Szukaj

Wzrok, zapach, smak, słuch, dotyk – z pomocą zmysłów jesteśmy w stanie poznawać i oceniać rzeczywistość, podziwiać piękno świata i dostrzegać zagrożenia, aby móc na nie wcześnie reagować. Dlatego prawidłowy rozwój zmysłów u dziecka jest bardzo ważny. Czy istnieją jakieś sposoby na jego wsparcie?

Rozwój zmysłów w życiu płodowym

W trakcie dziewięciu miesięcy ciąży rozwój dziecka tydzień po tygodniu polega na kształtowaniu się kolejnych organów, w tym narządów zmysłów. Już w 8. tygodniu ciąży, gdy zarodek ma zaledwie centymetr długości, powstają zalążki małżowin usznych. W tym czasie rozwijają się też jego oczy, a w 9. tygodniu powinny być już wykształcone powieki, stanowiące ich ochronę. Tydzień później na twarzy zarodka widoczne są już dziurki w nosie, dzięki którym do jego mózgu będą mogły docierać wrażenia zapachowe[1]. Oprócz tego z biegiem kolejnych tygodni powstają receptory dotyku i smaku.


W jakim stopniu rozwinięte są zmysły u dziecka, które przychodzi na świat?

Jeśli rozwój dziecka w życiu płodowym przebiegł prawidłowo, noworodek powinien mieć w pełni wykształcony zmysł słuchu, co mamy wyczuwają już w trakcie ciąży, kiedy na przykład maluszek zaczyna intensywnie wiercić się pod wpływem hałasu z otoczenia. Ponadto maleństwa mają czuły zmysł zapachu, natomiast aromatami, które lubią najbardziej, są oczywiście zapachy mamy oraz mleka z jej piersi. Podobnie jest ze zmysłem smaku, choć oczywiście dopiero z czasem dziecko będzie miało okazję poznać co to słony, gorzki czy kwaśny smak. Noworodki i niemowlęta preferują natomiast smak słodki, dlatego tak chętnie sięgają po kolejną porcję maminego pokarmu[2]. Nietrudno też zauważyć, że noworodki reagują na dotyk. Przytulanie, głaskanie, pocałunki w czoło – to sposoby na ukojenie dziecka, które płacze i jest niespokojne, a także zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o zmysł wzroku, to z biegiem pierwszych kilkunastu miesięcy życia będzie on jeszcze intensywnie się rozwijał, gdyż po urodzeniu jest jeszcze nieostry, a ruchy gałek ocznych bardzo nieskoordynowane. Wkrótce jednak dziecko zacznie dostrzegać wyraźniej detale oraz obiekty oddalone, natomiast rozwój powinien przebiegać następująco:

  • w 1. miesiącu dziecko zaczyna dostrzegać źródła światła i odwracać się w ich kierunku,
  • około 6. tygodnia życia maluch zaczyna dostrzegać obiekty ustawione na wprost jego oczu,
  • w 2.-3. miesiącu maluch potrafi już wodzić wzrokiem za ustalonymi blisko przedmiotami, w tym samym czasie rozpoznaje bliskie osoby,
  • z czasem dziecko zaczyna rozróżniać twarze, rozwija się jego widzenie przestrzenne, zaczyna interesować się obrazkami w książkach, uczy się różnicować kolory, a w wieku 12. miesięcy widzi już mniej więcej tak, jak osoba dorosła[3].

Jak wspomóc prawidłowy rozwój dziecka pod kątem jego zmysłów?

Poszczególne zmysły maluszka rozwijają się poprzez bliski kontakt z rodzicami i opiekunami oraz zabawę. Kolorowe zabawki, wydające różne dźwięki, maty edukacyjne, książeczki, częste mówienie do dziecka, śpiewanie mu, wszystko to wspomoże jego ogólny rozwój. Pamiętaj jednak, by zabawki i akcesoria zawsze dostosowywać do jego wieku, aby mogło rozwijać się w swoim tempie.

Ogromny wpływ na prawidłowy rozwój wzroku mają również kwasy tłuszczowe DHA. Jeśli niemowle jest karmione piersią, to kwasy te otrzymuje wraz z mlekiem matki, która suplementuje kwas i dba o prawidłową dietę. Jeśli niemowle jest zaś karmione mlekiem modyfikowanym przy wyborze mieszanki warto zwrócić uwagę, aby wybierać ten z odpowiednią zwartością DHA. Przykładem takiego mleka może być Enfamil Premium MFGM 2*  z gamy mlek Enfamil dostępnych dla niemowląt i małych dzieci.

Najlepszym wyborem jest natomiast zawsze karmienie piersią, a Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby podawać maleństwu naturalny pokarm przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia – w tym okresie dziecko nie potrzebuje innych produktów. Po tym czasie warto kontynuować karmienie piersią, jednocześnie rozszerzając dietę malca.

* Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści twojemu dziecku.

Bibliografia:

  1. Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 13.06.2020.
  2. Newborn Senses. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=90&contentid=P02631 Data dostępu: 13.06.2020.
  3. Krawczyński M. Wzrok niemowlęcia. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52295,wzrok-niemowlecia Data dostępu: 13.06.2020.

 

 

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.