Szukaj

Co ile godzin należy karmić niemowlę?

Karmienie niemowlęcia to jedna z najważniejszych czynności wchodzących w skład opieki nad małym dzieckiem. To dzięki regularnym i pełnowartościowym, dopasowanym do wieku posiłkom dziecko może zdrowo się rozwijać. Najczęstszym pytaniem dotyczącym karmienia, jakie zadają sobie młodzi rodzice, jest: co ile karmić niemowlę? Istnieje wiele teorii na ten temat, spośród których jedne opierają się na założeniu, że dziecko powinno jeść o wyznaczonych porach, a drugie propagują ideę karmienia na żądanie, zakładając, że maluszek powinien jeść wtedy, gdy się tego domaga. Jak zdecydować, które wyjście jest lepsze?

Jak karmić noworodka?

Mleko matki to najlepszy pokarm. Światowa Organizajcja Zdrowia (WHO) rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia dziecka. Przyjmuje się, że w ciągu kilku pierwszych dni życia warto zastosować zasadę karmienia na żądanie – potrzebę tę można zauważyć dzięki narastającej aktywności dziecka: szybkie ruchy oczu, wkładanie palców do rąk połączone z wykonywaniem ruchów ssących, płacz i inne oznaki spadku nastroju. Noworodek powinien mieć możliwość nieograniczonego karmienia piersią – zdarza się, że karmień w ciągu doby może być nawet 12, jednak jest to zupełnie naturalne – małych rozmiarów przewód pokarmowy noworodka nie pozwala na pobieranie dużych ilości pokarmu, dlatego noworodek odczuwa potrzebę częstego przyjmowania niewielkich porcji. Poza tym trzeba pamiętać, że na początku karmienie może sprawiać spore kłopoty zarówno matce, jak i dziecku, dlatego niektóre z tych kilkunastu prób może skończyć się niepowodzeniem(2). Regularne karmienie pomoże organizmowi dziecka przyzwyczaić się do nowej sytuacji, a także ureguluje produkcję mleka. Wiele świeżo upieczonych mam martwi się, że zaraz po urodzeniu dziecka ilość mleka w piersiach jest niewielka i nie wystarcza dziecku. W większości przypadków nie jest to jednak prawda – choć mleka jest niewiele, jest ono pełne potrzebnych dziecku substancji odżywczych. Pierwsze karmienia mogą też zająć nieco więcej czasu, niż zajmuje ten proces, kiedy obie strony mają już wprawę, bo nawet 15-20 minut. Nie jest to jednak nic niepokojącego – nawet jeśli przez ten czas dziecku nie uda się pobrać wystarczającej ilości pokarmu, można przystawiać je do piersi tak często, jak sygnalizuje potrzebę(1).

Karmienie niemowlęcia – jak to robić?

Karmienie niemowlęcia w okresie pierwszych trzech miesięcy jego życia jest niezależne od pory dnia – dziecko potrzebuje najczęściej karmienia w kilkugodzinnych odstępach, dlatego należy zapewnić mu możliwość karmienia także w nocy(1). Jednak w trzecim miesiącu życia następuje swego rodzaju przełom – przerwy pomiędzy karmieniami stają się coraz dłuższe, a to dlatego, że dziecko jest w stanie pobierać coraz większe porcje mleka. Wydłużeniu ulega także przerwa nocna, co jest wielką ulgą dla rodziców. Dodatkowym plusem jest fakt, że wraz z czasem zarówno mama, jak i dziecko zyskują wprawę w karmieniu, co pozwala o wiele lepiej odczytywać sygnały dziecka(1). Roczne niemowlę nie powinno być już karmione w nocy – posiłki dzienne są wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze. Warto pamiętać, że w tym wieku po karmieniu należy zadbać o higienę jamy ustnej, ponieważ to czas, w którym pojawiają się pierwsze zęby. Mając jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia niemowlęcia warto zasięgnąć porady u wyspecjalizowanej położnej lub lekarza pediatry.

  1. A. Liszewska, Karmienie niemowlaka - karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym, sposoby, rozszerzenie diety, https://parenting.pl/karmienie-niemowlaka, data dostępu 07.10.2019
  2. Cnol.kobiety.med.pl, Żywienie niemowląt i małych dzieci: Standardy podstępowania dla Unii Europejskiej, http://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2019/01/standardy_zywienia_EU.pdf, data dostępu 07.10.2019

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.