Szukaj

Ile waży noworodek w pierwszych tygodniach?
Ile noworodek przybiera na wadze w pierwszych tygodniach życia? To kwestia indywidualna, gdyż zależy od czynników genetycznych, stanu zdrowia oraz sposobu karmienia. Warto wiedzieć, że dzieci karmione naturalnie mogą przybierać na wadze inaczej niż te karmione mlekiem modyfikowanym. Niemniej jednak, istnieją pewne normy dotyczące przyrostu masy ciała niemowląt. Co warto wiedzieć na ten temat?

 

 

Ile waży noworodek: prawidłowa masa ciała dziecka tuż po urodzeniu

 

Dzieci, które przyszły na świat o czasie (ciąża donoszona), czyli około 40. tygodnia ciąży, ważą zwykle między 2500 a 4000 gramów. Skąd biorą się różnice? Oczywiście w grę wchodzi tydzień ciąży – im później urodzi się dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie cięższe od dzieci urodzonych wcześniej. Ponadto rolę odgrywają czynniki genetyczne. Jeśli rodzice malca, a przynajmniej jedno z nich, są osobami wysokimi i postawnymi, bardzo prawdopodobne, że doczekają się dużego dziecka. Rolę odgrywa również płeć, bo chłopcy są zwykle więksi od dziewczynek, choć nie jest to regułą. Również dzieci urodzone jako drugie lub trzecie mogą mieć większą masę niż pierworodne. Istotnym czynnikiem jest też zdrowie mamy oraz jej dieta w trakcie ciąży. Im lepiej się odżywiała, tym większe prawdopodobieństwo, że maluszek będzie miał dużą masę urodzeniową.(1,2)

 

 

Ile noworodek powinien przybierać na wadze?

 

 

Warto pamiętać, że w pierwszej dobie po urodzeniu masa dziecka zwykle spada, gdyż wydala ono smółkę czyli pierwszą kupkę oraz traci nagromadzone w organizmie płyny. To zupełnie normalne i nie powinno budzić niepokoju. Zwykle spadek masy ciała wynosi około 7%. Maksymalnie po 2 tygodniach masa powinna jednak wrócić do normy.(1) Następnie zaś należy spodziewać się stopniowego wzrostu masy ciała. Średnie tempo wynosi do 30 gramów na dzień. Ile powinno przybierać niemowlę w kolejnych miesiącach? W drugim i trzecim miesiącu tempo wzrostu masy ciała jest podobne, jak u noworodków, czyli do 30 g w ciągu doby, dopiero później nieco zwalnia. Między 3. a 6. miesiącem maluchy rosną około 17-18 g na dobę, między 6. a 9. miesiącem - 12-13 g na dobę, zaś między 9. a 12. miesiącem życia do 9 g na dobę.(3)

 

Jak często dokonywać pomiarów antropometrycznych u dziecka?

 

Oceniając rozwój dzieci, należy wykorzystać siatki centylowe, które znajdziesz w książeczce zdrowia. Jeśli pediatra nie zaleci inaczej, ważenie wystarczy przeprowadzać raz w tygodniu i wprowadzać wynik na siatkę. Oprócz tego, dziecko będzie ważone i mierzone podczas każdej wizyty u pediatry. Regularne zaznaczanie masy ciała dziecka na siatce centylowej tworzy krzywą wzrostu, która powinna przebiegać zgodnie z układem linii centylowych na siatce.(3)

 

Kiedy niemowlę przybiera na wadze zbyt powoli?

 

Ile noworodek powinien przybierać na wadze? To bardzo ważna wiedza, która pozwala ocenić prawidłowy rozwój maluszka. Nie powinno się oceniać tego „na oko”, lecz zawsze na wadze i bez ubrania należy sprawdzać ile waży noworodek. Niepokój mogą wzbudzić sytuacje, kiedy:

  • maluch po urodzeniu stracił więcej niż 7% masy,
  • do 2 tygodni po urodzeniu nie odzyskał utraconej masy,
  • dobowe zwiększanie masy ciała odbiega od przyjętych norm,
  • krzywa wyznaczona na siatce centylowej obniżyła się o 2 kanały centylowe.(3)

 

Wówczas będzie konieczne znalezienie przyczyny nieprawidłowego wzrostu malca, którą może być na przykład zła technika karmienia, wymioty lub choroba.(2) Pozostawanie dziecka pod stałą opieką pediatryczną pomoże znaleźć odpowiednie środki zaradcze.

 

Piśmiennictwo:

 

  1. Desiraju M. Your Newborn's Growth. https://kidshealth.org/en/parents/grownewborn.html Data dostępu: 8.03.2020.
  2. Whelan C. What’s the Average Baby Weight by Month? https://www.healthline.com/health/parenting/average-baby-weight Data dostępu: 9.03.2020.
  3. Nehring-Gugulska M. Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91045,tempo-wzrastania-dzieci-karmionych-piersia Data dostępu: 8.03.2020.
Enfamil Polska Enfamil Polska