Szukaj

Rozwój poznawczy i motoryczny

Rozwój poznawczy i motoryczny

Zapamiętywanie, rozwiązywanie problemów i raczkowanie to niektóre z ważnych kamieni milowych, nad którymi obecnie pracuje Twoje siedmiomiesięczne dziecko - sprawdź, co jeszcze ma w planach.

Twoje dziecko najprawdopodobniej przygotowuje się do raczkowania, co widać, gdy podpiera się w pozycji do raczkowania, brzuszkiem na podłodze, zazwyczaj używając rączek i nóżek. Oprócz tego większość dzieci na tym etapie rozwoju, dość sprawnie radzi sobie z trzymaniem i przekładaniem przedmiotów z rączki do rączki. Twoje dziecko może być w stanie trzymać łyżkę lub uderzać nią podczas zabawy lub nawet trzymać kubek z dwoma uchwytami i pić z niego. Wraz ze zdobywaniem coraz większej kontroli nad swoimi ruchami, maluch dotrze do kolejnego kamienia milowego, którym będzie chwyt pęsetowy – używanie kciuka i palca wskazującego do podnoszenia przedmiotów. Wkrótce będzie w stanie manipulować przedmiotami i chwytać je jedną ręką. Kup dziecku mocne, twarde książeczki. Pozwalaj mu chwytać, trzymać i przeglądać książeczki podczas wspólnego czytania.

Rozwiązywanie prostych problemów

W tym okresie dzieci zaczynają wykonywać świadome czynności, które pokazują ich zdolność do zapamiętywania i myślenia. Jedną z najczęstszych zabaw rozwojowych malucha na tym etapie jest celowe upuszczanie przedmiotu, który ma zostać przez Ciebie podniesiony, a następnie szukanie upuszczonego przedmiotu. Ta prosta zabawa uczy o zależności przyczynowo-skutkowej, ważnej koncepcji dla mózgu Twojego dziecka. Poprzez tę powtarzalną zabawę dzieci badają niezmienność przedmiotów, dźwięk, siłę ciężkości, zachowanie różnych przedmiotów pod wpływem różnych czynników oraz zasoby Twojej cierpliwości przy ciągłym podnoszeniu rzeczy z podłogi. Inną ulubioną interaktywną zabawą w celu stymulowania rozwoju jest łaskotanie. W tej prostej zabawie przyczynowo-skutkowej przesuwasz ręce w stronę dziecka, licząc do trzech. Potem zaczynasz łaskotać malucha. Bawcie się dalej, dopóki jedno z Was nie będzie mieć dość.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Wraz z rozwojem umiejętności motorycznych i poznawczych dbaj o to, aby dieta Twojego dziecka spełniała jego rosnące potrzeby w zakresie wzrostu i rozwoju.

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka:

Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt.

  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, może być ona trudna lub niemożliwa do odwrócenia. Wprowadzenie częściowego karmienia butelką może, z kolei, zredukować ilość Twojego pokarmu. Rozważ też korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem zmiany sposobu karmienia swojego dziecka.

Referencje:
  1. EP: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z dnia 6 maja 2011 r
  2. DHA: Do uzyskania tego efektu potrzebne jest 100 mg DHA dziennie
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  4. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  5. EFSA 2014 0109_FR

Podobne artykuły

Rytm snu dziecka w jedenastym miesiącu

Dowiedz się, ile snu może potrzebować Twoje jedenastomiesięczne dziecko W wieku 11 miesięcy Twoje dziecko może potrzebować 13-14 godzin snu...

Dowiedz się więcej

Rozwój poznawczy i motoryczny

Poznaj kolejny krok w rozwoju Twojego jedenastomiesięcznego dziecka, wynikający ze zwiększonej siły, lepszej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi Rosnąca...

Dowiedz się więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Poznaj rozwijający się zmysł niezależności i pewności siebie u Twojego jedenastomiesięcznego dziecka Wraz z rozwojem umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i...

Dowiedz się więcej

Rytm snu dziesięciomiesięcznego dziecka

Dowiedz się, dlaczego niezmienne rytuały są ważne dla Twojego dziesięciomiesięcznego dziecka. To dobry czas na dalszą pracę nad zdrowymi nawykami...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!