Szukaj

Wspomagaj rozwój Twojego dziecka: 5 miesięcy

Jest tyle zwyczajnych, codziennych sposobów, dzięki którym możesz wspomagać rozwój swojego dziecka. Możesz wykonywać proste czynności, które pomogą maluszkowi w rozwoju i nauce.

Rozwój poznawczy

Bawcie się w chowanego. U dzieci w tym wieku poprawia się koordynacja ręka-oko, spróbuj więc przykryć zabawkę kocykiem i pozwolić dziecku ją odsłonić. Maluszek może jeszcze nie być na to gotowy, ale gdy da radę to zrobić, ta zabawa pomoże mu zdobyć wiedzę o stałości obiektów. Dowiedz się więcej o zabawie w chowanego.

Odkrywajcie świat. Na tym etapie karuzele mogą stawać się coraz mniej fascynujące w oczach Twojego dziecka. Aby utrzymać zainteresowania wizualne, spróbuj zabierać maluszka w nowe miejsca i pokazywać nowe, ciekawe rzeczy, których nigdy wcześniej nie widział.

Przeglądajcie się w lustrze. Trzymając dziecko na rękach, stań przed lustrem i wspólnie przyjrzyjcie się swoim odbiciom. Maluszek zacznie zauważać, że ludzie w lustrze poruszają się w taki sam sposób, jak Wy dwoje.

Rozwój motoryczny

Pozwól na obracanie się. Ręce i nogi Twojego dziecka stają się coraz mocniejsze – to dobry moment na wspomaganie rozwoju jego mięśni. Kładź maluszka na brzuszku i zachęcaj go do ćwiczenia obrotów.

Rozwijaj koordynację. Koordynacja fizyczna Twojego dziecka poprawia się, co oznacza, że maluszek zacznie odkrywać takie części swojego ciała, o których istnieniu nawet nie wiedział! Trzymaj dziecko w pionie w taki sposób, aby stópkami dotykało podłogi i poczuło dotyk dywanu lub desek podłogowych pod stopami. Dowiedz się więcej o rozwoju motorycznym w wieku 5 miesięcy.

Rozwój mowy

Czytaj opowiadania. Dziecko wprawdzie nie zrozumie jeszcze słów, ale czytanie wspomaga rozwój mowy i procesów myślowych. Zacznij od prostych książeczek z dużymi, kolorowymi obrazkami i opisuj, co dzieje się na każdej stronie.

Dużo mów. Wspomagaj rozwój mowy dziecka, zadając mu pytania i oferując wsparcie przy próbach odpowiedzi. Gdy Twoje dziecko wypowie rozpoznawalną sylabę, powtórz ją, a następnie powiedz kilka prostych słów zawierających ten dźwięk.

Śpiewaj. Muzyka może uspokajać i bawić. Słuchanie słów w rytm muzyki to także dobre ćwiczenie mowy. Możesz śpiewać wszystko – od piosenek przedszkolnych po hity muzyki pop!

Dowiedz się więcej o rozwoju mowy w wieku 5 miesięcy.

 

Referencje:
  1. Mayo Clinic. Infant development: Milestones from 4 to 6 months http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/infant-development/art-20048178 (dostęp w październiku 2016 r.)
  2. American Academy of Pediatrics. 2009. Caring for your baby and young child: birth to age 5. 5th edition

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.