Szukaj

Na czym polega kolka?
Kolka jest częstą dolegliwością, spotykaną u około 20% dzieci. Może występować zarówno u chłopców, jak i dziewczynek, u dzieci karmionych piersią, jak i butelką. Kolka zwykle pojawia się w pierwszych tygodniach życia i często ustępuje, gdy dziecko skończy 4-6 miesięcy.

Przyczyny kolki nie są znane. Niektóre teorie sugerują, że może mieć związek z niestrawnością, zatrzymywaniem gazów lub przejściową wrażliwością układu pokarmowego na mleko, ale te koncepcje są poparte znikomą ilością danych.

W większości przypadków intensywny płacz występuje późnym popołudniem lub wieczorem i utrzymuje się przez kilka godzin. Możesz zauważyć, że Twoje dziecko czerwieni się, zaciska piąstki, podciąga nóżki do brzuszka lub wygina plecy w łuk. To może wyglądać i brzmieć niepokojąco, ale zwykle nie ma powodu do zmartwień. Dzieci, które mają kolkę, są poza tym zdrowe i powinny nadal prawidłowo się rozwijać i przybierać na wadze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem pediatrą.

Pomoc dla Ciebie i Twojego dziecka

Opieka nad dzieckiem z kolką może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy jest to pierwsze dziecko w rodzinie. Pamiętaj, że nie robisz niczego źle i że Twoje dziecko z czasem lepiej się poczuje. Zadbaj także o siebie i poproś przyjaciół lub członków rodziny o pomoc, aby mieć chwilę oddechu i czas na odpoczynek.

Możesz spróbować kilku sposobów, aby pomóc dziecku się uspokoić. Przytulaj maluszka w czasie napadu płaczu lub delikatnie kołysz go na swoim ramieniu. Podczas karmienia trzymaj maleństwo w pozycji z główką ułożoną nieco wyżej niż reszta ciała, aby ograniczyć połykanie powietrza, a po karmieniu zadbaj o odbicie. Spróbuj uspokoić dziecko kąpielą w ciepłej wodzie lub delikatnym masażem brzuszka. Pomocne mogą być także zmiany w diecie, ale przed ich wprowadzeniem porozmawiaj z lekarzem.

Kiedy zwrócić się do lekarza?

Jeżeli Twoje dziecko bardzo dużo płacze, powinnaś wybrać się do lekarza, aby wykluczyć inne dolegliwości, na przykład egzemę lub refluks żołądkowo-przełykowy (schorzenie polegające na cofaniu się kwasów żołądkowych do przełyku).

Jeżeli nie ma innych przyczyn powodujących objawy Twojego dziecka, lekarz może zdiagnozować kolkę i doradzić Ci sposób postępowania.

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, przydatny może być nasz poradnik na temat kolki: Kolka

Podobne artykuły

Biegunka

Najczęstsze objawy i przyczyny biegunki u dzieci Większość dzieci od czasu do czasu oddaje luźniejsze stolce i nie ma w...

Czytaj więcej

Zaparcia

Przyczyny i objawy zaparć u dziecka Niektóre dzieci napełniają pieluszkę po każdym karmieniu, zaś inne – dotyczy to zwłaszcza maluchów...

Czytaj więcej

Grymaszenie

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią? Niektóre dzieci nie mają problemów z chwytaniem i ssaniem piersi. Posiłki odbywają się wówczas...

Czytaj więcej

Ulewanie

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu. Zwracanie mleka u małych dzieci zazwyczaj nie jest niczym niezwykłym,...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska