Szukaj

Czytaj swojemu maluszkowi. Jak czytanie wpływa na rozwój dziecka?

 

Ponoć ci, którzy czytają książki, żyją wiele razy, zaś ci, którym czytanie jest obce, żyją tylko jeden raz, i to nie zawsze tak, jakby chcieli. Jest w tym wiele prawdy – czytając, przenosimy się w różne miejsca i czasy, wczuwamy się w emocje bohaterów i żyjemy po wielokroć ich życiem. Wpływ czytania na rozwój dziecka jest nie do przecenienia. Przede wszystkim, pokazujemy maluchowi światy inne niż ten, który go otacza i uczymy, jak wkroczyć w te baśniowe krainy drogą wyobraźni. Wzbogacamy też jego słownictwo i wyrabiamy w dziecku nawyk sięgania po książki, co z pewnością zaprocentuje na etapie edukacji szkolnej i później. Czytanie dziecku książek ma także inne wartości dodane. Zastanawiasz się jakie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

 

Czytanie a rozwój dziecka – wpływ czytania książek na rozwój dziecka

 

Wpływ czytania na rozwój dziecka jest trudny do przecenienia. Czytając dziecku książki, kształtujemy i wzbogacamy jego słownictwo, które staje się znacznie bogatsze, uczymy je uważnego słuchania i skupiania uwagi (to bardzo ważne, szczególnie gdy maluch pójdzie do zerówki i pierwszej klasy) oraz pobudzamy fantazję i kreatywność dziecka. Maluch, słysząc o baśniowych stworach i krainach, może dowolnie przekształcać te informacje w wyobraźni, która ma odpowiednią pożywkę do rozwoju. Dziecięca wyobraźnia jest zazwyczaj bardzo żywa, a ukierunkowanie jej poprzez czytanie odpowiednich historii może być postrzegane jako edukacja poprzez zabawę. Żywa, kreatywna wyobraźnia bywa bardzo przydatna także w późniejszych latach.

Czytając dziecku książki, możemy też skłonić je do opowiadania własnych wersji usłyszanej historii czy jej dalszego ciągu. To świetne ćwiczenie rozwijające umiejętność wypowiadania własnych myśli. Czytając książeczki edukacyjne, uczymy też dziecko określonych zachowań – takie historyjki najczęściej mają łatwo zrozumiały dla dziecka morał.

 

Jakie książki czytać dziecku?

 

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: dziecku czytamy książki dla dzieci. W księgarniach znajdziemy mnóstwo kolorowych książeczek przeznaczonych dla małych i nieco większych dzieci, pięknie ilustrowane baśnie i książeczki edukacyjne, które mają atrakcyjną dla dziecka formę i szatę graficzną. Tradycyjne baśnie Andersena i braci Grimm są obecnie dostępne w nieco złagodzonych wersjach, ale można sięgnąć także po oryginał (dotyczy to zwłaszcza Andersena). Jest też wiele nowszych, a wręcz nowoczesnych bajek rozmaitych autorów.

Dziecku można jednak czytać nie tylko książki dla dzieci. Są mali amatorzy książek historycznych czy wyjaśniających w przystępny sposób tajemnice kosmosu lub biologii. Można przeplatać baśnie z bardziej „poważnymi” książkami, mówiącymi w ciekawy sposób o sprawach, którymi dziecko się interesuje lub które są ważne z perspektywy ogólnego rozwoju malucha.

Przede wszystkim warto sięgać po książki wartościowe i interesujące, tak by dziecko od najmłodszych lat nabrało przekonania, że czytanie to bardzo ciekawa sprawa i chciało jak najszybciej samo nauczyć się czytać. Jeśli nie mamy pewności, które książki będą dla dzieci odpowiednie i ciekawe, zdajmy się na opinie ekspertów. Zajrzyjmy do rankingów najlepszych książek dla dzieci lub zapytajmy o to sprzedawcę w księgarni czy bibliotekarza. Pamiętajmy też, że czytanie książek powinno sprawiać przyjemność zarówno dziecku, jak i rodzicom – jest wiele książek dla dzieci, które spełniają ten warunek.

 

Czytanie a rozwój dziecka – jakie jeszcze korzyści daje czytanie dziecku książek?

 

Czytanie dziecku książek ma wpływ nie tylko na rozwój jego słownictwa, wyobraźni i umiejętności formułowania myśli. To także chwile bliskości emocjonalnej z rodzicem, kiedy dziecko czuje się dla niego ważne, ponieważ to jemu opiekun poświęca wówczas uwagę i czas. Wspólne czytanie książki daje też dziecku tematy do rozmów z rodzicami – może opowiadać im o dalszych przygodach bohaterów, którzy są im znani. Czytanie dziecku książek to także uczenie go, że istnieje doskonały sposób na zredukowanie stresu czy pozbycie się nieprzyjemnych myśli – sięganie po książkę i przenoszenie się myślami w świat wykreowany przez autora. Psychologowie zwracają uwagę, że umiejętność radzenia sobie ze stresem w konstruktywny sposób, a więc nie poprzez używki czy uciekanie w świat wirtualny, to obecnie jedna z najbardziej przydatnych zdolności. Dobra książka to właśnie taki bezpieczny, konstruktywny sposób na odstresowanie się – zapominamy na chwilę o własnych troskach, uczymy się empatii, uczestnicząc w przygodach bohatera i rozumiejąc jego smutki, a przy okazji możemy znaleźć rozwiązanie trapiących nas w danym momencie pytań czy problemów. Czytajmy więc dzieciom od pierwszych miesięcy życia, to z pewnością korzystnie wpłynie na ich rozwój i późniejsze sukcesy w nauce.

Enfamil Polska Enfamil Polska