Szukaj

Pierwsza kąpiel noworodka – krok po kroku

Pierwsze kąpiele noworodka bywają dla rodziców momentami niepewności i stresu. Szybko jednak okazuje się, że wieczorne „pluskanie” staje się rytuałem, który pokochają zarówno maluch, jak i jego rodzice. Często kąpiel wręcz koi, uspokaja noworodka, przygotowując go do snu.

 

Przygotowanie do kąpieli

Kąpiel to istotny element pielęgnacji noworodka. Umożliwia utrzymanie właściwego poziomu higieny oraz odpowiedniej kondycji delikatnej skóry malucha. Wielu rodziców wie, że kąpiel jest też potrzebna dziecku jako element codziennej rutyny i czynność relaksacyjna, która pozwala mu później spokojnie zasnąć. Większość dzieci uwielbia wodę! Nie powinno więc być problemu z przekonaniem niemowlęcia do uroków kąpieli. Pierwsza kąpiel trwa zresztą tylko kilka minut – z czasem ten czas będzie się wydłużał, a poszczególne elementy po prostu wejdą rodzicom w krew.

 

Mimo wszystko warto poznać kilka zasad prawidłowej kąpieli noworodka, chociażby dla własnego spokoju. Najważniejsze – to przygotować wszystkie potrzebne akcesoria jeszcze przed rozebraniem dziecka i włożeniem do go wody. Najlepszym momentem na kąpiel jest czas po wieczornym karmieniu. Początkowo noworodek powinien być kąpany dwa–trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni wystarczy oczyszczać ciało dziecka myjką.

 

Do kąpieli noworodka przygotuj:

 – wanienkę,

– kosmetyki do kąpieli oraz kosmetyki pielęgnacyjne – przy pierwszej kąpieli nie musisz dodawać czegokolwiek do wody, ale jeśli to robisz, wybierz delikatne kosmetyki przeznaczone dla niemowląt od chwili narodzin, np. emolient lub dobrą oliwkę natłuszczającą; po kąpieli przyda się również oliwka lub balsam do ciała,

– akcesoria kąpielowe: myjka, ręcznik frotte (zwróć uwagę na ręczniki z kapturkiem, którym wygodnie osuszy główkę dziecka),

– czyste ubranko,

– gaziki do uszu,

– chusteczki nawilżane dla niemowląt,

– świeżą pieluszkę[1].

 

Kąpiel noworodka krok po kroku

Szczególną uwagę zwróć na temperaturę wody do kąpieli. Powinna być ona zbliżona do temperatury ciała dziecka – czyli 36–37°C. Temperaturę wody zmierz termometrem – nie poleca się sprawdzania łokciem, ponieważ nie jest to metoda wystarczająco miarodajna. Równie ważna jak temperatura wody jest też temperatura pomieszczenia, w którym dziecko jest kąpane. W środku musi być ciepło, ale nie gorąco, a pomieszczenie powinno być wolne od przeciągów.

 

Jak wykąpać noworodka? Jeśli spokojnie wykonasz poszczególne czynności krok po kroku, szybko nabierzesz pewności, a początkowy stres zniknie. Na początku połóż dziecko na przewijaku i umyj mu buzię wacikiem nasączonym letnią wodą i płynem do mycia ciała. Przemyj także oczy solą fizjologiczną (każde oko jednym potarciem wacika, w kierunku od zewnętrznego kącika ku wewnętrznemu). Następnie zdejmij pieluchę i przetrzyj pupę noworodka wilgotną chusteczką[2].

 

Po tych zabiegach możesz przenieść malucha do wanienki – w tym celu podłóż lewą rękę pod jego główkę i kark, równocześnie trzymając noworodka za ramię. Prawą rękę podłóż natomiast pod pupę. Powoli zanurzaj dziecko w wodzie z rozcieńczonym płynem. Poziom wody powinien sięgać dziecku przynajmniej do brzuszka. Następnie wyjmij rękę spod pupy dziecka, drugą ręką nadal podtrzymując główkę i plecy. Myj malucha wodą z płynem, zaczynając od miejsca najczystszego (głowa i miejsca za uszami, tułów) przez szyję, rączki, dłonie, po brudniejsze (pod pachami, nóżki, stopy), kończąc na pośladkach. Uważaj na kikut pępowinowy – jeśli noworodek jeszcze go ma, unikaj jego zamoczenia[3].

 

Pielęgnacja skóry noworodka po kąpieli

Po spłukaniu mydlin wyjmij dziecko z wanienki i osusz delikatnie całe jego ciało miękkim ręcznikiem. Zacznij od główki, ponieważ to tędy ucieka najwięcej ciepła. Nie pocieraj skóry – wystarczą delikatne dotknięcia tkaniny, które nie podrażnią skóry.

 

Po kąpieli możesz użyć balsamu pielęgnacyjnego dla niemowląt, ale przeanalizuj dobrze jego skład. Kosmetyk nie powinien zawierać niepotrzebnych substancji chemicznych – im krótsza lista składników, tym lepiej. Zamiast balsamu odpowiednia będzie także oliwka czy emulsja – zwłaszcza jeśli skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia.

 

Kolejnym kosmetykiem jest puder – i tutaj unikaj tych zawierających talk, ponieważ dziecko nie powinno go wdychać. Znacznie lepsze są pudry zawierające skrobię kukurydzianą, a doskonale sprawdzi się także po prostu mąka ziemniaczana.

 

Pamiętaj, że kosmetyków dla tak małych dzieci należy używać w niewielkiej ilości – z wyjątkiem specjalnych preparatów przeznaczonych dla skóry bardzo suchej, pękającej czy atopowej. Te dermokosmetyki należy jednak stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Bibliografia:

 

Hubicz K., Kąpiel noworodka: krok po kroku. Poradnik, https://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/kapiel-noworodka-nie-ma-sie-czego-bac-aa-omVR-q8Ny-9tKT.html.

 

Pierwsza kąpiel noworodka – porady i film, https://akademiaporodu.pl/noworodek/pierwsza-kapiel-noworodka-porady-film/.

 

Wódz M., Kiedy, gdzie i jak po raz pierwszy wykąpać noworodka?, https://mamotoja.pl/kiedy-pierwsza-kapiel-dziecka-czy-warto-ja-odwlekac,szkola-rodzenia-artykul,17489,r1p1.html.

 

[1] Hubicz K., Kąpiel noworodka: krok po kroku. Poradnik, https://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/kapiel-noworodka-nie-ma-sie-czego-bac-aa-omVR-q8Ny-9tKT.html

[2]  Wódz M., Kiedy, gdzie i jak po raz pierwszy wykąpać noworodka?, https://mamotoja.pl/kiedy-pierwsza-kapiel-dziecka-czy-warto-ja-odwlekac,szkola-rodzenia-artykul,17489,r1p1.html

[3] Pierwsza kąpiel noworodka – porady i film, https://akademiaporodu.pl/noworodek/pierwsza-kapiel-noworodka-porady-film/

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.