Szukaj

Rozwój poznawczy i motoryczny

Rozwój poznawczy i motoryczny

Sprawdź, w jaki sposób Twoje dziecko będzie się rozwijać ruchowo.

Zaraz po urodzeniu Twoje dziecko osiąga kamienie milowe w obszarach rozowju fizycznego, poznawczego i komunikacyjnego, które są efektem rozwoju i wzrostu jego mózgu. Pierwsze tygodnie będą zdominowane przez sen (12-20 godzin dziennie), jedzenie (co 2-4 godziny), płacz i wykonywanie ruchów mimowolnych w odpowiedzi na bodźce, na przykład:
  • Kierowanie: dotknij lub muśnij policzek dziecka palcem lub brodawką piersi. Maluch obróci główkę i otworzy buzię, aby „nakierować się“ w stronę muśnięcia. W ten sposób łatwiej jest mu znaleźć pierś lub butelkę, aby zacząć jeść.
  • Ssanie: czując dotyk na ustach lub podniebieniu, dziecko zaczyna ssać. To uruchamia połykanie i uspokaja dziecko. Dzieci mają również odruch ręka-usta, który jest związany z odruchem ssania; dlatego niektóre dzieci ssą palce lub rączki.
  • Zaskoczenie: pierwsze ruchy dziecka w reakcji na zaskoczenie odczuwałaś już w ciąży jako kopniaki. Te nagłe, gwałtowne ruchy i płacze w reakcji na głośne dźwięki lub szybki ruch znikają po 5-6 miesiącach.
  • Stawianie nóżek: gdy podtrzymujesz dziecko, stawiając je jedną stopą na płasko na równej powierzchni, maluch „pójdzie“ drugą stopą w ślad za pierwszą. Ten odruch generalnie znika do drugiego miesiąca życia.
  • Chwytanie: wsuń swój palec w dłoń dziecka lub pod podeszwę jego stópki – maluch mocno go chwyci. Siła noworodka bywa zaskakująca.

Ruchy refleksyjne pomagają w identyfikowaniu prawidłowych czynności mózgu i układu nerwowego oraz mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Twój lekarz jest najlepszym źródłem porad w zakresie pielęgnacji i karmienia Twojego dziecka.

Prawidłowe żywienie stanowi kluczowy czynnik dla wspomagania osiągania kluczowych kamieni milowych przez Twoje dziecko. Ważne składniki odżywcze, występujące w zbilansowanej diecie, wspomagają wzrost i rozwój Twojego dziecka oraz są szczególnie ważne na pierwszych etapach życia. Jeżeli karmisz piersią, pamiętaj, że jakość i ilość Twojego pokarmu zależy od Twojego prawidłowego żywienia; zatem bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety, która składa się z odpowiednich ilości substancji odżywczych, kluczowych nie tylko dla Twojego zdrowia i samopoczucia, lecz również dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Dowiedz się więcej o iecie mamy karmiącej.

Podobne artykuły

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Dowiedz się więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Dowiedz się więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Dowiedz się więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak możesz wspomagać dynamicznie rozwijające się umiejętności językowe Twojego pięciomiesięcznego dziecka. Komunikacja i rozwój społeczny Umiejętności językowe Twojego...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!