marginesu samodzielności, nawet w przypadku niemowlęcia czy małego dziecka. Maluch uczy się wtedy, że może polegać na samym sobie, na swoich własnych zdolnościach i umiejętności działania tak, by osiągnąć cel. Wyręczając dziecko we wszystkim, nauczymy je głównie… bezradności. Nie oznacza to jednak, że możemy dać dziecku zabawkę edukacyjną czy położyć je na macie i zostawić samo. Wszystkie zabawy małego dziecka powinny odbywać się pod czujnym okiem opiekuna, gotowego wkroczyć z pomocą, gdy wymaga tego sytuacja. Nie pokazujmy jednak dziecku od razu gotowych rozwiązań, pozwólmy, by samo pogłówkowało i znalazło sposób na włączenie lub wyłączenie zabawki, złożenie klocków czy uruchomienie ulubionego dźwięku grzechotki. Taka nauka przez zabawę daje dziecku ogromną radość – czuje się ono odkrywcą i zdobywcą swojego małego świata, dowiaduje się, że kiedy tylko zechce, może osiągnąć to, na czym mu zależy. To także ważna część edukacji.

Enfamil Polska Enfamil Polska