Szukaj

Wspomagaj rozwój Twojego dziecka: 3 miesiące

Możesz pomóc wspierać niesamowity rozwój swojego dziecka. Pomoc w rozwoju i nauce dziecka zapewnisz poprzez właściwe odżywianie, a także wiele prostych czynności, które są elementem Twojej codziennej miłości i troski.

 

Rozwój poznawczy

Pozwól poznawać twarze. Zauważysz, że Twoje dziecko wykazuje teraz zainteresowanie twarzami. Często przysuwaj swoją twarz blisko twarzy maluszka i nawiązujcie częsty kontakt wzrokowy. Pokazuj dziecku zdjęcia rodziny i przyjaciół, wskazując na ich uśmiechnięte twarze.

Bawcie się w chowanego. Na początku maluszek nie zrozumie, na czym polega ta zabawa, i za każdym razem będzie zaskoczony, gdy pojawisz się z powrotem; stopniowo jednak zabawa pomoże mu zrozumieć koncepcję trwałości obiektów. Dowiedz się więcej o zabawie w chowanego.

Zmieniaj wystrój. Powieś nietłukące, bezpieczne lusterko lub kolorowe obrazki w pobliżu przewijaka lub łóżeczka, aby zapewnić stymulację dla rozwijającego się wzroku maluszka.

Rozwój motoryczny

Kontynuujcie leżenie na brzuszku. Gdy dziecko nie śpi, kładź je na brzuszku na kilka minut, aby wspomagać rozwój umiejętności motorycznych potrzebnych do obracania się, raczkowania i siadania. Dowiedz się więcej o leżeniu na brzuszku.

Zachęcaj dziecko do sięgania po przedmioty. Połóż maluszka na macie do zabawy, aby zachęcać go do wyciągania rączek i chwytania różnych rzeczy. Przedmioty lub zabawki znajdujące się przed, powyżej, poniżej lub obok poziomu wzroku dziecka pomagają również w rozwijaniu percepcji głębi i koordynacji ręka-oko.

Podawaj zabawki. Gdy rączki dziecka się otwierają, podawaj mu do trzymania przedmioty o różnej fakturze. Spróbuj dawać mu zabawki, które grzechoczą lub piszczą – dziecko będzie zachwycone ich potrząsaniem i wydawanymi przez nie dźwiękami!

Rozwój mowy

Mów w języku dziecka. Pomóż dziecku uczyć się wzorców mówienia, używając języka „rodzicielskiego” (zwanego również językiem dla dzieci). Opisuj rzeczy, które Was otaczają – wymawiaj słowa prawidłowo, ale mów wyższym tonem i w przesadny sposób, aby lepiej utrzymywać uwagę dziecka.

Zachęcaj maluszka do rozmowy. Gdy dziecko gaworzy lub wydaje inne dźwięki, odpowiadaj mu gaworzeniem i okazuj ekscytację. Twoja odpowiedź sygnalizuje dziecku, że słuchasz – a tym samym zachęca je do częstszego mówienia do Ciebie.

Chichoczcie. Delikatne łaskotanie lub prychanie w brzuszek dziecka z pewnością je rozbawi. Śmiej się razem z nim i rób zabawne miny, aby jeszcze bardziej go rozśmieszyć.

 

Referencje:
  1. Pathways. 0-3 Months https://pathways.org/growth-development/0-3-months/ (dostęp w październiku 2016 r.).
  2. Mayo Clinic. Guide to Your Baby’s First Year. 2012
  3. NHS Worcestershire Health and Care. Tummy time play: information for parents. Dostępność: http://www.hacw.nhs.uk/EasysiteWeb/getresource.axd?AssetID=49673&type=Full&servicetype=Attachment (dostęp w październiku 2016 r.)

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska