Szukaj

Rozwój poznawczy i motoryczny

Rozwój poznawczy i motoryczny

Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób umiejętności motoryczne i poznawcze Twojego dziewięciomiesięcznego dziecka przyczyniają się do zwiększenia poczucia autonomii.

Rozwój motoryczny w tym miesiącu może obejmować chwytanie przedmiotów jedną ręką oraz dalszy trening chwytu pęsetowego (kciuk i palec wskazujący), który prawdopodobnie zaczął się rozwijać w ubiegłym miesiącu. Ten usprawniony sposób chwytania małych przedmiotów może pomóc maluchowi w trzymaniu za sznurek i ciągnięciu zabawki.

Umiejętności poznawcze Twojego dziecka rozwinęły się do tego stopnia, że może być w stanie rozwiązywać proste problemy (na przykład samodzielnie sięgać po grzechotkę lub smoczek ukryty pod kocykiem). Lepsze umiejętności motoryczne i poznawcze mogą przyczynić się do zwiększenia poczucia autonomii – maluch wyraźnie pokazuje, czego chce (Twojej uwagi; na rączki) oraz czego nie chce (zmiany pieluszki; kąpieli). Jeżeli dotychczas nie wprowadziliście jeszcze rytuałów dla kluczowych elementów dnia, takich jak rytuał wieczorny, rytuał kąpieli i karmienia, teraz jest na to idealna pora. Takie rytuały są uspokajające dla dziecka i pomagają mu zaczynać rozumieć, co będzie się działo.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Wraz z rozwojem umiejętności motorycznych dbaj o to, aby dopasować prawidłowe żywienie swojego dziecka do jego rosnących potrzeb w zakresie wzrostu i rozwoju.

Enfamil Premium 2, mleko następne, jest odpowiedni dla niemowląt w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, jako element zróżnicowanej diety. Zawiera specjalną mieszankę DHA, żelaza, wapnia, cynku i witamin, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka:
  • Enfamil Premium 2 to pierwsze mleko modyfikowane dla niemowląt z poziomem 0,3% DHA (Omega 3), który wspomaga prawidłowy rozwój wzroku Twojego dziecka do 12 miesiąca życia. Poziom ten został potwierdzony przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako poziom przyczyniający się do prawidłowego rozwoju wzroku u niemowląt.
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych.
  • Wapń i witamina D są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci.
  • Cynk przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.

Ważna informacja: Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Wprowadzenie mleka modyfikowanego do diety dziecka powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Dobrze się zastanów, zanim podejmiesz decyzję o zaprzestaniu karmienia piersią, może być ona trudna lub niemożliwa do odwrócenia. Wprowadzenie częściowego karmienia butelką może, z kolei, zredukować ilość Twojego pokarmu. Rozważ też korzyści finansowe związane z karmieniem piersią przed podjęciem zmiany sposobu karmienia swojego dziecka.

Referencje:
  1. EP: Rozporządzenie Komisji (UE) nr 440/2011 z dnia 6 maja 2011 r.
  2. DHA: Do uzyskania tego efektu potrzebne jest 100 mg DHA dziennie.
  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r.
  4. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r.
  5. EFSA 2014 0109_FR

Podobne artykuły

Rytm snu dziecka w jedenastym miesiącu

Dowiedz się, ile snu może potrzebować Twoje jedenastomiesięczne dziecko W wieku 11 miesięcy Twoje dziecko może potrzebować 13-14 godzin snu...

Dowiedz się więcej

Rozwój poznawczy i motoryczny

Poznaj kolejny krok w rozwoju Twojego jedenastomiesięcznego dziecka, wynikający ze zwiększonej siły, lepszej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi Rosnąca...

Dowiedz się więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Poznaj rozwijający się zmysł niezależności i pewności siebie u Twojego jedenastomiesięcznego dziecka Wraz z rozwojem umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i...

Dowiedz się więcej

Rytm snu dziesięciomiesięcznego dziecka

Dowiedz się, dlaczego niezmienne rytuały są ważne dla Twojego dziesięciomiesięcznego dziecka. To dobry czas na dalszą pracę nad zdrowymi nawykami...

Dowiedz się więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska

Nie należysz jeszcze
do Klubu Enfamama?
Dołącz teraz!