Szukaj

Rytm snu półrocznego dziecka

Sen u półrocznego dziecka

Sen niemowlaka jest niezwykle ważny dla jego rozwoju – taki odpoczynek sprawia że maluch jest silniejszy, sprawniejszy, ale też bardziej zdrowy i pogodny. Noworodki przesypiają większą część doby, a wraz z upływem czasu przerwy pomiędzy kolejnymi drzemkami stopniowo się wydłużają.

Dlaczego sen noworodka jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju?

Podczas snu dziecka jego przysadka mózgowa wydziela hormon wzrostu – to właśnie dzięki niemu maluch w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia rośnie aż o 25 cm i zwiększa trzykrotnie swoją masę urodzeniową. Ponadto w trakcie snu rozwija się układ odpornościowy i nerwowy maluszka – tworzone są nowe połączenia pomiędzy neuronami, a dodatkowo doświadczenia gromadzone w ciągu dnia są przez komórki mózgowe przetwarzane i zapamiętywane. Brak snu u dziecka mógłby więc spowodować, że zdobyte umiejętności nie zostałyby utrwalone. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się czy budzić noworodka na karmienie przerywając mu sen, albo ile powinno spać miesięczne dziecko w ciągu doby.

Ile powinien spać noworodek, a ile starsze dzieci?

Liczba przespanych w ciągu doby godzin zależy nie tylko od wieku dziecka, ale również od indywidualnego zapotrzebowania małego organizmu. Ile śpi noworodek? W ciągu pierwszych kilku tygodni życia maluch w ciągu doby przesypia nawet 18-20 godzin. Dzieje się tak, ponieważ centralny układ nerwowy dziecka jest jeszcze niedojrzały, a nadmiar bodźców mógłby zaburzyć prawidłowy rozwój. Wraz z upływem czasu zauważyć można wydłużenie okresów czuwania i skracanie okresów snu. Ile śpi niemowlę? Maluch, który ma sześć miesięcy, potrzebuje drzemek w ciągu dnia i łącznie przysypia ponad połowę doby, zaś roczne dziecko śpi w sumie ok. 13 godzin.

Fazy snu dziecka

Chociaż noworodki przesypiają większą część dnia, budzą się dosyć często. Fazy snu w ich przypadku trwają ok. 50-60 minut, ale wraz z upływem czasu stopniowo się wydłużają. Zastanawiasz się więc ile powinno spać 2 miesięczne dziecko? Maluch w tym wieku powinien jednorazowo przespać ok. dwóch godzin. Trzeba jednak pamiętać, że wiele zależy od jego potrzeb. Małe niemowlęta oraz wcześniaki ze względu na niewielką pojemność żołądka budzą się częściej, ponieważ sen przerywa im głód. Podobnie jest z maluchami, które potrzebują w większym stopniu bliskości mamy.

Ile śpi niemowlę?

Wielu rodziców zastanawia się ile powinno spać 3 miesięczne dziecko i starsze niemowlęta. Maluch liczący 12 tygodni przesypia ok. 8-10 godzin w nocy, uwzględniając w tym przerwy na posiłki, oraz łącznie od 3 do 5 godzin w ciągu dnia. Półroczne dziecko zazwyczaj w nocy śpi ok. 11 godzin w nocy, zaś za dnia przesypia dodatkowe 3-4 godziny rozłożone na dwie lub trzy drzemki. Roczny malec nocą śpi ok. 11-12 godzin, a w dzień jeszcze 2 lub 3 godziny.

Jak uśpić noworodka?

Hormonem regulującym zegar biologiczny człowieka jest melatonina, która uwalnia się po zmroku. Ponieważ jednak organizm dziecka produkuje ją dopiero od ok. 4. miesiąca życia, noworodki potrafią spać niezależnie od pory dnia i zasypiają kiedy są zmęczone. Kilkutygodniowego malucha należy więc nauczyć rytmu dnia. Jak to zrobić? Przede wszystkim zachowując kolejność powtarzanych każdego dnia czynności. Spacery o tej samej porze, wieczorna kąpiel, po której zawsze następuje masaż i karmienie pomagają maluchowi zauważyć różnice pomiędzy dniem i nocą. Co jeszcze może pomóc? Podczas drzemek dziecka za dnia nie staraj się być cicho, ani nie zasłaniaj okien, wieczorem zaś zadbaj o spokojną atmosferę i przyciemnij światło – w ten sposób maluch zorientuje się jaka jest pora dnia. Te sposoby ułatwią też zasypianie nieco starszym maluchom.

Zaburzenia snu u dzieci

Jeśli Twój maluch ma problemy z zaśnięciem albo w czasie snu jest niespokojny i często się budzi, sytuację warto skonsultować z lekarzem. Bardzo często przyczyną problemów są choroby układu oddechowego, dlatego warto sprawdzić, czy dziecko oddycha spokojnie podczas snu, czy też ma z tym kłopoty.

Źródła:

Podobne artykuły

Rytm snu dziecka w jedenastym miesiącu

Dowiedz się, ile snu może potrzebować Twoje jedenastomiesięczne dziecko W wieku 11 miesięcy Twoje dziecko może potrzebować 13-14 godzin snu...

Czytaj więcej

Rozwój poznawczy i motoryczny

Poznaj kolejny krok w rozwoju Twojego jedenastomiesięcznego dziecka, wynikający ze zwiększonej siły, lepszej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi Rosnąca...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Poznaj rozwijający się zmysł niezależności i pewności siebie u Twojego jedenastomiesięcznego dziecka Wraz z rozwojem umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i...

Czytaj więcej

Rytm snu dziesięciomiesięcznego dziecka

Dowiedz się, dlaczego niezmienne rytuały są ważne dla Twojego dziesięciomiesięcznego dziecka. To dobry czas na dalszą pracę nad zdrowymi nawykami...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska