Szukaj

Zaparcia

Przyczyny i objawy zaparć u dziecka

Niektóre dzieci napełniają pieluszkę po każdym karmieniu, zaś inne – dotyczy to zwłaszcza maluchów karmionych piersią – nie wypróżniają się przez kilka dni, a nawet przez tydzień. Oba te rytmy są zupełnie prawidłowe, podobnie jak napinanie się czy nawet płacz u małych dzieci podczas oddawania stolca. Jeśli stolce Twojego malucha są miękkie, nawet gdy pojawiają się rzadko, to nie zaparcie. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i obawiasz się, że długie przerwy pomiędzy stolcami to zatwardzenie u niemowlaka, skonsultuj swoje wątpliwości z lekarzem.

Zaparcia u dzieci - objawy

Zatwardzenie u dziecka ma miejsce, gdy maluch nie wypróżnia się co najmniej trzy razy w tygodniu, a jego stolce są twarde i trudne do wydalenia. Zaparcia u niemowlaka rozpoznać można również po kupkach wyglądających jak małe kulki. Innym typowym objawem jest pobrudzona pieluszka na skutek wyciekania miękkiego stolca (biegunki) wokół twardych, zatrzymanych stolców.

Długo trwające zaparcia u niemowląt sprawiają, że trudniej jest powrócić do normalnych wypróżnień, dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Lekarz udzieli wskazówek jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę i co podać dziecku na zaparcia. Pamiętaj, że może minąć trochę czasu, zanim zalecona przez niego metoda zacznie działać. Nie rezygnuj, dopóki nie osiągniesz pozytywnego efektu!

Zaparcia u małych dzieci – przyczyny

Przyczynami zaparć mogą być: nadmierna ilość mleka i niedobór błonnika w diecie dziecka. Zaparcia u dziecka bywają również sygnałem, że jest ono czymś zaniepokojone lub zestresowane. Jeżeli Twój maluch ma zatwardzenia, oddawanie stolców może być dla niego bolesne. W ten sposób często dochodzi do powstania błędnego koła: im większy ból odczuwa maluszek podczas wypróżniania, tym bardziej wstrzymuje się od oddania stolca. Taka sytuacja pogłębia problem zaparcia, a to z kolei wzmaga ból u dziecka. Nawet kiedy zaparcie ustąpi, a oddawanie stolca nie jest już bolesne, dziecko może nadal odmawiać korzystania z toalety.

Enfamil Premium MFGM 2 mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil Premium MFGM 2 są dostępne dla mam z dziećmi, które ukończyły 6 miesiąc życia. Kod rabatowy wynosi 100zł przy zamówieniach min. 250zł wyłączając Enfamil Premium MFGM 1, Enfamil Comfort i produkty Lovela.

Zaparcia u dzieci – co pomaga im zapobiec?

Najlepszą metodą na uniknięcie zaparć jest zapewnienie odpowiedniej ilości błonnika w diecie dziecka. Owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarniste płatki śniadaniowe, groszek i kukurydza są dobrymi źródłami błonnika, lubianymi przez dzieci. Twoje dziecko musi również dużo pić, najlepiej wody niegazowanej, soków lub herbatek dostosowanych do jego wieku. W profilaktyce i terapii zaparć pomagają ćwiczenia.

Istnieją też domowe sposoby na zaparcia, do których należą podawanie kompotu z suszonych śliwek czy startego surowego jabłka, czyli produktów bogatych w błonnik ułatwiający zwalczanie zaparć. Do diety dziecka warto też wprowadzić owsiankę oraz herbatki ziołowe. Jeśli jednak nie wiesz co na zaparcia u niemowlaka będzie najbardziej skuteczne, skonsultuj się z lekarzem.

Zadbaj o samopoczucie dziecka

Jeżeli zmiana diety nie pomoże, spróbuj ustalić, czy istnieje coś, co niepokoi Twoje dziecko. Na zaparcia u dzieci może wpływać np. strach przed korzystaniem z nocnika. Cokolwiek to jest – spróbuj uspokoić malucha i mu pomóc. Jeżeli problem nie minie, porozmawiaj o tym ponownie z lekarzem pediatrą i poradź się, co będzie najbardziej skuteczne w przypadku Twojego dziecka.

 

Źródła:

Podobne artykuły

Biegunka

Najczęstsze objawy i przyczyny biegunki u dzieci Większość dzieci od czasu do czasu oddaje luźniejsze stolce i nie ma w...

Czytaj więcej

Grymaszenie

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią? Niektóre dzieci nie mają problemów z chwytaniem i ssaniem piersi. Posiłki odbywają się wówczas...

Czytaj więcej

Ulewanie

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu. Zwracanie mleka u małych dzieci zazwyczaj nie jest niczym niezwykłym,...

Czytaj więcej

Wypróżnienia dziecka

Dowiedz się więcej o wypróżnieniach małego dziecka i o ich roli, jako wskaźnika stanu zdrowia. Pierwszy stolec Twojego dziecka składa...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2 mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil Premium MFGM 2 są dostępne dla mam z dziećmi, które ukończyły 6 miesiąc życia. Kod rabatowy wynosi 100zł przy zamówieniach min. 250zł wyłączając Enfamil Premium MFGM 1, Enfamil Comfort i produkty Lovela.
0