Szukaj

Połóg – co warto wiedzieć o tym trudnym czasie?

Połóg – co to za okres w życiu kobiety? Połóg to czas po porodzie, w którym organizm młodej mamy regeneruje się i wraca do normy. Połóg trwa kilka tygodni i wymaga poświęcenia czasu na wypoczynek i zadbanie o siebie, by wrócić do pełni sił.

Połóg jest okresem poporodowym, podczas którego zachodzą zmiany ustrojowe w organizmie, który przez dziewięć miesięcy utrzymywał ciążę, czyli rozwijający się w łonie matki płód, stale rosnący i pobierający energię. Po porodzie narządy płciowe potrzebują czasu, aby zregenerować się i zagoić. Laktacja, czyli praca gruczołów mlecznych w piersiach matki, wzmaga się, a układ hormonalny reguluje się stopniowo, by z czasem przywrócić jajeczkowanie i wznowić płodność. Połóg trwa zwykle od sześciu do ośmiu tygodni. Czego można się spodziewać się w tym czasie?

Połóg – dolegliwości po porodzie

W połogu zachodzi kilka charakterystycznych zjawisk dotyczących funkcjonowania narządów organizmu młodej mamy. Należy do nich między innymi inwolucja, czyli obkurczanie się macicy, która podczas ciąży zwiększa swoje rozmiary wraz z rosnącym w brzuchu matki płodem, a po porodzie ulega zmniejszeniu do swoich pierwotnych rozmiarów. Podobnie mięśnie dna miednicy, pęcherz oraz jelita wracają na swoje miejsce, co może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak dyskomfort podczas oddawania moczu oraz zaparcia. Regularne picie dużej ilości wody oraz wprowadzenie do diety posiłków bogatych w błonnik powinno pomóc złagodzić te problemy. Inwolucja macicy może wywoływać dolegliwości bólowe w jamie brzusznej.

Po porodzie drogami naturalnymi krocze jest obolałe, może występować dyskomfort związany z powstałymi ranami i silnym rozwarciem mięśni. Dolegliwości te można łagodzić chłodnymi okładami i ziołowymi nasiadówkami z rumianku i nagietka. Uwaga! Po porodzie lepiej unikać gorących kąpieli, które mogą wywołać krwotok.

W połogu kobieta karmiąca piersią może odczuwać bóle piersi spowodowane wzmożoną aktywnością gruczołów mlecznych. W pierwszych dniach połogu mleko matki to tak zwana siara (łac. colostrum), wydzielina ta zawiera duże ilości białka i soli mineralnych oraz przeciwciał budujących mikrobiotę, inaczej zwaną mikrobiomem – naturalną tarczę ochronną organizmu dziecka, będącą podstawą jego układu odpornościowego. W kolejnych tygodniach karmienia piersią gruczoły mleczne wydzielają tak zwane mleko przejściowe, a następnie około 700 ml mleka dojrzałego dziennie. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje karmienie noworodka piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, uznając mleko matki za najbardziej wartościowy pokarm. Następnie gdy z różnych powodów matka nie karmi  piersią lub planuje dokarmianie, można wprowadzić mleko następne takie jak Enfamil Premium MFGM 2. Karmienie piersią może na początku powodować ból, poczucie ociężałości i bolesność sutków, które łagodzić można chłodnymi kompresami oraz poprzez noszenie specjalnej bielizny dla matek karmiących, zwiększającej komfort młodej mamy na co dzień.

Pierwsza miesiączka po porodzie może pojawić się w bardzo indywidualnym dla każdej
kobiety momencie, niezależnie od tego czy karmi ona piersią czy nie. Jeśli natomiast matka nie karmi, cykl miesiączkowy rozpocznie się zwykle dość wcześnie, nawet po sześciu tygodniach po porodzie. Wcześniej macica oczyszcza się, wydalając skrzepy, resztki łożyska i złuszczającą się tkankę, upławy o krwawym lub brązowawym zabarwieniu nie powinny więc niepokoić młodej mamy. Organizm kobiety podczas ciąży gromadzi duże ilości wody, co wpływa również na gęstość krwi, która zwiększa się w okresie połogu. Powoduje to zwiększone ryzyko zakrzepicy, dlatego tak istotny jest szybki powrót do aktywności fizycznej w połogu.

Połóg po cesarskim cięciu 

Po porodzie przeprowadzanym za pomocą cesarskiego cięcia rekonwalescencja trwa dłużej niż w przypadku porodu siłami natury. Ile trwa połóg po cesarce? Połóg po CC, czyli cięciu cesarskim, zakłada dodatkowo czas gojenia się nacięcia pooperacyjnego, czyli około dwóch tygodni. Po cięciu cesarskim najtrudniejszy jest moment pierwszego wstania z łóżka, czyli tak zwanej pionizacji. Narządy wewnętrzne po ciąży muszą jeszcze obkurczyć się i wrócić do pierwotnych rozmiarów i ułożenia. Uznaje się, że średni czas połogu po cesarskim cięciu wynosi około sześciu tygodni.

Zdrowie psychiczne w połogu

W pierwszym tygodniu po porodzie wiele matek doświadcza tak zwanego baby blues, czyli objawów zaburzenia nastroju przypominających depresję poporodową. Baby blues objawia się rozdrażnieniem lub apatią, problemami ze snem, może przerodzić się nawet w ataki paniki i tymczasową utratę zapału do opieki nad dzieckiem. Charakterystyczne dla etapu baby blues jest poczucie bezsilności, obawa, czy młoda mama odpowiednio zajmie się dzieckiem. Wszystkie te objawy spowodowane są w dużej mierze silnymi wahaniami hormonów po porodzie oraz adaptacją do nowej sytuacji życiowej, jaką jest opieka nad maleństwem i odpowiedzialność za jego zdrowie i życie. Po kilku dniach objawy baby blues powinny minąć, w przeciwnym razie, gdy utrzymują się one przez kolejne tygodnie, należy skonsultować się z psychologiem, by wykluczyć wystąpienie depresji poporodowej, mogącej mieć negatywne skutki dla więzi matki z dzieckiem i zaburzyć funkcjonowanie całej rodziny.

W połogu warto szczególnie zadbać o dobre samopoczucie młodej mamy, jej wypoczynek, czas na relaks. Tylko wtedy jest ona w stanie odpowiednio zajmować się maluszkiem i cieszyć nową rolą w życiu, jaką jest macierzyństwo.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku. Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, jest dobrym rozwiązaniem dla mam, które z różnych względów nie mogą karmić piersią.

Bibliografia:

  1. http://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Po%C5%82%C3%B3g.pdf Czerwińska-Osipiak A., Czynniki determinujące funkcjonowanie kobiet w okresie połogu (Data dostępu 14.05.2021)
  2. http://perinatologia.umed.pl/wp-content/uploads/2016/10/Po%C5%82%C3%B3g.pdf (Data dostępu 14.05.2021)
Enfamil Polska Enfamil Polska