Szukaj

Rytuały dla dziecka

Plan dnia czy elastyczność? Czego potrzebujesz Ty i Twoje dziecko?

 

Będąc młodą mamą, często będziesz słyszeć hasło „plan dnia”. Nie musisz jednak pilnować zegarka i robić wszystkiego co do minuty, aby wychować szczęśliwe i zdrowe dziecko. Dzięki zapewnieniu spójności w codziennych czynnościach Ty i Twoje dziecko zyskujecie wiele korzyści.

Rytuały zapewniają dwa kluczowe składniki nauki: relacje i powtarzalność

W pierwszych sześciu miesiącach życia Twojego dziecka, pomagasz mu w porządkowaniu wszystkich nowych odczuć, widoków, dźwięków i zapachów. Niektóre dzieci szybko wypracowują sobie przewidywalny rytm karmienia i snu, jednak większość noworodków potrzebuje trochę czasu na organizację.

Wiedza o tym, co zdarzy się w następnej kolejności, zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną. Pomaga im nauczyć się przekonania, że troskliwy dorosły spełni ich potrzeby. Na bazie tego zaufania Twoje dziecko uczy się odprężenia przy zasypianiu, jedzeniu i poznawaniu świata poprzez zabawę.

Rytuały pomogą Wam przyzwyczaić się do nowego życia

Na początku będzie wydawać się, że Twój noworodek nie zwraca w ogóle uwagi na Twoje rytuały. Potrzebuje czasu, aby nauczyć się kojarzyć swoje łóżeczko ze spaniem, odróżniać noc od dnia i rejestrować inne sygnały związane ze snem, które pomogą mu przespać noc. Pomaga w tym powtarzalność.

Stosowanie powtarzalnych zachowań przy odkładaniu dziecka do łóżeczka lub przy karmieniu może pomóc i ułatwić te czynności, gdy jesteś zmęczona. Nawet gdy Twój dzień nie przebiegł zgodnie z oczekiwaniami, będziesz mieć poczucie ładu i porządku.

Rytuały zapewniają dziecku równowagę między powtarzalnością a elastycznością

Gdy dziecko ma określony rytm, uczy się, czego może oczekiwać. Dzięki temu stawia mniejszy opór przed położeniem się na drzemkę i mniej gorączkowo czeka na kolejny posiłek. Spróbuj dążyć do równowagi między przewidywalnością a elastycznością – jeżeli Twoje dziecko jest naprawdę zaangażowane w zabawę, możesz z łatwością odrobinę opóźnić obiad lub przekąskę.

Rytuały pomagają dziecku w zrozumieniu porządku dnia

Twoje dziecko nie zna się na zegarku, a jednak zadziwiająco dobrze potrafi wykształcić sobie poczucie kolejności poprzez powtarzalne rytuały. Na długo przez nabyciem umiejętności korzystania z zegarka zaczyna rozumieć tempo dnia. Na przykład uczy się, że zęby myje się przed pójściem do łóżka i z wiekiem będzie w stanie robić to bez zbytniego przypominania. Wiedza o tym, czego może się spodziewać, również redukuje próby sił, ponieważ dziecko rozpoznaje, że określone zdarzenia następują zgodnie z porządkiem dnia.

Rytuały wzmacniają umiejętności społeczne i regularne odżywianie

Czas na zabawę i czas na jedzenie to dwa rytuały, które mają charakter bardzo społeczny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Poprzez rutynowe interakcje typu rozmowa, czekanie na swoją kolej, dzielenie się zabawkami, nauka czekania i pomaganie innym, małe dzieci uczą się ważnych umiejętności społecznych, które będą dla nich pomocne później w szkole.

Referencje:
  1. ZEROtoTHREE. Creating routines for love and learning. https://www.zerotothree.org/resources/223-creating-routines-for-love-and-learning (dostęp w październiku 2016 r.)
  2. Scholastic. Ages & stages: how children develop a sense of time. http://www.scholastic.com/teachers/article/ages-stages-how-children-develop-sense-time (dostęp w październiku 2016 r.)

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska