Szukaj

Pomysły na prezent dla przyszłej mamy – co przyda się przyszłej mamie

 

Prezent dla przyszłej mamy to miły gest, którym okazujemy naszą sympatię i oczekiwanie na nowego członka rodziny. Co wręczyć młodej mamie, by sprawić jej przyjemność? Wiele zależy od okazji, kiedy dajemy nasz podarunek, od stopnia naszej zażyłości z mamą oczekującą dziecka i od tego, na jakim etapie ciąży wręczamy prezent. Przyjęło się zwracać uwagę przede wszystkim na funkcjonalność prezentu dla przyszłej mamy – rzecz, którą dajemy, powinna nie tylko cieszyć, ale mieć też praktyczne zastosowanie dla niej lub maluszka. Podpowiadamy, jakie mogą być pomysły na prezent dla przyszłej mamy.

 

Prezent dla młodej mamy – dla niej czy dla dziecka?

 

Od jakiegoś czasu w naszym kraju przyjął się zwyczaj baby shower, czyli tzw. bocianowe, przyjęcie organizowane przez przyjaciółki i krewne mamy spodziewającej się dziecka. Zazwyczaj baby shower ma miejsce około 6 miesiąca ciąży, ale nie ma tu reguły. Prezent dla przyszłej mamy to na takim przyjęciu oczywistość – każda z uczestniczących w nim koleżanek i krewnych obdarowuje młodą mamę czymś, co będzie przydatne dla niej i oczekiwanego maluszka. Prezenty nie muszą być drogie ani wyszukane, chodzi o pokazanie naszej troski, sympatii i sprawienie przyszłej mamie radości. Częste pytanie, które się pojawia, to czy dla młodej mamy kupić coś przeznaczonego dla niej, czy dla dziecka? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przyszłej mamie można wręczyć zarówno coś, co przyda się jej w czasie połogu, jak i zabawki czy ubranka dla dziecka. Ważne, by podarunek dany był od serca i budził miłe skojarzenia. Przyszła mama na pewno doceni nasz gest i będzie jej bardzo miło.

 

Pomysły na prezent dla przyszłej mamy z okazji baby shower i bez okazji

 

Przyszła mama z pewnością ucieszy się z praktycznego prezentu takiego jak poduszka ciążowa ułatwiająca spanie czy wałek ciążowy. Dowiedzmy się dyskretnie, czy taki gadżet jest potrzebny (czy młoda mama już takiego prezentu nie otrzymała) i jaki kształt poduszki będzie najlepszy. Przyszła mama powinna być zachwycona. Na pewno przyda się jej też poduszka do karmienia niemowlęcia i wszelkie akcesoria do pielęgnacji bobasa. Każda przyszła mama ucieszy się też z kolorowych ubranek dla dziecka i interaktywnych zabawek dla noworodka, wyciszających i ułatwiających zasypianie.

Z praktycznych prezentów dla młodej mamy warto polecić elektroniczną nianię, która pozwala monitorować zachowanie dziecka z innego pomieszczenia. Przyda się też elektroniczny monitor oddechu dziecka.

A jeśli chcemy kupić coś tylko dla przyszłej mamy, możemy podarować jej na przykład zestaw kosmetyków dla kobiet w ciąży. To neutralny podarunek na każdą okazję, pokazujący, że dbamy nie tylko o przyszłego potomka, ale także piękny wygląd młodej mamy. Dobrym pomysłem na prezent jest też miękki szlafrok czy ładna podomka. Możemy też sprawić przyszłej mamie przyjemność, dając jej na prezent książkę[i]. Nie musi to być poradnik dla młodych mam (choć i taki bardzo się przyda) – można wręczyć po prostu dobrą powieść, która pozwoli przyszłej mamie się zrelaksować i odprężyć podczas lektury. Zawsze mile widziane będą też książeczki dla dziecka, które młoda mama będzie mogła czytać maluszkowi już od pierwszych dni w domu.

 

Prezent dla przyszłej mamy – praktyczny czy rozpieszczający zmysły?

 

Na prezent dla przyszłej mamy zazwyczaj wybieramy coś praktycznego, co przyda się jej lub dziecku. Z prezentów praktycznych do wymienionych powyżej dodać można mufki ocieplające do wózka, torbę-organizer, do której młoda mama zapakuje wszystkie rzeczy potrzebne na spacer, czy kubek termiczny. Te rozpieszczające mamę i jej zmysły to kosmetyki, miękkie, miłe w dotyku ubrania, a także biżuteria. Dobrym pomysłem jest podarowanie przyszłej mamie srebrnego lub złotego drobiazgu na pamiątkę wyjątkowego czasu, jakim jest oczekiwanie narodzin dziecka. Można też podarować pamiętnik ciążowy, w którym przyszła mama będzie wklejać zdjęcia USG, wyniki badań i zapisywać swoje przemyślenia podczas oczekiwania na przyjście dziecka na świat. Taki podarunek ma ogromną wartość sentymentalną i możemy być pewni, że pozostaniemy we wspomnieniach rodzinnych na długo – za każdym razem, gdy przeglądać będą pamiętnik, przywołają we wspomnieniach także osobę, od której przyszła mama otrzymała ten wyjątkowy podarunek.

Nie ma więc prostej odpowiedzi, czy kierować się jedynie względami praktycznymi, czy nutką romantyczności i fantazji. Najlepszym doradcą będzie w tej sprawie nasza intuicja oraz znajomość charakteru i oczekiwań przyszłej mamy. Jeśli nie mamy w tej sprawie pewności, najbezpieczniejszy będzie elegancki zestaw kosmetyków dla niej i dla dziecka.

 

[i]       Dobry pomysł na książkę dla przyszłej mamy to:

      Heidi Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko

            Reid Jordan, Williams Erin, Być w ciąży i (nie) zwariować. Antyporadnik dla przyszłych rodziców

             Kamil Nowak, Idealny rodzic nie istnieje

            Lesley Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu

Enfamil Polska Enfamil Polska