Szukaj

Fakty i mity: Co naprawdę wspomaga proces uczenia się dziecka

Czy Twoje dziecko może nauczyć się czytać przed pierwszymi urodzinami? Rozwiązywać zadania matematyczne w wieku 18 miesięcy? Z pewnością istnieje cały świat produktów i usług, które obiecują, że uczynią Twoje dziecko mądrzejszym. Czasami bywa trudno oddzielić reklamę od prawdziwej pomocy wspierającej uczenie się dzieci. Oto garść informacji, które warto poznać.

 

MIT: Produkty edukacyjne mogą nauczyć Twoje dziecko czytać

Producenci niektórych multimedialnych produktów dla niemowląt twierdzą, że produkty te mogą nauczyć Twoje dziecko czytać – nawet w wieku 3 miesięcy. W rzeczywistości nie ma żadnych dowodów, które by to potwierdzały. Nie wykazano pozytywnego wpływu płyt DVD do nauki czytania, kart słowno-obrazkowych i książeczek do wertowania na umiejętność czytania u niemowląt – jedyna tzw. „poprawa”, jaka została odnotowana, to przekonanie rodziców, że te narzędzia edukacyjne naprawdę działają!

FAKT: Czytanie dziecku pomaga przyspieszyć naukę języka

Niemowlęta uczą się mechanizmów języka, zanim jeszcze nauczą się mówić. Regularne czytanie maluszkowi wzbogaca jego możliwości językowe poprzez kontakt z nowymi słowami. Na przykład nazywanie obiektów i opisywanie Twoich czynności w trakcie dnia wspomaga budowanie zasobu słów dziecka oraz zrozumienie interakcji między słowami, co kształtuje fundamenty mowy. Dowiedz się więcej o wspomaganiu rozwoju mowy Twojego dziecka.

MIT: Gry na tablecie i telefonie zapewnią Twojemu dziecku biegłość w obsłudze komputera

Narzędzia cyfrowe mogą uprzyjemnić naukę na późniejszym etapie – u kilkulatka i przedszkolaka – ale nie da się ich porównać z wartością, jaką niemowlęta (a także starsze dzieci) zyskują dzięki rozmowom, śpiewaniu i innym interakcjom z Tobą. A wszystkie te rozrywki są zupełnie za darmo! Pamiętaj: większość ekspertów odradza kontakt z ekranem telewizora lub komputera u dzieci w wieku do 2 lat.

FAKT: Codzienne czynności mogą wspierać rozwój mózgu i proces uczenia

Postaraj się nie zapominać o podstawach. Sen to główna aktywność mózgu we wczesnym rozwoju, która ma bezpośredni wpływ na rozwój umysłowy i fizyczny. U dwulatków czas spania jest wręcz dłuższy niż czas czuwania! Na rozwój Twojego dziecka wpływa również to, co maluszek je. Żelazo to składnik odżywczy ważny w okresie niemowlęcym, wspomagający wzrost i rozwój Twojego dziecka. Kwasy tłuszczowe Omega-3, na przykład kwas dokozaheksaenowy (DHA), mogą również wspomagać rozwój wzroku i mózgu, a występują w mleku matki i we wzbogaconej mieszance, a później w produktach takich jak ryby i jaja.

 

Referencje:
  1. Neuman SB, et al. Journal of Educational Psychology 2014;106:815–830
  2. Mayo Clinic. Is it OK to play Baby Einstein DVDs for my 6-month-old? Can this kind of programming promote a child's development? http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/expert-answers/baby-einstein/faq-20058099 (dostęp w październiku 2016 r.)
  3. National Sleep Foundation. Children and sleep https://sleepfoundation.org/sleep-topics/children-and-sleep (dostęp w październiku 2016 r.)
  4. Mayo Clinic. Guide to Your Baby’s First Year. 2012

Podobne artykuły

Rytm snu dziecka w jedenastym miesiącu

Dowiedz się, ile snu może potrzebować Twoje jedenastomiesięczne dziecko W wieku 11 miesięcy Twoje dziecko może potrzebować 13-14 godzin snu...

Czytaj więcej

Rozwój poznawczy i motoryczny

Poznaj kolejny krok w rozwoju Twojego jedenastomiesięcznego dziecka, wynikający ze zwiększonej siły, lepszej koordynacji ruchowej i umiejętności utrzymania równowagi Rosnąca...

Czytaj więcej

Komunikacja i rozwój społeczny

Poznaj rozwijający się zmysł niezależności i pewności siebie u Twojego jedenastomiesięcznego dziecka Wraz z rozwojem umiejętności poznawczych, motorycznych, komunikacyjnych i...

Czytaj więcej

Rytm snu dziesięciomiesięcznego dziecka

Dowiedz się, dlaczego niezmienne rytuały są ważne dla Twojego dziesięciomiesięcznego dziecka. To dobry czas na dalszą pracę nad zdrowymi nawykami...

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.