Szukaj

Rozwój zmysłów

Poznaj kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka

 

Rozwój zmysłów Twojego dziecka zaczął się w życiu płodowym i jest kontynuowany po urodzeniu. Oto kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka:

  • Smak: noworodki potrafią już rozróżniać niektóre smaki, na przykład słodki i kwaśny.
  • Węch: zmysł węchu Twojego dziecka intensywnie rozwija się od trzeciego trymestru ciąży. Teraz używa go do znalezienia źródła pożywienia i ukojenia w znajomych zapachach Mamy i Taty.
  • Wzrok: wzrok Twojego dziecka jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, ale od urodzenia znacznie się poprawił. Wraz z rozwojem wzroku maluch będzie wpatrywać się w Twoją twarz przez coraz dłuższy czas, oraz zacznie śledzić wzrokiem ruchome przedmioty. Na tym etapie potrafi skupić wzrok na kontrastowych przedmiotach w odległości 23-30 cm, jakkolwiek jego wzrok zyska ostrość i wyrazistość za kilka miesięcy. Jego uwagę będą zwracać kontrastowe wzory i jaskrawe kolory. Cienie, czarno-białe fotografie, ludzkie twarze i zabawki przeznaczone dla niemowląt będą wzbudzać jego zainteresowanie. Postaraj się uniknąć nadmiernej stymulacji – zadbaj o to, aby maluch odpoczywał w stopniu wystarczającym dla rozwoju jego mózgu.
  • Słuch: słuch Twojego dziecka będzie nieco przytłumiony w pierwszych tygodniach życia. Pomoże mu to w stopniowym przestawieniu się z rytmów łona mamy na hałasy świata zewnętrznego. Twoje dziecko zaczęło praktykować habituację lub zdolność do zmniejszenia reakcji na powtarzane bodźce jeszcze w życiu płodowym, a teraz nadal rozwija tę umiejętność. Habituacja na powtarzane bodźce stanowi wczesną formę nauki i jedną z najprostszych form zapamiętywania. Polega na „wyciszeniu“ otoczenia, co pozwala maluchowi spać przy znanych dźwiękach, na przykład przy dźwięku wentylatora lub hałasie ulicy.
  • Dotyk: zmysł dotyku Twojego dziecka zaczął kształtować się w łonie mamy. Zaczyna się od ust i rozprzestrzenia się na całe ciało. Może to wyjaśniać zwyczaj wkładania wszystkich przedmiotów do buzi.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.
Wszystkie substancje odżywcze są ważne, ale istnieją pewne składniki, na które możesz zwrócić szczególną uwagę, aby mieć pewność, że Twoje dziecko otrzymuje je w ilości wystarczającej dla wspomagania jego rozwoju – na przykład DHA. Spożywanie DHA przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu i oczu u płodu i niemowląt karmionych piersią.. DHA to specyficzny kwas tłuszczowy typu Omega-3, obecny w mleku matki. Jest naturalnym składnikiem diety Twojego dziecka. Po urodzeniu dziecko będzie otrzymywać DHA z Twoim pokarmem. Kobiety w ciąży i karmiące potrzebują codziennie dodatkowo 200 mg DHA w porównaniu do zalecanego dziennego spożycia kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 dla osób dorosłych (250 mg DHA i EPA).W przypadku niskiego spożycia ryb przez przyszłą mamę, dawkę suplementu DHA należy zwiększyć do 400-600mg/dobę.
Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011 r.

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.