Szukaj

Rytuały dla dziecka

Plan dnia czy elastyczność? Czego potrzebujesz Ty i Twoje dziecko?

 

Będąc młodą mamą, często będziesz słyszeć hasło „plan dnia”. Nie musisz jednak pilnować zegarka i robić wszystkiego co do minuty, aby wychować szczęśliwe i zdrowe dziecko. Dzięki zapewnieniu spójności w codziennych czynnościach Ty i Twoje dziecko zyskujecie wiele korzyści.

Rytuały zapewniają dwa kluczowe składniki nauki: relacje i powtarzalność

W pierwszych sześciu miesiącach życia Twojego dziecka, pomagasz mu w porządkowaniu wszystkich nowych odczuć, widoków, dźwięków i zapachów. Niektóre dzieci szybko wypracowują sobie przewidywalny rytm karmienia i snu, jednak większość noworodków potrzebuje trochę czasu na organizację.

Wiedza o tym, co zdarzy się w następnej kolejności, zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną. Pomaga im nauczyć się przekonania, że troskliwy dorosły spełni ich potrzeby. Na bazie tego zaufania Twoje dziecko uczy się odprężenia przy zasypianiu, jedzeniu i poznawaniu świata poprzez zabawę.

Rytuały pomogą Wam przyzwyczaić się do nowego życia

Na początku będzie wydawać się, że Twój noworodek nie zwraca w ogóle uwagi na Twoje rytuały. Potrzebuje czasu, aby nauczyć się kojarzyć swoje łóżeczko ze spaniem, odróżniać noc od dnia i rejestrować inne sygnały związane ze snem, które pomogą mu przespać noc. Pomaga w tym powtarzalność.

Stosowanie powtarzalnych zachowań przy odkładaniu dziecka do łóżeczka lub przy karmieniu może pomóc i ułatwić te czynności, gdy jesteś zmęczona. Nawet gdy Twój dzień nie przebiegł zgodnie z oczekiwaniami, będziesz mieć poczucie ładu i porządku.

Rytuały zapewniają dziecku równowagę między powtarzalnością a elastycznością

Gdy dziecko ma określony rytm, uczy się, czego może oczekiwać. Dzięki temu stawia mniejszy opór przed położeniem się na drzemkę i mniej gorączkowo czeka na kolejny posiłek. Spróbuj dążyć do równowagi między przewidywalnością a elastycznością – jeżeli Twoje dziecko jest naprawdę zaangażowane w zabawę, możesz z łatwością odrobinę opóźnić obiad lub przekąskę.

Rytuały pomagają dziecku w zrozumieniu porządku dnia

Twoje dziecko nie zna się na zegarku, a jednak zadziwiająco dobrze potrafi wykształcić sobie poczucie kolejności poprzez powtarzalne rytuały. Na długo przez nabyciem umiejętności korzystania z zegarka zaczyna rozumieć tempo dnia. Na przykład uczy się, że zęby myje się przed pójściem do łóżka i z wiekiem będzie w stanie robić to bez zbytniego przypominania. Wiedza o tym, czego może się spodziewać, również redukuje próby sił, ponieważ dziecko rozpoznaje, że określone zdarzenia następują zgodnie z porządkiem dnia.

Rytuały wzmacniają umiejętności społeczne i regularne odżywianie

Czas na zabawę i czas na jedzenie to dwa rytuały, które mają charakter bardzo społeczny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Poprzez rutynowe interakcje typu rozmowa, czekanie na swoją kolej, dzielenie się zabawkami, nauka czekania i pomaganie innym, małe dzieci uczą się ważnych umiejętności społecznych, które będą dla nich pomocne później w szkole.

Referencje:
  1. ZEROtoTHREE. Creating routines for love and learning. https://www.zerotothree.org/resources/223-creating-routines-for-love-and-learning (dostęp w październiku 2016 r.)
  2. Scholastic. Ages & stages: how children develop a sense of time. http://www.scholastic.com/teachers/article/ages-stages-how-children-develop-sense-time (dostęp w październiku 2016 r.)

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.