Szukaj

Pomoc dla młodej mamy

Zaangażowanie rodziny i przyjaciół w czasie ciąży i w kilku pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka to świetny sposób na podzielenie się szczęściem – i uzyskanie pomocy.

 

Zanim maluszek przyjdzie na świat

Wzmacniaj więzi rodzinne

Urodzenie dziecka zmienia dynamikę całej rodziny. Dla Twoich rodziców – ich dziecko rodzi dziecko, a rolę dziadków być może obejmują po raz pierwszy. Teraz jest zatem odpowiedni moment na zacieśnianie więzi poprzez rozmowy o tym, jak to było, kiedy Ty się urodziłaś, oraz o radościach i trudach wychowywania dziecka. To także dobry czas na kontakt z przyjaciółmi, którzy mają dzieci. Wszystkie porady dotyczące noworodka, opowieści i wsparcie mogą być pomocne. Pamiętaj, że to do Ciebie należy decyzja o tym, czy do danej rady chcesz się zastosować.

Planuj

Obecność osoby, którą kochasz i której ufasz, może być ogromną pomocą w trakcie porodu, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jeżeli chciałabyś, aby Twój partner był obecny podczas porodu, teraz jest dobry moment na rozmowę na ten temat. Jeżeli chciałabyś, aby przy porodzie towarzyszył Ci ktoś inny, zadbaj o to, aby obecność wybranej osoby wpływała na Ciebie relaksująco.

Po powrocie z dzieckiem do domu

Zadbaj o siebie

Pielęgnowanie nowego członka rodziny może być niezwykłym przeżyciem. Spróbuj zdrowo się odżywiać, pić dużo wody, spać wtedy, gdy śpi dziecko i korzystać ze świeżego powietrza. Dobre nawyki mogą pomóc Ci zwiększać poziom energii i obniżać poziom stresu.

W trakcie karmienia zajmuj się czymś, co lubisz

Przygotuj się na wielogodzinne karmienie dziecka. Poproś inne mamy lub przyjaciółki o polecenie dobrych seriali lub filmów do oglądania. Poproś kogoś o przygotowanie listy utworów do odtwarzania. Pobierz książki na czytnik.

Określ pory odwiedzin

Wszyscy w Twoim życiu domagają się możliwości zobaczenia maluszka. Nie bój się im powiedzieć, jakie dni najlepiej Ci pasują i ile czasu masz na wizytę.

Nie wstydź się

Jeżeli przyjaciółka albo ktoś bliski oferuje Ci pomoc w opiece nad dzieckiem, żebyś mogła się zdrzemnąć, zgódź się! Bądź konkretna, powiedz im, co mogłoby Ci pomóc, na przykład: wyjście z psem, pomoc w zmywaniu lub zakupy.

Ustal swoje priorytety

W Twoim życiu tyle się dzieje, że odkurzanie może poczekać. Spróbuj nie martwić się odrobiną kurzu lub stertami rzeczy dziecka w każdym kącie. Pamiętaj, że nie musisz przyrządzać wyszukanych posiłków – w zupełności wystarczy, gdy wyjmiesz coś z zamrażarki lub szafki.

Stwórz społecznościową sieć wsparcia

Jeżeli w Twoim pobliżu nie mieszka nikt z rodziny lub przyjaciół, poszukaj innych mam w okolicy. Nawiązanie znajomości z innymi młodymi rodzicami w Twojej okolicy może zaowocować nowymi przyjaźniami, wzajemnym wsparciem i pomocą dla dorosłych.

Korzystaj z rozwiązań technologicznych, aby być blisko z rodziną i przyjaciółmi

Kontakt z bliskimi na całym świecie nigdy nie był tak łatwy:
 • wysyłaj mailem zdjęcia i informacje z nowinkami
 • załóż stronę internetową ze zdjęciami, aktualnościami, a nawet audio- i wideoklipami, zachowując przy tym zasady ostrożności w sieci
 • nagrywaj zdjęcia przedstawiające kamienie milowe na płyty CD lub DVD, które możesz wysyłać do rodziny
 • publikuj zdjęcia w serwisie, do którego wszyscy mogą mieć dostęp, na przykład tutaj: „Wasze historie”
 • rób pocztówki ze zdjęć rodzinnych
 • nagrywaj wiadomości na pocztę głosową z dźwiękami gaworzenia lub śmiechu (lub mówienia!) Twojego dziecka w urodziny i przy innych specjalnych okazjach
 • skanuj rysunki swojego dziecka, aby wysyłać je mailem lub publikować na stronie internetowej

 

Referencje:
 1. NCT. Changes in your relationships after having a baby. https://www.nct.org.uk/parenting/changes-your-relationships-after-having-baby (dostęp w październiku 2016 r.).
 2. NCT. Birthing partners and birth support. https://www.nct.org.uk/birth/birth-partners-and-birth-support (dostęp w październiku 2016 r.).
 3. Mayo Clinic. Newborn care: 10 tips for stressed-out parents. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/newborn/art-20045498 (dostęp w październiku 2016 r.).
 4. NCT. Getting organised: what to expect after birth. https://www.nct.org.uk/parenting/getting-organised-early-days (dostęp w październiku 2016 r.).

Podobne artykuły

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ...

Pierwsze szczepienie ochronne wykonuje się już 24 godziny po narodzinach dziecka. Jest to zgodne z kalendarzem szczepień obowiązkowych, który co...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Czytaj więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Czytaj więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska