Szukaj

Jak karmić niemowlę, które nie chce jeść?

Dieta niemowlęcia to temat często poruszany wśród młodych rodziców i uznawany za kontrowersyjny. Świeżo upieczeni rodzice często spotykają się z problemem braku apetytu u dziecka. Choć jedni mówią: „jak zgłodnieje, zje” lub twierdzą, że organizm dziecka sam wie, co dla niego najlepsze, w rzeczywistości obniżony apetyt u niemowlęcia może być objawem poważnych dolegliwości, a nie zwykłym kaprysem dziecka. Warto zatem dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny niechęci wobec jedzenia, jak je zwalczyć oraz najważniejsze: jak karmić niemowlę, które nie chce jeść?

Żywienie niemowlęcia – dlaczego dziecko nie chce jeść?

Przyczyn, dla których niemowlę nie chce jeść, może być naprawdę wiele. Warto pamiętać jednak o tym, że najczęściej spadek apetytu to zjawisko zupełnie naturalne i spowodowane jest tym, że w pewnym momencie, który przypada najczęściej na 4 miesiąc, ciekawość świata dziecka gwałtownie wzrasta, a zatem zaczynają interesować je różne bodźce, które sprawiają, że malec nie myśli o jedzeniu tak często, jak dotychczas(1). Aby więc zminimalizować ilość rozpraszających go czynników, warto na czas jedzenia zadbać o ciszę i spokój – zamknąć drzwi, wyłączyć telewizor, postarać się, by posiłek był dla dziecka ciekawą i wyczekiwaną częścią dnia.

Apetyt może być mniejszy również wtedy, kiedy dieta niemowlęcia jest rozszerzana. Przyzwyczajenie rozwijającego się układu pokarmowego do trawienia pokarmów stałych może potrwać. Warto pamiętać o tym, że tak samo, jak w przypadku osób dorosłych, dziecko nie musi lubić wszystkich smaków – niechęć do jedzenia może oznaczać, że któreś danie po prostu maluszkowi nie smakuje(3). Niekiedy zdarza się jednak, że spadek apetytu jest wynikiem problemów zdrowotnych. Wśród nich wymienić należy alergie pokarmowe, refluks żołądkowo-przełykowy, a także anemię(2).

Karmienie niemowlęcia – co zrobić, by dziecko chciało jeść?

Choć wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, podczas karmienia niemowlęcia najważniejszym czynnikiem jest równowaga emocjonalna obu stron. Zdenerwowanie rodzica z pewnością udzieli się dziecku i odbierze mu apetyt. Karmienie niemowlęcia powinno być także procesem regularnym, co oznacza, że podobne objętościowo porcje należy podawać w mniej więcej równych odstępach czasowych, dzięki czemu organizm dziecka nadąży z trawieniem poszczególnych porcji. Jeśli problem niechęci do jedzenia dotyczy dziecka, którego dieta jest rozszerzana, warto upewnić się, że proponowane pokarmy są odpowiednie dla jego wieku(2). Niektóre dzieci po ukończeniu sześciu miesięcy wolą pokarmy stałe niż mleko, dlatego warto z odpowiednią dozą ostrożności rozszerzać kulinarne horyzonty dziecka, kiedy tylko jego organizm jest na to gotowy. Starsze dzieci zaczynają zwracać uwagę na wygląd posiłku, warto więc zadbać o to, aby był on atrakcyjny – można wykorzystać kolorowe owoce lub warzywa, wyciąć kształty z sera lub wędliny, podczas jedzenia opowiadać dziecku historyjkę(2).

Kiedy interweniować?

Żywienie niemowlęcia potrafi być naprawdę trudnym tematem dla rodziców i choć nie należy zbytnio panikować i dać dziecku czas na przyzwyczajenie się do coraz nowszych wyzwań, warto wiedzieć też, kiedy należy poprosić o pomoc lekarza. Sygnałem, że w organizmie malucha może dziać się coś niedobrego, jest fakt, że stan ten utrzymuje się przez kilka dni, przestaje przybierać na wadze i nie rośnie. Pediatra powinien obejrzeć małego pacjenta również wtedy, gdy pomimo niejedzenia brzuszek dziecka jest wzdęty, występują kolki bądź spadek nastroju(2).

 

  1. Imid.med.pl, Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf, data dostępu 07.10.2019
  2. J. Krocz, Niemowlę nie je, https://parenting.pl/niemowle-nie-je, data dostępu 07.10.2019
  3. A. Szozda, Dlaczego niemowlę nie chce jeść?, https://parenting.pl/dlaczego-niemowle-nie-chce-jesc, data dostępu 07.10.2019

 

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Enfamil Polska Enfamil Polska