Szukaj

Kaszel u noworodka – jak z nim walczyć?

Kaszel u noworodka budzi uzasadniony niepokój rodziców. Warto zapoznać się z informacjami na temat rodzajów kaszlu u dziecka, kiedy należy zgłosić się do lekarza i jak ulżyć dziecku w kaszlu, szczególnie w nocy.

Kaszel u noworodka – rodzaje

Kaszel u noworodka może być suchy lub mokry. Należy też pamiętać, że kaszel jest mechanizmem obronnym, pozwalającym oczyścić układ oddechowy, w tym krtań, oskrzela i tchawicę z wydzieliny, ciał obcych i drobnoustrojów. Jako taki nie jest chorobą, ale wskazuje na proces chorobowy lub obecność ciała obcego w górnych drogach oddechowych dziecka. Czasami kaszel u noworodka może pojawić się także po jedzeniu, a także w odpowiedzi na bodźce związane z pogodą czy jakością powietrza.

Suchy kaszel u dziecka pojawia się zazwyczaj, gdy w mieszkaniu jest zbyt suche powietrze. Pomocne jest w tym przypadku zastosowanie nawilżaczy albo przynajmniej postawienie w pokoju dziecka naczynia z parującą wodą (można zawiesić je na kaloryferze).

Mokry kaszel u dziecka to najczęściej objaw stanu zapalnego górnych dróg oddechowych.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kaszel u noworodka jest zjawiskiem normalnym i fizjologicznym. Zdrowe dziecko kaszle kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę, by oczyścić górne drogi oddechowe. Czasami także po przebytej infekcji kaszel u dziecka utrzymuje się nawet przez trzy tygodnie. Nie jest to powód do niepokoju – dziecko usuwa w ten sposób wydzielinę z oskrzeli. Jeśli jednak kaszlowi u noworodka towarzyszy gorączka i dziecko płacze z bólu, należy koniecznie zgłosić się do lekarza pediatry. Zazwyczaj jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych, co wymaga diagnozy lekarskiej i odpowiedniego leczenia. Podwyższona temperatura i kaszel z bolesnością w klatce piersiowej może wskazywać nawet na zapalenie płuc.

Przyczyną kaszlu u noworodka może być też tak zwany krup, czyli dławiec. Dolegliwość ta zaczyna się od chrypki i wysokiej temperatury. Następnie pojawia się suchy kaszel, który przybiera na sile w nocy.

Kaszel u noworodka może być także symptomem krztuśca lub astmy. Napady kaszlu astmatycznego nasilają się w nocy, przy krztuścu kaszel jest suchy i bardzo męczący. Zarówno dławiec, jak i krztusiec i astma wymagają wizyty u lekarza.

Jak pomóc w przypadku kaszlu u noworodka?

Kaszel u noworodka jest bardzo męczący dla dziecka, szczególnie w nocy. Kaszel u dziecka w nocy można złagodzić stosując nawilżacz powietrza. Jest to szczególnie przydatne, gdy kaszel w nocy u dziecka jest suchy. Zazwyczaj takie rozwiązanie przynosi natychmiastową ulgę.

Na kaszel mokry pomocna jest ciepła para. Zaparowujemy łazienkę gorącą wodą i do takiego pomieszczenia przenosimy dziecko na kilka minut. Para wodna nawilża błony śluzowe noworodka i pomaga mu oczyścić krtań i tchawicę z gromadzącej się w nich wydzieliny.

Innym sposobem na mokry kaszel jest ciepła kąpiel z dodatkiem olejku z eukaliptusa, tymianku lub szałwii. Zapach tych olejków uspokoi też dziecko i w połączeniu z ciepłą kąpielą sprawi, że łatwiej ono zaśnie. Wymienione powyżej olejki eteryczne mają też właściwości rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie.

Znanym i sprawdzonym sposobem na kaszel u noworodka jest też karmienie piersią. Mleko matki wzmacnia układ odpornościowy dziecka i sprawia, że rzadziej ono choruje. Nie w każdym przypadku karmienie naturalne jest jednak możliwe.

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/kaszel-u-dziecka – data dostępu: 28.05.2019.
Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.