Szukaj

Biegunka

Najczęstsze objawy i przyczyny biegunki u dzieci

Większość dzieci od czasu do czasu oddaje luźniejsze stolce i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli jednak Twój maluch robi kupkę znacznie częściej niż zwykle, a dodatkowo jest niespokojny, rozdrażniony, boli go brzuszek i ma podwyższoną temperaturę ciała – może to świadczyć o problemach z układem trawiennym.

Biegunka u niemowlaka

Dzieci karmione mlekiem mamy wypróżniają się dosyć często, a ich stolec jest rzadki. Jeśli jednak niemowlę załatwia się znacznie częściej niż zwykle (nawet do kilkunastu razy na dobę) i kupki stały się bardziej płynne, są pieniste i mają nieprzyjemny zapach, bywają też zmieszane ze śluzem lub krwią, może to świadczyć o biegunce. Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj wypróżniają się nieco rzadziej niż dzieci karmione piersią, a ich stolce są żółtawe i papkowate. W przypadku biegunki kupki stają się bardziej płynne i mogą mieć domieszkę śluzu lub krwi, są też oddawane częściej. Tego typu dolegliwościom nierzadko towarzyszy złe samopoczucie – malucha boli brzuszek, jest rozdrażniony, może też mieć podwyższoną temperaturę i wymiotować. Z całą pewnością nie można takiego stanu lekceważyć, bo jest on groźniejszy dla niemowlęcia niż dla starszych dzieci ze względu na szybką utratę elektrolitów i soli mineralnych z organizmu niemowlęcia prowadzącą do odwodnienia. Koniecznie skonsultuj się też z lekarzem pediatrą.

Objawy odwodnienia u dzieci

Pierwszymi objawami odwodnienia u niemowląt jest osłabienie i rozdrażnienie, a także wysuszone usta i płacz bez łez. Maluch oddaje też mniejsze ilości moczu, jego skóra może stać się wiotka, blada lub cętkowana, a ciemiączko (miękkie miejsce na czubku głowy) – zapadać się. Rozwolnienie u niemowlaka połączone z wymiotami i podwyższoną temperaturą trzeba skonsultować z pediatrą. W ciężkich przypadkach odwodnienia konieczny bywa pobyt w szpitalu i podanie kroplówki.

Biegunka u małego dziecka – przyczyny

Biegunki u dziecka w wieku do trzech lat zazwyczaj spowodowane są wirusami, ale mogą one wynikać również z nietolerancji pokarmowej, błędów żywieniowych albo pojawiać się po leczeniu antybiotykami. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom należy stosować ważne zasady związane z karmieniem. Do picia zawsze podawaj niemowlakowi wyłącznie przegotowaną i ostudzoną wodę. Jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, mieszankę przygotuj bezpośrednio przed podaniem jej dziecku. Powinnaś oprócz tego starannie myć i wygotowywać wszystkie akcesoria do karmienia, a więc butelki, smoczki, kubeczki, łyżki.

Co podawać dziecku przy biegunce?

Jeśli wymioty i biegunka u dziecka nie są nasilone, a maluch nie jest odwodniony, możesz leczyć go w domu. Przede wszystkim podawaj mu specjalne płyny nawadniające – tego typu lek na biegunkę dla dzieci można znaleźć w aptece, podobnie jak probiotyki. Ich podawanie skonsultuj wcześniej z lekarzem lub farmaceutą.

Biegunka u dziecka – dieta

Biegunka u rocznego dziecka wymaga diety lekkostrawnej. Do jedzenia możesz mu podawać rozgotowany ryż lub kleik ryżowy, a także zupkę z marchewki czy sucharki. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu malucha – najlepiej, jeśli dziecko pije często, ale mniejsze ilości płynów. W przypadku niemowlęcia karmionego naturalnie nie rezygnuj z regularnego podawania mu piersi – mleko mamy chroni maluszka przed tego typu dolegliwościami!

Kiedy do lekarza?

Konsultacji ze specjalistą z całą pewnością wymaga biegunka u noworodka i niemowlęcia, ponieważ maluchy mogą bardzo szybko się odwodnić. Pediatra powinien obejrzeć też dziecko, jeśli dolegliwości nie mijają lub się nasilają i dodatkowo wystąpią gorączka oraz wymioty, a także w sytuacji, kiedy zauważysz objawy odwodnienia u dziecka. Lekarz podpowie jak zatrzymać biegunkę, a ewentualnie zdecyduje o leczeniu malucha w szpitalu, jeśli zajdzie taka konieczność.

Źródła:
  1. http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/bieg...
  2. http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79405,4752657.html
  3. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra
  4. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/76136,biegunka-przewlekla

Podobne artykuły

Zaparcia

Przyczyny i objawy zaparć u dziecka Niektóre dzieci napełniają pieluszkę po każdym karmieniu, zaś inne – dotyczy to zwłaszcza maluchów...

Czytaj więcej

Grymaszenie

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią? Niektóre dzieci nie mają problemów z chwytaniem i ssaniem piersi. Posiłki odbywają się wówczas...

Czytaj więcej

Ulewanie

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu. Zwracanie mleka u małych dzieci zazwyczaj nie jest niczym niezwykłym,...

Czytaj więcej

Wypróżnienia dziecka

Dowiedz się więcej o wypróżnieniach małego dziecka i o ich roli, jako wskaźnika stanu zdrowia. Pierwszy stolec Twojego dziecka składa...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.