Szukaj

Miesiączka po porodzie – o czym powinnaś wiedzieć

 

Okres po porodzie to kwestia indywidualna, choć są tu pewne reguły. Powrotu miesiączki po ciąży należy spodziewać się nie wcześniej niż 6 tygodni od porodu. Jeśli miesiączka po porodzie pojawi się jednak później, nie ma zazwyczaj powodu do niepokoju. Czy brak okresu po porodzie chroni przed zajściem w ciążę i kiedy miesiączka po porodzie może nas zaniepokoić? Odpowiadamy na te i inne pytanie dotyczące pierwszego okresu po rozwiązaniu ciąży.

 

Miesiączka po porodzie – kiedy się pojawia?

 

Okres po porodzie powraca zazwyczaj po około 6 tygodniach od rozwiązania. Wiele zależy od tego, czy młoda mama karmi piersią. Prolaktyna, czyli hormon odpowiedzialny za laktację, opóźnia pierwsze krwawienie miesięczne po ciąży. Dziecko, ssąc pierś, dodatkowo symuluje wydzielanie prolaktyny, której poziom wzrasta, co opóźnia pierwszy okres po porodzie. Przyjmuje się, że u kobiet karmiących wyłącznie piersią miesiączka po porodzie pojawi się po mniej więcej 5-6 miesiącach, czyli wtedy, gdy dziecko ma stopniowo rozszerzaną dietę o pokarmy stałe i mama rzadziej karmi piersią. U kobiet, które karmią malucha od początku w sposób mieszany (własnym pokarmem i mlekiem modyfikowanym) pierwsza miesiączka po porodzie pojawi się wcześniej. Najwcześniej, bo już około 6 tygodni po porodzie, okres  po ciąży pojawi się u kobiet, które z różnych przyczyn nie karmią piersią. Nie jest to jednak reguła, od której nie ma odstępstw – zarówno karmiąca mama może spodziewać się miesiączki po ciąży wcześniej, jak i ta, która karmi malucha butelką nie powinna się zanadto martwić, gdy okres po porodzie pojawi się nieco później. Wszystko zależy od poziomu hormonów i innych kwestii związanych z kondycją organizmu, a te kształtują się po porodzie różnie u poszczególnych kobiet. Ogólnie przyjmuje się, że pierwszy okres po porodzie nie powinien pojawić się wcześniej niż 6 tygodni od rozwiązania i nie później niż 6-7 miesięcy po porodzie.

Co ważne, pojawienie się miesiączki po ciąży nie oznacza konieczności zrezygnowania z karmienia piersią. Niektóre mamy są przekonane, że pierwszy okres po ciąży to znak, że dziecko należy odstawić od piersi. To błąd – specjaliści zalecają karmienie dziecka piersią przez przynajmniej pierwszych 6 miesięcy, a następnie kontynuowanie karmienia nawet do 2. roku życia dziecka przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych.

 

Okres po porodzie – czy jego brak chroni przed ponownym zajściem w ciążę?

 

Wśród młodych mam panuje obiegowe przekonanie, że karmienie piersią i brak okresu chroni przed ponownym zajściem w ciążę. To mit, ponieważ owulacja (jajeczkowanie) może wystąpić w dowolnym momencie po upływie 6 tygodni od porodu. To, że kobieta karmi piersią i że dotąd nie pojawił się okres po porodzie, wcale nie znaczy, że jest zabezpieczona przed zajściem w kolejną ciążę. Pierwsza owulacja po porodzie może pojawić się przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Także karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę. Wprawdzie wysoki poziom prolaktyny czyni poczęcie mało prawdopodobnym, jednak nie niemożliwym. Dlatego po porodzie warto się zabezpieczać podczas współżycia, jeśli nie planujemy szybkiego ponownego powiększenia rodziny.

 

Brak miesiączki po ciąży – kiedy jest powodem do niepokoju?

 

Jeśli miesiączka po porodzie nie pojawi się przez kolejnych 8 miesięcy, to znak, że może dziać się coś niepokojącego. Jeśli przez ten czas brak jest miesiączki po ciąży, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Nie zawsze jest to sygnał groźnej choroby. Powodem może być na przykład nieodpowiednia dieta, zwłaszcza gdy młoda mama karmi piersią. Organizm potrzebuje wtedy więcej niż zazwyczaj składników odżywczych, a jeśli ich nie dostarczamy, może skutkować to nawet niedożywieniem, a co za tym idzie – brakiem miesiączki. Brak miesiączki po porodzie może być też oznaką kolejnej ciąży.

Powodem do niepokoju jest natomiast miesiączka po porodzie, która pojawia się wcześniej niż 6 tygodni od rozwiązania. To czas połogu, więc mogą wystąpić krwawienia, jeśli jednak jest to tak wczesne krwawienie miesięczne, także warto zasięgnąć porady lekarza.

Co ważne, pierwszy okres po porodzie może różnić się od zwykłej miesiączki. Krwawienie może być bardziej obfite lub przeciwnie – mniejsze niż zazwyczaj. W ciągu kilku kolejnych miesięcy wszystko wraca jednak zwykle do normy.

 

Bibliografia:

 

Opracowanie zbiorowe: Mamy dla mam. Jak się przygotować na życiową rewolucję

Dr Oscar Serrallach, Zdrowie po ciąży. Poradnik dla matek, które chcą odzyskać formę i energię

 

RB-M-48312

Enfamil Polska Enfamil Polska