Szukaj

Typowe niemowlęce dolegliwości
Jesteś mamą i zawsze będziesz uważnie obserwować swoje maleństwo. To naturalne, że martwisz się, gdy sądzisz, że Twojemu dziecku coś dolega. Niektóre dolegliwości są szczególnie częste u niemowląt w pierwszych kilku tygodniach i miesiącach życia. Większość z nich nie jest poważna, ale pamiętaj, że to Ty najlepiej znasz swoje dziecku – zaufaj swojemu instynktowi i zwróć się do lekarza o pomoc, jeżeli cokolwiek Cię niepokoi.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry lub egzema to typowa dolegliwość u dzieci i zwykle zaczyna się w wieku około dwóch miesięcy. Wygląda jak placki zaczerwienionej, suchej i swędzącej skóry (zwykle na twarzy lub za uszami), a także w fałdach szyi, kolan i łokci. Możesz pomóc złagodzić dokuczliwy stan skóry maluszka, stosując bezzapachowy produkt nawilżający – unikaj wodnych kremów, mydła i kąpieli z bąbelkami, ponieważ może to podrażniać skórę. Wiele dzieci wyrasta z atopowego zapalenia skóry, ale porozmawiaj z lekarzem, jeżeli sądzisz, że Twoje dziecko ma to schorzenie, aby w razie potrzeby lekarz mógł zalecić dalsze postępowanie.

Objaw Babińskiego/odruch podeszwowy

Objaw Babińskiego to prawidłowy odruch u dzieci i niemowląt. W trakcie drażnienia podeszwy stopy dziecka paluch podnosi się do góry, a pozostałe palce rozstawiają się jak wachlarz. Ten odruch zniknie z wiekiem, zwykle około drugiego roku życia, ale może zaniknąć już u rocznego dziecka – nie martw się, to element prawidłowego rozwoju dziecka.

Kolka

Kolka oznacza intensywny, częsty płacz, który często utrzymuje się przez kilka godzin. Kolka u dziecka może być frustrująca i stresująca, ale to bardzo typowe zjawisko u małych dzieci i zwykle nie jest dla nich szkodliwa. Nie martw się jednak – Twoje dziecko wyrośnie z tego, zwykle następuje to około czwartego-szóstego miesiąca życia. W międzyczasie przeczytaj nasz artykuł na temat kolki, w którym znajdziesz wskazówki pomocne w uspokajaniu dziecka. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeżeli masz wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego dziecka.

Ciemieniucha

Ciemieniucha, łojotokowe zapalenie skóry, oznacza duże, tłustawe, żółte lub brązowe łuszczące się placki, widoczne na głowie małych dzieci, zwykle w pierwszych miesiącach życia. Może wydawać się, że to swędzi lub boli, ale ciemieniucha jest nieszkodliwa i nie powinna powodować dyskomfortu u dziecka – jeżeli Twoje maleństwo się drapie, przyczyna może być inna – wówczas skonsultuj się z lekarzem. Ciemieniucha zwykle ustępuje w ciągu kilku tygodni lub miesięcy i nie wymaga leczenia. W międzyczasie możesz pomóc ograniczyć powstawanie łusek, myjąc włosy maluszka szamponem dla dzieci, a następnie delikatnie czesząc je miękką szczotką, aby wyczesać łuski. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli ciemieniucha u Twojego dziecka jest nasilona, jeżeli pojawi się opuchlizna lub krwawienie, lub jeżeli rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Czkawki

Możesz się tego nie spodziewać, że Twoje dziecko nagle dostanie czkawki – ale w rzeczywistości większość dzieci od czasu do czasu ma czkawkę! Jeżeli czkawka zacznie się w trakcie karmienia, powinnaś zrobić przerwę i spróbować pomóc mu odbić. Pomocne może być także karmienie dziecka, gdy jest spokojne i zanim zanadto zgłodnieje.

Żółtaczka

Zażółcenie skóry i białek oczu to jedno z najczęstszych schorzeń u noworodków, zwłaszcza urodzonych przed terminem. Występuje częściowo dlatego, że wątroba dziecka nie wykształciła się jeszcze w pełni. To zwykle nieszkodliwa dolegliwość - w większości przypadków nie wymaga leczenia i znika samoistnie po kilku tygodniach, ale skonsultuj się z lekarzem, jeżeli żółtaczka się nasili lub jeżeli maluszek nie chce jeść.

Rotawirus

Rotawirus to najczęstsza przyczyna biegunki i wymiotów u niemowląt i małych dzieci. Zwykle poprawa następuje samoistnie w ciągu kilku dni, ale zadbaj o podawanie dziecku dużej ilości płynów – jeżeli karmisz piersią, powinnaś kontynuować karmienie. Skonsultuj się z lekarzem, jeżeli objawy u niemowlęcia utrzymują się dłużej niż 24 godziny, maluszek ma gorączkę powyżej 40°C, w stolcu pojawi się krew, dziecko często wymiotuje lub wydaje się być ospałe, rozdrażnione, obolałe, lub ma suchą pieluszkę od kilku godzin.

Katar

Żaden rodzic nie chce, żeby jego dziecko kiepsko się czuło, ale przeziębienia są bardzo częstym zjawiskiem u niemowląt, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Zwykle nie są to poważne choroby i ustępują samoistnie, ale zawsze skonsultuj się z lekarzem, jeżeli Twoje dziecko ma gorączkę, objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, ma trudności z oddychaniem, kaszle krwistą wydzieliną, jeżeli często trze uszy, jeżeli ma zaczerwienione lub zmienione gardło, problemy z jedzeniem lub wygląda na to, że jego stan się pogarsza zamiast poprawiać

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.

 

Więcej informacji na temat typowych dolegliwości niemowląt możesz znaleźć w następujących poradnikach:
Kolka
Na co zwrócić uwagę

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.