Szukaj

Wspomagaj rozwój Twojego dziecka: 5 miesięcy

Jest tyle zwyczajnych, codziennych sposobów, dzięki którym możesz wspomagać rozwój swojego dziecka. Możesz wykonywać proste czynności, które pomogą maluszkowi w rozwoju i nauce.

Rozwój poznawczy

Bawcie się w chowanego. U dzieci w tym wieku poprawia się koordynacja ręka-oko, spróbuj więc przykryć zabawkę kocykiem i pozwolić dziecku ją odsłonić. Maluszek może jeszcze nie być na to gotowy, ale gdy da radę to zrobić, ta zabawa pomoże mu zdobyć wiedzę o stałości obiektów. Dowiedz się więcej o zabawie w chowanego.

Odkrywajcie świat. Na tym etapie karuzele mogą stawać się coraz mniej fascynujące w oczach Twojego dziecka. Aby utrzymać zainteresowania wizualne, spróbuj zabierać maluszka w nowe miejsca i pokazywać nowe, ciekawe rzeczy, których nigdy wcześniej nie widział.

Przeglądajcie się w lustrze. Trzymając dziecko na rękach, stań przed lustrem i wspólnie przyjrzyjcie się swoim odbiciom. Maluszek zacznie zauważać, że ludzie w lustrze poruszają się w taki sam sposób, jak Wy dwoje.

Rozwój motoryczny

Pozwól na obracanie się. Ręce i nogi Twojego dziecka stają się coraz mocniejsze – to dobry moment na wspomaganie rozwoju jego mięśni. Kładź maluszka na brzuszku i zachęcaj go do ćwiczenia obrotów.

Rozwijaj koordynację. Koordynacja fizyczna Twojego dziecka poprawia się, co oznacza, że maluszek zacznie odkrywać takie części swojego ciała, o których istnieniu nawet nie wiedział! Trzymaj dziecko w pionie w taki sposób, aby stópkami dotykało podłogi i poczuło dotyk dywanu lub desek podłogowych pod stopami. Dowiedz się więcej o rozwoju motorycznym w wieku 5 miesięcy.

Rozwój mowy

Czytaj opowiadania. Dziecko wprawdzie nie zrozumie jeszcze słów, ale czytanie wspomaga rozwój mowy i procesów myślowych. Zacznij od prostych książeczek z dużymi, kolorowymi obrazkami i opisuj, co dzieje się na każdej stronie.

Dużo mów. Wspomagaj rozwój mowy dziecka, zadając mu pytania i oferując wsparcie przy próbach odpowiedzi. Gdy Twoje dziecko wypowie rozpoznawalną sylabę, powtórz ją, a następnie powiedz kilka prostych słów zawierających ten dźwięk.

Śpiewaj. Muzyka może uspokajać i bawić. Słuchanie słów w rytm muzyki to także dobre ćwiczenie mowy. Możesz śpiewać wszystko – od piosenek przedszkolnych po hity muzyki pop!

Dowiedz się więcej o rozwoju mowy w wieku 5 miesięcy.

 

Referencje:
  1. Mayo Clinic. Infant development: Milestones from 4 to 6 months http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/infant-development/art-20048178 (dostęp w październiku 2016 r.)
  2. American Academy of Pediatrics. 2009. Caring for your baby and young child: birth to age 5. 5th edition

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska