Szukaj

Czkawka u niemowlęcia - jak sobie z nią poradzić?

Czy czkawka u noworodka lub niemowlęcia oznacza coś groźnego? Na szczęście w większości przypadków nie musi budzić niepokoju, jednak jest męcząca i warto znać sposoby, które przyniosą dziecku ulgę oraz pomogą jej zapobiec w przyszłości. Przeczytasz o nich w poniższym tekście.

Czym jest czkawka? Ten powszechnie występujący u dzieci objaw powodują mimowolne skurcze przepony oraz mięśni międzyżebrowych, poprzedzone nagłym zamknięciem głośni. Przerywany przepływ powietrza do płuc powoduje charakterystyczny, wydawany podczas czkawki dźwięk. Czkawki mogą pojawić się już w życiu płodowym i u małych dzieci są dosyć powszechne.

Czy czkawka u niemowlaka jest groźna?

W większości przypadków czkawka trwa maksymalnie kilka minut i mija samoistnie. Jej pojawianie się nie wymaga żadnych badań, a u większości dzieci przyczyną jest zbyt łapczywe jedzenie. Kiedy niemowlę rośnie i jego narządy się rozwiną, czkawka powinna pojawiać się coraz rzadziej. Problem występuje wówczas, gdy czkawka się utrzymuje. Jeśli trwa powyżej 48 godzin, mówimy o czkawce przedłużającej się, a jeśli trwa powyżej 2 miesięcy – mowa o czkawce przewlekłej. Wówczas konieczne są badania diagnostyczne, gdyż w grę może wchodzić na przykład patologia w obrębie układu pokarmowego. Ponadto dla bezpieczeństwa skonsultuj czkawkę z lekarzem, jeśli zaburza dziecku sen albo pojawia się regularnie jeszcze po jego pierwszych urodzinach.

Jak pomóc dziecku, kiedy męczy je czkawka?

Jeżeli maluszek dostaje czkawki w trakcie karmienia, wówczas dobrym sposobem jest zrobienie przerwy, aby dziecku mogło się odbić. Pionowa pozycja oraz możliwość pozbycia się nagromadzonego w układzie pokarmowym powietrza mogą przynieść malcowi ulgę. Jeżeli karmisz naturalnie, podczas zmiany piersi pomasuj plecki dziecka, aby mogło mu się odbić i po tej krótkiej przerwie kontynuuj karmienie. Gdy natomiast karmisz butelką, możesz to zrobić mniej więcej w połowie posiłku.

Kiedy dziecko zaczyna męczyć czkawka między karmieniami, do jej złagodzenia może posłużyć smoczek. Dzięki niemu dziecko rozluźni przeponę, co pomoże pokonać czkawkę.

Czy czkawce można zapobiegać?

Okazjonalna czkawka u niemowląt to przypadłość, której nie zawsze można zapobiec, jednak istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka, że znowu zacznie dokuczać maluchowi. Gdy czkawka pojawia się w trakcie karmienia, postaraj się podawać dziecku pokarm, kiedy jeszcze nie jest bardzo głodne. Wówczas będzie piło mleko spokojnie i bez pośpiechu. Zadbaj też o spokojną atmosferę po zakończeniu karmienia i przez jakiś czas unikaj intensywnych aktywności z dzieckiem (jak naprzemienne unoszenie go i opuszczanie, energiczna zabawa). Ponadto zamiast kłaść malca, lepiej przez jakiś czas potrzymać go w ramionach, gdyż w takiej pozycji istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że dostanie ataku czkawki.

Z dużym prawdopodobieństwem uciążliwe czkawki miną, nim dziecko ukończy roczek. Jednak nawet później od czasu do czasu mogą występować - jeżeli mijają samoistnie i nie towarzyszą im wymioty, nie ma powodów do niepokoju.

Bibliografia:

  1. Jamruszkiewicz K. Czkawka u niemowląt. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/93777,czkawka-u-niemowlat Data dostępu: 27.05.2019
  2. Lange J. Czkawka u dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/objawy/76129,czkawka-u-dziecka Data dostępu: 27.05.2019
  3. Wells D.K. How Can I Cure My Newborn’s Hiccups? https://www.healthline.com/health/childrens-health/newborn-hiccups Data dostępu: 27.05.2019
Enfamil Polska Enfamil Polska