Szukaj

Ząbkowanie u dzieci – jak rozpoznać?

Choć bezzębny uśmiech niemowlęcia dla jego rodziców jest najpiękniejszym widokiem świata, gdy pokażą się pierwsze ząbki, maluszek wygląda jeszcze bardziej czarująco.

Dlatego też wielu rodziców wyczekuje zapewne, kiedy u dziecka zaczną wyrzynać się ząbki. Na początek warto wiedzieć, że proces ten następuje etapami i na pełne uzębienie mleczne trzeba trochę poczekać. Przeczytaj, jak dokładnie wygląda schemat ząbkowania.

Czy u wszystkich dzieci zęby wyrzynają się w tym samym wieku?

Zawiązki zębów mlecznych tworzą się na bardzo wczesnym etapie życia płodowego, bo już w 7. tygodniu ciąży. Od 4. miesiąca rozpoczyna się natomiast ich mineralizacja[1]. Zanim jednak ząbki przebiją się przez dziecięce dziąsełka, minie jeszcze sporo czasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że są przypadki dzieci, które już rodzą się z pierwszymi ząbkami lub pojawiają się one u nich w wieku noworodkowym – mówimy wówczas o ząbkowaniu przedwczesnym. U części maluszków ząbki pojawiają się około 3.-4. miesiąca życia i wówczas jest to ząbkowanie wczesne. Za normę uznaje się natomiast ząbkowanie między 5. a 8. miesiącem życia. Mniej więcej u co czwartego maluszka pierwsze zęby pojawiają się w okolicach półrocza. Jednak są również dzieci ząbkujące później, w rzadkich przypadkach nawet po ukończeniu 1. roku życia[2].

Schemat wychodzenia ząbków u niemowląt

Ząbki u dzieci zwykle ukazują się w określonej kolejności. Schemat ząbkowania wygląda natomiast następująco:

 • dolne jedynki (siekacze przyśrodkowe żuchwy),
 • górne jedynki (siekacze przyśrodkowe szczęki),
 • dolne dwójki (siekacze boczne żuchwy),
 • górne dwójki (siekacze boczne szczęki),
 • pierwsze trzonowce,
 • kły,
 • drugie trzonowce[3].

Trzeba jednak zaznaczyć, że są wyjątki od tej reguły i u twojego dziecka ząbki mogą wyrzynać się w innej kolejności. Kolejne zęby pojawiają się etapami. Mniej więcej do ukończenia 30. miesiąca życia u dziecka powinno występować pełne uzębienie mleczne[4].

Ząbkowanie a temperatura i dyskomfort u niemowlęcia – czy można je złagodzić?

Ząbkowanie zwykle nie wiąże się z występowaniem u dzieci bólu czy wysokiej gorączki. Jeśli pojawia się podwyższona temperatura, raczej nie powinna przekroczyć 38,3 stopni C. Gdy jest wyższa, prawdopodobnie ząbkowaniu towarzyszy infekcja i wówczas trzeba skonsultować się z lekarzem, który może zarekomendować lek przeciwgorączkowy. Ponadto w trakcie ząbkowania dziecko bardzo intensywnie się ślini, może być też bardziej niż zwykle rozdrażnione i płaczliwe[5]. Charakterystyczne jest sięganie po twarde przedmioty, które maluch próbuje gryźć. Jest to naturalny odruch, z jednej strony łagodzący swędzenie i mrowienie, które może towarzyszyć wyrzynaniu się ząbków, z drugiej – ułatwiający proces. Czy można w takiej sytuacji jakoś pomóc dziecku? Na czas ząbkowania zalecane są gryzaki, zwłaszcza takie, które nadają się do wcześniejszego schłodzenia, co powinno przynieść maleństwu ulgę. Możesz też delikatnie masować dziąsła dziecka palcem, oczywiście pamiętając o zachowaniu higieny[6].

Kiedy ząbki wreszcie się ukażą, pamiętaj, aby staranie o nie dbać. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki dla niemowląt. Ponadto pamiętaj, że maluch nigdy nie powinien zasypiać z butelką, gdyż rozlewanie się mleka w jamie ustnej i przedłużony kontakt z ząbkami malca może negatywnie wpłynąć na szkliwo[7]. Gdy zaś dziecko podrośnie, naucz je zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej, które przyswoi sobie na lata.

Bibliografia:

 1. Adamowicz-Klepalska B. Ząbkowanie - rozwój i wyrzynanie zębów mlecznych. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych Data dostępu: 23.06.2020.
 2. Olczak-Kowalczyk D. i wsp. Borgis Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych. Nowa Stomatologia, 2/2011, s. 73-76.
 3. Eruption Charts. https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/e/eruption-charts Data dostępu: 23.06.2020.
 4. Teething: 4 to 7 Months. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/Pages/Teething-4-to-7-Months.aspx Data dostępu: 23.06.2020.
 5. Teething: 4 to 7 Months. https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/teething-tooth-care/Pages/Teething-4-to-7-Months.aspx Data dostępu: 23.06.2020.
 6.  Ibidem
 7.  Ibidem
Enfamil Polska Enfamil Polska