Szukaj

Jak uczyć, bawiąc? Pierwsze zabawy z Twoim dzieckiem

Czy wiesz, że dziecko uczy się przez zabawę już od pierwszych miesięcy życia? Nauka przez zabawę to najlepsza forma edukacji i doskonały sposób, by zainteresować dziecko. Doskonale wpływa na rozwój dziecka i stymuluje jego naturalną ciekawość świata. Dowiedz się, jak kreatywnie zorganizować pierwsze zabawy dziecka i poznaj sprawdzone pomysły na naukę przez zabawę. A może sama pamiętasz swoje pierwsze zabawy i radość z nich płynącą? Podsuń te pomysły maluszkowi i zobacz, jak na nie zareaguje.

 

Nauka przez zabawę – najlepsza forma edukacji

 

Nie ma nic bardziej naturalnego niż nauka przez zabawę we wczesnym etapie rozwoju. Dzieci, ale także małe kotki, szczeniaki czy lwiątka uczą się, bawiąc i naśladując zachowanie dorosłych. Taka edukacja nie jest męcząca, wręcz przeciwnie. Oprócz zadowolenia i relaksu przynosi jednak także wymierne korzyści w postaci nowych umiejętności.

Psycholodzy zauważyli, że zrelaksowany, odprężony mózg ma większą zdolność przyswajania nowych informacji i tworzenia nowych połączeń neuronalnych. To dlatego, kiedy nie postrzegamy czegoś jako obowiązek czy pracę do wykonania, uczy się nam o wiele lepiej. Dokładnie tak samo reaguje niemowlę i małe dziecko – kiedy czegoś od niego wymagamy, instynktownie czuje, że to „poważna sprawa” i próba nauki może mieć skutek odmienny od oczekiwanego. Kiedy „przemycamy” naukę w formie zabawy, dziecko chłonie informacje o wiele szybciej i chętniej wykonuje to, czego się po nim spodziewamy. Zabawa uczy także kreatywności, a to świetna inwestycja na przyszłość. Nauka przez zabawę rozwija nie tylko umysł, ale też sferę emocjonalną dziecka oraz pozwala mu wchodzić w różnego rodzaju interakcje społeczne. To bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka i jest wręcz jego koniecznym elementem. Bawmy się więc z dziećmi, ucząc je przy okazji, i podsuwajmy maluchom różnego rodzaju zabawki edukacyjne oraz pomysły na zabawy wspomagające rozwój dziecka.

 

Nauka przez zabawę w domu – pomysły

 

Naukę przez zabawę można wprowadzać już od pierwszych dni życia dziecka. Dobrym pomysłem są zabawki sensoryczne dostosowane do wieku malucha. Dziecko poznaje dzięki nim różne faktury, kolory i kształty, a także dźwięki, uczy się samodzielnie włączać ulubioną pozytywkę (lub odwrotnie – wyłączać ją), świetnie się przy okazji bawiąc i rozwijając zdolności motoryczne (chwytanie przedmiotów). Maluchom nieco starszym można podsuwać do zabawy przedmioty codziennego użytku i uczyć je przy okazji, do czego służą. Świetnie w roli kreatywnej zabawy sensorycznej sprawdzi się też nauka smaków, zapachów i faktur różnego rodzaju jedzenia – dziecko będzie mogło samo się o tym przekonać, oczywiście pod czujnym okiem rodzica.

Do nauki przez zabawę służą też maty edukacyjne, chodziki i zabawki edukacyjne. Dziecko, bawiąc się, poznaje różnego rodzaju dźwięki i przedmioty, uczy się, do czego służą, uczy się też czynności takich jak trzymanie przedmiotu w rączce, podnoszenie go do buzi (przyda się w nauce samodzielnego jedzenia łyżką) oraz oczywiście samodzielnego chodzenia.

Warto też od czasu do czasu zorganizować w domu spotkanie kilkorga maluchów i podsunąć im pomysł na zabawę (większe dzieci znajdą go na pewno same). Możemy w ten sposób obserwować jak dzieci uczą się społecznych interakcji i jak reagują na różnego rodzaju sytuacje. Warto czasem ingerować i pokazywać dzieciom, jak w danym przypadku mogą się zachować i jak znaleźć rozwiązanie jakiegoś problemu. Taka nauka przez zabawę z pewnością zaprocentuje na przyszłość – jesteśmy wszak gatunkiem społecznym i przez całe życie będziemy mieli do czynienia z sytuacjami wymagającymi dyplomacji, asertywności i umiejętności współdziałania.

 

 

Pierwsze zabawy dziecka – samodzielnie czy pod czujnym okiem rodzica?

 

Nauka przez zabawę polega przede wszystkim na pozostawieniu dziecku rozsądnego marginesu samodzielności, nawet w przypadku niemowlęcia czy małego dziecka. Maluch uczy się wtedy, że może polegać na samym sobie, na swoich własnych zdolnościach i umiejętności działania tak, by osiągnąć cel. Wyręczając dziecko we wszystkim, nauczymy je głównie… bezradności. Nie oznacza to jednak, że możemy dać dziecku zabawkę edukacyjną czy położyć je na macie i zostawić samo. Wszystkie zabawy małego dziecka powinny odbywać się pod czujnym okiem opiekuna, gotowego wkroczyć z pomocą, gdy wymaga tego sytuacja. Nie pokazujmy jednak dziecku od razu gotowych rozwiązań, pozwólmy, by samo pogłówkowało i znalazło sposób na włączenie lub wyłączenie zabawki, złożenie klocków czy uruchomienie ulubionego dźwięku grzechotki. Taka nauka przez zabawę daje dziecku ogromną radość – czuje się ono odkrywcą i zdobywcą swojego małego świata, dowiaduje się, że kiedy tylko zechce, może osiągnąć to, na czym mu zależy. To także ważna część edukacji.

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.