Szukaj

Wspomagaj rozwój Twojego dziecka: 9 miesięcy

Twoje rosnące dziecko ma wiele niesamowitych umiejętności. Oprócz prawidłowego żywienia wypróbuj także proste czynności, które będą przydatne przy wspomaganiu rozwoju kluczowych umiejętności malucha podczas każdego wspólnie spędzonego dnia.

Umiejętności poznawcze

Codzienne czytanie, śpiewanie i rozmowy z dzieckiem to najlepszy sposób na wzmacnianie rozwoju mózgu. I pamiętaj: Twoje dziecko nie musi zacząć czytać w wieku 9 miesięcy, aby było bystrzakiem – wystarczy, jeżeli będzie codziennie uczyć się i poznawać nowe rzeczy.

Zabawy przyczynowo-skutkowe

Dzieci potrzebują czasu i uwagi, aby móc rosnąć i się rozwijać. Naucz dziecko dostrzegania przyczyn i skutków, pokazując mu, że klocek wpadający do pudła wywołuje hałas, a popchnięcie piłki powoduje, że toczy się dalej.

Zabawa w podnoszenie

Niemowlęta na tym etapie lubią upuszczać przedmioty lub podawać zabawki innej osobie. Zachęcaj malucha do korzystania z tej nowej umiejętności, pozwalając mu na upuszczenie zabawki, gdy siedzi na Twoich kolanach. Zamiast wyręczyć dziecko w jej podniesieniu, przesadź malucha na podłogę i pozwól mu podnieść zabawkę.

Zabawa w chowanego

Koncepcja stałości obiektów (nadal istnieją, nawet gdy ich nie widać) to ważny etap w rozwoju poznawczym Twojego dziecka, ale jej przyswojenie może zająć trochę czasu. Proste zabawy w chowanego mogą pomóc dziecku w zrozumieniu tej koncepcji – pamiętaj, aby je chwalić i podpowiadać, jeżeli maluch ma z tym trudności (potrząśnij zabawką lub pokaż twarz na chwilkę). Dowiedz się więcej o zabawie w chowanego.

Umiejętności motoryczne

Twoje dziecko w wieku 9 miesięcy bardzo chce wyruszyć w świat. Niektóre niemowlęta uczą się pełzać do tyłu, zanim zaczną pełzać do przodu. Niektóre od razu uczą się chodzić i nigdy nie pełzają. Jeszcze inne przesuwają się na pupie. Zapewnij dziecku mnóstwo okazji do pełzania, wstawania i chodzenia przy meblach – oczywiście pod Twoim nadzorem. Zadbaj też o to, aby zapewnić bezpieczne otoczenie. Wraz z każdą nową umiejętnością maluch może mieć styczność z nowymi zagrożeniami, które wcześniej nie przyszły Ci do głowy.

Zapewnij maluchowi motywację do stawania

Na tym etapie Twoje dziecko zaczyna stawać trzymając się mebli. Zachęcaj je do wstawania kładąc zabawki na niskim stoliku, aby maluch mógł się wesprzeć na nim, podciągając się do góry, aby zerknąć na zabawkę. Ani się obejrzysz, jak mały brzdąc zacznie próbować swoich sił we wspinaczce.

Wspólne spacery

Zachęcaj dziecko do wspólnego spacerowania. Podtrzymuj je w pozycji stojącej, trzymając za rączki i chodząc razem z nim, aby maluch mógł ćwiczyć poruszanie się na dwóch nóżkach. Dla Ciebie tempo może być nieco zbyt wolne, ale to świetny sposób na odrobinę ćwiczeń dla Was obojga.

Mocny chwyt

Na tym etapie poprawiają się umiejętności Twojego dziecka w zakresie motoryki małej, dzięki czemu maluch może lepiej koordynować ruch obu rąk. Bawcie się w zabawy, które pozwalają na wykorzystanie nowo odkrytego chwytu pęsetowego, na przykład dopasowywanie różnych kształtów do właściwego otworu.

Umiejętności komunikacyjne

Jeżeli Twoje dziecko w wieku 9 miesięcy jest podobne do wielu swoich rówieśników, non stop gaworzy. Uważnie słuchaj gaworzenia. Zauważysz, że maluch swobodnie wydaje dwusylabowe dźwięki, które coraz bardziej brzmią jak słowa. Właśnie w tym miesiącu może po raz pierwszy powiedzieć do Ciebie „mama”, rozumiejąc, że to słowo oznacza Ciebie i tylko Ciebie.

Bądź narratorem

Idąc ulicą, pokazuj dziecku różne rzeczy i opisuj to, co widzicie, co robicie lub dokąd idziecie. Zadawaj maluchowi pytania i zachęcaj go do odpowiadania.

Czytaj z dzieckiem

Twoje dziecko coraz lepiej rozumie język; spróbuj więc wygospodarować codziennie trochę czasu na wspólne czytanie krótkich historyjek.

Naucz malucha kilku podstawowych znaków

W wieku około 8 lub 9 miesięcy wiele niemowląt potrafi rozumieć i używać pewnego rodzaju dziecinnego języka migowego. Podczas karmienia możesz na przykład wprowadzić takie znaki, jak „jeszcze”, „jeść”, „czas na butelkę” i „gotowe”. Wymyślaj własne znaki na każdy obiekt lub czynność. Ważne jest, aby znaki były spójne. Gdy będziesz kontynuować ich stosowanie, Twoje dziecko może nawet zacząć pokazywać Ci te znaki!

Umiejętności społeczne

Problemem może stać się lęk separacyjny oraz lęk przed obcymi. Twoje dziecko może okazywać lęk przed osobami i rzeczami, które do tej pory nigdy nie budziły jego niepokoju. Może na przykład nagle zacząć płakać, gdy tylko pojawia się babcia lub wieczorem gaśnie światło. Wynika to ze wzmacniania świadomości i pamięci Twojego dziecka. Dobre wieści: u dziecka w wieku 9 miesięcy łatwo o odwrócenie uwagi, a płacz nie powinien trwać długo.

Trenuj sztukę odwracania uwagi

Prawdopodobnie zobaczysz kilka łez, gdy spróbujesz coś maluchowi odebrać; postaraj się zatem raczej odwrócić jego uwagę, zamiast wdawać się w próbę sił. Przejdźcie do innego pokoju lub zacznijcie robić coś nowego.

W miarę możliwości trzymaj się stałego rytmu

Opracuj rytm karmienia, drzemek i kąpieli, mniej więcej taki sam każdego dnia. Rutyna bardzo uspokaja i pomaga dziecku czuć się bezpiecznie.

Machaj na pożegnanie

To ćwiczenie przekazuje — i wzmacnia — ważny wniosek: gdy wychodzisz, niedługo wrócisz.

Podróże z „ulubieńcem”

W tym wieku Twoje dziecko może być emocjonalnie przywiązane do kocyka, pluszaka lub zabawki. Ulubiony kocyk lub pluszowy miś może pomóc dziecku czuć się bardziej bezpiecznie w nowym miejscu lub w chwilach zmęczenia bądź zdenerwowania.

 

Referencje:
  1. WebMD. Baby development: your 9-month-old. http://www.webmd.com/parenting/baby/baby-development-9-month-old#2 (dostęp w listopadzie 2016 r.)
  2. NHS Choices. Birth to development timeline. http://www.nhs.uk/Tools/Pages/birthtofive.aspx (dostęp w listopadzie 2016 r.)
  3. Babble. 15 activities to play with your 9-12 month old. https://www.babble.com/baby/15-activities-to-play-with-your-9-12-month-old/ (dostęp w listopadzie 2016 r.)
  4. Games with baby. Baby games 6 to 9 months. http://www.gameswithbaby.com/games/obstaclecourse.php (dostęp w listopadzie 2016 r.)
  5. Mayo Clinic. Infant development: Milestones from 7 to 9 months. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/infant-development/art-20047086 (dostęp w listopadzie 2016 r.)
  6. Pathways. https://pathways.org/growth-development/7-9-months/games/ (dostęp w listopadzie 2016 r.)
  7. ZEROtoTHREE. Creating routines for love and learning. https://www.zerotothree.org/resources/223-creating-routines-for-love-and-learning (dostęp w listopadzie 2016 r.)

Podobne artykuły

Rytm snu dziecka w jedenastym miesiącu

Dowiedz się, ile snu może potrzebować Twoje jedenastomiesięczne dziecko W wieku 11 miesięcy Twoje dziecko może potrzebować 13-14 godzin snu...

Czytaj więcej

Rozwój poznawczy i motoryczny

Poznaj kolejny krok w rozwoju Twojego jedenastomiesięcznego dziecka, wynikający ze zwiększonej siły, lepszej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi Rosnąca...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Poznaj rozwijający się zmysł niezależności i pewności siebie u Twojego jedenastomiesięcznego dziecka Wraz z rozwojem umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i...

Czytaj więcej

Rytm snu dziesięciomiesięcznego dziecka

Dowiedz się, dlaczego niezmienne rytuały są ważne dla Twojego dziesięciomiesięcznego dziecka. To dobry czas na dalszą pracę nad zdrowymi nawykami...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska