Poznaj kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka
Rozwój zmysłów Twojego dziecka zaczął się w życiu płodowym i jest kontynuowany po urodzeniu. Oto kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka:
-
Smak: noworodki potrafią już rozróżniać niektóre smaki, na przykład słodki i kwaśny.
-
Węch: zmysł węchu Twojego dziecka intensywnie rozwija się od trzeciego trymestru ciąży. Teraz używa go do znalezienia źródła pożywienia i ukojenia w znajomych zapachach Mamy i Taty.
-
Wzrok: wzrok Twojego dziecka jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, ale od urodzenia znacznie się poprawił. Wraz z rozwojem wzroku maluch będzie wpatrywać się w Twoją twarz przez coraz dłuższy czas, oraz zacznie śledzić wzrokiem ruchome przedmioty. Na tym etapie potrafi skupić wzrok na kontrastowych przedmiotach w odległości 23-30 cm, jakkolwiek jego wzrok zyska ostrość i wyrazistość za kilka miesięcy. Jego uwagę będą zwracać kontrastowe wzory i jaskrawe kolory. Cienie, czarno-białe fotografie, ludzkie twarze i zabawki przeznaczone dla niemowląt będą wzbudzać jego zainteresowanie. Postaraj się uniknąć nadmiernej stymulacji – zadbaj o to, aby maluch odpoczywał w stopniu wystarczającym dla rozwoju jego mózgu.
-
Słuch: słuch Twojego dziecka będzie nieco przytłumiony w pierwszych tygodniach życia. Pomoże mu to w stopniowym przestawieniu się z rytmów łona mamy na hałasy świata zewnętrznego. Twoje dziecko zaczęło praktykować habituację lub zdolność do zmniejszenia reakcji na powtarzane bodźce jeszcze w życiu płodowym, a teraz nadal rozwija tę umiejętność. Habituacja na powtarzane bodźce stanowi wczesną formę nauki i jedną z najprostszych form zapamiętywania. Polega na „wyciszeniu“ otoczenia, co pozwala maluchowi spać przy znanych dźwiękach, na przykład przy dźwięku wentylatora lub hałasie ulicy.
-
Dotyk: zmysł dotyku Twojego dziecka zaczął kształtować się w łonie mamy. Zaczyna się od ust i rozprzestrzenia się na całe ciało. Może to wyjaśniać zwyczaj wkładania wszystkich przedmiotów do buzi.
Dlaczego żywienie jest ważne?
Referencje:
-
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z 6.05.2011 r.