Szukaj

Biegunka

Najczęstsze objawy i przyczyny biegunki u dzieci

Większość dzieci od czasu do czasu oddaje luźniejsze stolce i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeśli jednak Twój maluch robi kupkę znacznie częściej niż zwykle, a dodatkowo jest niespokojny, rozdrażniony, boli go brzuszek i ma podwyższoną temperaturę ciała – może to świadczyć o problemach z układem trawiennym.

Biegunka u niemowlaka

Dzieci karmione mlekiem mamy wypróżniają się dosyć często, a ich stolec jest rzadki. Jeśli jednak niemowlę załatwia się znacznie częściej niż zwykle (nawet do kilkunastu razy na dobę) i kupki stały się bardziej płynne, są pieniste i mają nieprzyjemny zapach, bywają też zmieszane ze śluzem lub krwią, może to świadczyć o biegunce. Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym zazwyczaj wypróżniają się nieco rzadziej niż dzieci karmione piersią, a ich stolce są żółtawe i papkowate. W przypadku biegunki kupki stają się bardziej płynne i mogą mieć domieszkę śluzu lub krwi, są też oddawane częściej. Tego typu dolegliwościom nierzadko towarzyszy złe samopoczucie – malucha boli brzuszek, jest rozdrażniony, może też mieć podwyższoną temperaturę i wymiotować. Z całą pewnością nie można takiego stanu lekceważyć, bo jest on groźniejszy dla niemowlęcia niż dla starszych dzieci ze względu na szybką utratę elektrolitów i soli mineralnych z organizmu niemowlęcia prowadzącą do odwodnienia. Koniecznie skonsultuj się też z lekarzem pediatrą.

Objawy odwodnienia u dzieci

Pierwszymi objawami odwodnienia u niemowląt jest osłabienie i rozdrażnienie, a także wysuszone usta i płacz bez łez. Maluch oddaje też mniejsze ilości moczu, jego skóra może stać się wiotka, blada lub cętkowana, a ciemiączko (miękkie miejsce na czubku głowy) – zapadać się. Rozwolnienie u niemowlaka połączone z wymiotami i podwyższoną temperaturą trzeba skonsultować z pediatrą. W ciężkich przypadkach odwodnienia konieczny bywa pobyt w szpitalu i podanie kroplówki.

Biegunka u małego dziecka – przyczyny

Biegunki u dziecka w wieku do trzech lat zazwyczaj spowodowane są wirusami, ale mogą one wynikać również z nietolerancji pokarmowej, błędów żywieniowych albo pojawiać się po leczeniu antybiotykami. Aby zapobiec tego typu dolegliwościom należy stosować ważne zasady związane z karmieniem. Do picia zawsze podawaj niemowlakowi wyłącznie przegotowaną i ostudzoną wodę. Jeśli karmisz malucha mlekiem modyfikowanym, mieszankę przygotuj bezpośrednio przed podaniem jej dziecku. Powinnaś oprócz tego starannie myć i wygotowywać wszystkie akcesoria do karmienia, a więc butelki, smoczki, kubeczki, łyżki.

Co podawać dziecku przy biegunce?

Jeśli wymioty i biegunka u dziecka nie są nasilone, a maluch nie jest odwodniony, możesz leczyć go w domu. Przede wszystkim podawaj mu specjalne płyny nawadniające – tego typu lek na biegunkę dla dzieci można znaleźć w aptece, podobnie jak probiotyki. Ich podawanie skonsultuj wcześniej z lekarzem lub farmaceutą.

Biegunka u dziecka – dieta

Biegunka u rocznego dziecka wymaga diety lekkostrawnej. Do jedzenia możesz mu podawać rozgotowany ryż lub kleik ryżowy, a także zupkę z marchewki czy sucharki. Pamiętaj też o nawadnianiu organizmu malucha – najlepiej, jeśli dziecko pije często, ale mniejsze ilości płynów. W przypadku niemowlęcia karmionego naturalnie nie rezygnuj z regularnego podawania mu piersi – mleko mamy chroni maluszka przed tego typu dolegliwościami!

Kiedy do lekarza?

Konsultacji ze specjalistą z całą pewnością wymaga biegunka u noworodka i niemowlęcia, ponieważ maluchy mogą bardzo szybko się odwodnić. Pediatra powinien obejrzeć też dziecko, jeśli dolegliwości nie mijają lub się nasilają i dodatkowo wystąpią gorączka oraz wymioty, a także w sytuacji, kiedy zauważysz objawy odwodnienia u dziecka. Lekarz podpowie jak zatrzymać biegunkę, a ewentualnie zdecyduje o leczeniu malucha w szpitalu, jeśli zajdzie taka konieczność.

Źródła:
  1. http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/bieg...
  2. http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/1,79405,4752657.html
  3. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/61309,biegunka-ostra
  4. https://pediatria.mp.pl/choroby/ukladpokarmowy/76136,biegunka-przewlekla

Podobne artykuły

Zaparcia

Przyczyny i objawy zaparć u dziecka Niektóre dzieci napełniają pieluszkę po każdym karmieniu, zaś inne – dotyczy to zwłaszcza maluchów...

Czytaj więcej

Grymaszenie

Dlaczego dziecko płacze podczas karmienia piersią? Niektóre dzieci nie mają problemów z chwytaniem i ssaniem piersi. Posiłki odbywają się wówczas...

Czytaj więcej

Ulewanie

Sprawdź, co można zrobić, jeżeli Twoje dziecko ulewa po karmieniu. Zwracanie mleka u małych dzieci zazwyczaj nie jest niczym niezwykłym,...

Czytaj więcej

Wypróżnienia dziecka

Dowiedz się więcej o wypróżnieniach małego dziecka i o ich roli, jako wskaźnika stanu zdrowia. Pierwszy stolec Twojego dziecka składa...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska