Szukaj

„Obowiązkowe” informacje dla świeżo upieczonych mam

„Obowiązkowe” informacje dla świeżo upieczonych mam

Twoje maleństwo nareszcie jest na świecie! Nie możesz się doczekać, aby dobrze poznać swoje dziecko, ale trochę też się denerwujesz – to normalne, zwłaszcza, jeżeli pierwszy raz zostałaś mamą. Aby pomóc Ci poradzić sobie w pierwszych dniach, zebraliśmy garść wskazówek na temat opieki nad dzieckiem. Pamiętaj, że dzieci nie rodzą się z „instrukcją obsługi”. Nie bój się zatem prosić o pomoc, gdy będziesz jej potrzebować. A przede wszystkim zrelaksuj się – będziesz świetną mamą!

Postępowanie z noworodkiem

Twój noworodek jest taki maleńki i wydaje się taki kruchy! To naturalne, że na początku możesz troszeczkę bać się go trzymać. Nie ma jednego „prawidłowego” sposobu trzymania dziecka – najważniejsze, aby obojgu Wam było wygodnie i abyś mogła podtrzymywać główkę maluszka. Na początek spróbuj układać dziecko w swoich ramionach jak w kołysce, aby jego główka spoczywała w zgięciu Twojego łokcia, lub trzymaj dziecko w pionie przy swojej klatce piersiowej, ręką podtrzymując jego główkę. Przytulanie to doskonały sposób na wzmacnianie więzi między Tobą a Twoim maluszkiem. Zrelaksuj się i ciesz się Waszym bezcennym wspólnym czasem.

Zmiana pieluszki

Nawet jeżeli nigdy jeszcze nie przewijałaś dziecka, wkrótce będziesz mieć aż nadto okazji do praktyki! Twoje dziecko będzie zużywać około 8-10 pieluszek dziennie, więc w mgnieniu oka staniesz się ekspertem. Zanim zaczniesz, pamiętaj o umyciu rąk i przygotowaniu wszystkiego w zasięgu ręki. Potrzebne będą:

  • Przewijak lub ręcznik
  • Miska z ciepłą wodą i jednorazowe gaziki (lub specjalne mokre chusteczki dla niemowląt od urodzenia, bezzapachowe i bez alkoholu)
  • Miejsce na odłożenie brudnej pieluszki i waty/chusteczek
  • Maść do pielęgnacji pupy
  • Czysta pieluszka

Najpierw zdejmij brudną pieluszkę i dokładnie umyj pupę dziecka ciepłą wodą lub chusteczkami – jeżeli masz córeczkę, pamiętaj o myciu „od przodu do tyłu”, czyli w kierunku odbytu. Załóż czystą pieluszkę i popraw ją, aby była dobrze dopasowana w okolicy brzuszka i nóżek dziecka. Czas przewijania powinien być także czasem zabawy dla Twojego dziecka – mów do niego, śpiewaj, uśmiechaj się i śmiej się razem z nim. Zawsze pamiętaj o umyciu rąk po zmianie pieluszki.

Mycie i kąpiel

Gdy Twoje dziecko jest jeszcze malutkie, nie musisz kąpać go codziennie. W pierwszym roku życia wystarczy 1-3 razy w tygodniu. Między kąpielami wystarczy umyć dziecku buzię, szyję, rączki i pupę. Skóra noworodka jest delikatna, najlepiej więc myć dziecko samą wodą przez pierwszy miesiąc, dopóki nie ukształtuje się naturalna bariera ochronna skóry. Jeżeli później będziesz używać mydła lub szamponu, wybierz bezzapachowy produkt dla niemowląt.

Zacznij od zwilżenia jednorazowego gazika ciepłą wodą i obmycia oczu i uszu maluszka, używając świeżego wacika do każdego oczka i uszek – pamiętaj o ostrożności w tych delikatnych miejscach. Następnie delikatnie umyj dziecku buzię, szyję i rączki, potem zdejmij pieluszkę i umyj pupę. Starannie osusz pupę przed nałożeniem czystej pieluszki.

Gdy nadejdzie czas kąpieli, możesz skorzystać ze specjalnej wanienki. Zanim zaczniesz, zawsze sprawdź na swoim nadgarstku lub łokciu, czy woda ma odpowiednią temperaturę. Zdejmij pieluszkę i umyj dziecko w razie potrzeby przed włożeniem go do wanienki. Umyj buzię dziecka zwilżonym wacikiem, a następnie umyj mu włosy. Pamiętaj o podtrzymywaniu główki i ramion dziecka oraz utrzymywaniu główki ponad powierzchnią wody. Ważne jest także, aby nigdy nie zostawiać maleństwa samego w kąpieli. Gdy skończysz, podnieś maluszka i delikatnie osusz go przez oklepywanie.

Karmienie

To normalne, że Twoje dziecko je bardzo często, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia. Nie da się przekarmić dziecka karmionego piersią. Karm więc maluszka zawsze, kiedy jest głodny – zwracaj uwagę na wczesne oznaki głodu, takie jak niepokój, mruczenie lub ssanie piąstki bądź palców. Przede wszystkim zadbaj o wygodę i ciesz się tym wyjątkowym czasem ze swoim maleństwem.7 W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości na temat karmienia dziecka zawsze poproś lekarza lub położną o poradę.

Sen

Przy układaniu dziecka do snu ważne jest położenie go na plecach i wyjęcie z łóżeczka wszelkich zabawek, poduszek lub kołderek. Warto zmieniać ułożenie główki dziecka co noc, aby nie dopuścić do spłaszczenia po jednej stronie. Na początku może się wydawać, że Twoje maleństwo nie rozumie, kiedy jest noc, ale spokojnie – wkrótce rytm się ustali. Możesz pomóc mu nauczyć się rozróżniać dzień od nocy, włączając przytłumione światło i mówiąc cicho, gdy dziecko obudzi się w nocy.

Uspokajanie płaczącego dziecka

Wiemy, że płacz dziecka może niepokoić, ale warto pamiętać, że wszystkie dzieci czasami płaczą – to ich jedyny sposób na powiedzenie Ci, że czegoś potrzebują. Jeżeli szukasz wskazówek na temat uspokojenia dziecka, pomocny może być nasz artykuł o uspokajaniu płaczącego dziecka. Przede wszystkim pamiętaj, że płacz Twojego dziecka nie rzutuje na Ciebie jako mamę. Większość dzieci w końcu wyrasta z płaczu, ale porozmawiaj z lekarzem, jeżeli będziesz mieć wątpliwości czy wszystko jest w porządku.

Jesteśmy tu dla Ciebie, aby pomagać Ci na każdym etapie

Aby zapewnić Ci wsparcie w Twojej niesamowitej podróży w roli mamy, stworzyliśmy serię poradników opisujących ważne tematy dotyczące okresu ciąży oraz wychowywania maluszka. Poradniki zawierają przydatne informacje i pomocne wskazówki. Są dostępne do pobrania i wydrukowania, dzięki czemu możesz zawsze mieć je pod ręką, gdziekolwiek będziesz. Aby uzyskać dostęp do tych fantastycznych materiałów, wystarczy założyć konto w Klubie Enfamama, a następnie zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła.

Więcej informacji na temat podstaw opieki nad noworodkiem możesz znaleźć w następujących poradnikach:
Karmienie piersią
Pozycje przy karmieniu
Czas na sen
Kolka

Podobne artykuły

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak zachęcić sześciomiesięcznego maluszka do wyrażania swojego zdania i prób komunikacji z innymi. Twoje dziecko chce się komunikować,...

Dowiedz się więcej

Rozwój zmysłów

Sprawdź, jak możesz wspomagać rozwój wzroku swojego pięciomiesięcznego dziecka, aby wspierać koncentrację oraz motywować je do poznawania świata i nauki....

Dowiedz się więcej

Rytm snu 5 miesięcznego dziecka

Sprawdź, jak wypracować regularny rytm snu. W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i...

Dowiedz się więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Dowiedz się, jak możesz wspomagać dynamicznie rozwijające się umiejętności językowe Twojego pięciomiesięcznego dziecka. Komunikacja i rozwój społeczny Umiejętności językowe Twojego...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!