Szukaj

Pierwsze dni maluszka – przygotuj się na nie z poradnikiem Enfamil 2

 

Pierwsze dni dziecka w domu to nie lada wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza gdy jest to pierwszy potomek w rodzinie. Jak zadbać, by pierwsze dni noworodka w domu nie były stresujące ani dla niego, ani dla rodziców? Jakie akcesoria do pielęgnacji będą potrzebne od pierwszych dni niemowlaka i jakie ubranka oraz domowe sprzęty przygotować? Podpowiadamy.

 

Pierwsze dni po porodzie – przygotowanie do przewiezienia dziecka do domu

 

Jeśli poród odbył się w szpitalu, a tak dzieje się najczęściej, trzeba przygotować się na przewiezienie dziecka do domu. Maksimum bezpieczeństwa zapewni fotelik dla noworodka (klasa 0-13 kg), który można kupić i zainstalować w samochodzie, którym przewieziemy dziecko do domu. Pamiętajmy o tym, że nie możemy przewozić noworodka bez zabezpieczenia, dlatego też należy zapewnić mu odpowiednie warunki podczas drogi powrotnej ze szpitala.

Jeśli na dworze jest chłodno, dziecko należy na czas transportu do domu odpowiednio ubrać. Przydadzą się zawczasu przygotowane ciepły kombinezon i śpioszki.

Pierwsze dni życia dziecka to czas poznawania się jego ze światem i rodziców z nowym członkiem rodziny. Zadbajmy, by te ważne chwile upływały bez zbędnych stresów, w czym znacznie pomoże wcześniejsze zaplanowanie kwestii takich jak transport dziecka ze szpitala oraz przygotowanie potrzebnych od pierwszych dni życia dziecka akcesoriów jeszcze przed porodem[i].

 

Pierwsze dni noworodka w domu – co będzie potrzebne?

 

Pierwsze dni po porodzie to czas, gdy młoda mama i dziecko potrzebują sporo odpoczynku. Dlatego w domu na dziecko powinno już czekać wygodne łóżeczko i wszystkie niezbędne do jego pielęgnacji przedmioty, tak by nie trzeba ich było w pośpiechu kompletować. Dobrze jest, by noworodek miał swoje własne, bezpieczne łóżeczko, do którego można go odłożyć po karmieniu. Przyda się także przewijak oraz oczywiście komplet pieluszek i kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Do kąpieli noworodka przydatna będzie specjalna plastikowa wanienka oraz miękkie, świeże ręczniki. Pamiętajmy też o konieczności szczególnej pielęgnacji pępka dziecka w pierwszych dniach życia.

Pierwsze dni dziecka w domu upływają często pod znakiem przymierzania nowych ubranek, które świeżo upieczeni rodzice często otrzymują w prezencie od rodziny i znajomych. Ważne, by ubranka były odpowiednio dobrane do temperatury otoczenia, przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów  bez zapięć na plecach. Pamiętajmy też, by prać je w płynach przeznaczonych do prania bielizny niemowląt. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego ubranka należy bardzo dokładnie płukać i najlepiej uprasować po wysuszeniu.

Dla dziecka potrzebne też będą smoczki i butelki do karmienia (nawet jeśli maluch głównie karmiony jest piersią), a dla mamy – akcesoria do odciągania pokarmu i wygodna bielizna dla mam karmiących. Przyda się też wygodny fotel, w którym mama będzie mogła spokojnie usiąść i nakarmić dziecko.

 

Pierwsze dni dziecka w domu – co jeszcze warto wiedzieć?

 

Ważna informacja to taka, że każdej młodej mamie przysługują minimum 4 wizyty położnej rodzinnej w ramach NFZ. To bardzo przydatna pomoc, ponieważ położna nie tylko sprawdzi, jak dziecko rozwija się i adaptuje do warunków domowych w pierwszych dniach życia, ale także oceni stan mamy po porodzie i ewentualnie pomoże np. przy zdjęciu szwów po nacięciu krocza, doradzi też, jak opiekować się maluchem. Położna rodzinna pokaże rodzicom, jak prawidłowo pielęgnować dziecko, jak sprawdzić, czy jest odpowiednio ubrane i w jaki sposób można usprawnić opiekę nad maluchem.

Istotną kwestią, a czasem pomijaną przez rodziców, jest też właściwa temperatura w pokoju, w którym najczęściej przebywa dziecko oraz odpowiednia wilgotność powietrza. Temperatura powietrza powinna wynosić około 22 stopni C – zbyt wysoka sprawi, że dziecko będzie się pocić, gorzej spać i stanie się niespokojne. Zbyt suche powietrze wysusza natomiast śluzówki, co także będzie sprawiać dziecku dyskomfort. Do poprawienia wilgotności w pomieszczeniu przydatne będą nawilżacze powietrza, można też postawić na parapecie zwykłą miseczkę z wodą. Pokój dziecka należy też często wietrzyć, oczywiście tak, by nie narazić maleństwa na przeziębienie.

 

Pierwsze dni dziecka w domu to duże wyzwanie dla rodziców, ale wiedza, jak się do nich przygotować, zastosowana w praktyce z pewnością zaoszczędzi świeżo upieczonym mamom i tatom sporo nerwów[ii].

 

 

[i]     Heidi Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko

[ii]           Kamil Nowak, Idealny rodzic nie istnieje

 

Enfamil Polska Enfamil Polska