Szukaj

Jak wprowadzić mleko następne do diety

Położna radzi jak najbezpieczniej wprowadzić do diety dziecka mleko modyfikowane?

Rezygnacja z karmienia piersią i przejście na żywienie maluszka mlekiem modyfikowanym może nie być dla mamy łatwą decyzją. Każdy preparat mleka modyfikowanego ma inny smak. Nowe mleko warto wprowadzać do diety maluszka stopniowo, pamiętając, że w składzie produktu znajduje się szereg składników wspierających odporność i stymulujących rozwój mózgu, a co za tym idzie, wpływających na optymalny rozwój dziecka.

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby wyłączne karmienie piersią trwało minimum 6 miesięcy. Karmienie sztuczne powinno następować, w przypadku gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Zakończenie karmienia piersią i przejście na żywienie mlekiem modyfikowanym powinno być zatem indywidualną decyzją każdej mamy.

Zmiana sposobu karmienia powinna odbywać się etapami. W pierwszym dniu zastępujemy jeden z posiłków nowym preparatem. Obserwujemy reakcję dziecka. Jeśli nie zauważyliśmy niczego, co mogło nas zaniepokoić, za dwa dni możemy podać już dwa posiłki nowego mleka. W kolejnych dniach podajemy analogicznie o jedną porcję mleka modyfikowanego więcej. Przy stopniowej zmianie preparatu układ trawienny maluszka będzie mógł przyzwyczaić się do nowego pokarmu, a rodzice będę mogli zaobserwować, jak go toleruje.

Na co rodzic powinien zwrócić uwagę, wybierając mleko modyfikowane?

Każde mleko modyfikowane zanim trafi do obrotu, przechodzi szereg wnikliwych i precyzyjnych badań. Jednak tym, co je różni, jest skład formuły. Nie zaleca się łączenia ze sobą dwóch różnych preparatów mleka w jednej butelce.

Nie wolno też zagęszczać ani rozcieńczać mleka wodą na własną rękę. Pamiętajmy też, by zawsze wylewać resztkę mieszanki, której nie zjadło dziecko. Nie można jej pod żadnym pozorem podać ponownie!

Chwile karmienia mają być dla dziecka przyjemnością, dlatego rodzic nie powinien zmuszać niemowlęcia do wypicia więcej pokarmu niż maluszek ma ochotę. Musimy pamiętać, aby niemowlę podczas karmienia butelką doświadczało przyjemności kontaktu z jednym z rodziców, czuło jego ciepło i mogło patrzeć w oczy opiekunowi.

Należy również pamiętać, że maluch karmiony mlekiem modyfikowanym potrzebuje otrzymywać wodę źródlaną niskozmineralizowaną, aby zaspokoić swoje pragnienie.

Jak najlepiej przygotować dziecko do zmiany mleka modyfikowanego?

Warto podkreślić, że odstawienie dziecka od piersi wymaga czasu. Mama nie powinna tego robić z dnia na dzień. Niemowlę potrzebuje jej bliskości i ciepła. Musi na nowo uczyć się ssania, dlatego warto przeprowadzać taką zmianę stopniowo, np. przez tydzień, dwa.

Jeśli maluch odmawia nowego mleka, pomyśl, czy może nie przechodzi w tym czasie skoku rozwojowego. Po nim dziecko może inaczej tolerować pokarm. Kolejną sytuacją, kiedy apetyt malucha się zmienia, jest czas ząbkowania. Ciepłe mleko nie przynosi ukojenia dla opuchniętych dziąseł. Musimy wtedy wykazać się dużym zrozumieniem i pomóc mu złagodzić rozdrażnienie.

Jak rozplanować w czasie zmianę mleka?

W pierwszej dobie życia niemowlę otrzymuje zwykle 10 ml pokarmu na jedno karmienie. Następnie codziennie zwiększamy każdą porcję o 10 ml i dochodzimy w drugim tygodniu życia do 90 ml pokarmu na jedno karmienie. W wieku od 3 tygodni do 2 miesięcy niemowlę przeciętnie wypija od 100 ml do 150 ml mleka podczas jednego karmienia, tzn. od 600 ml do 750 ml pokarmu na dobę. Trzymiesięczne niemowlę wypija około 150-180 ml na jedno karmienie. Liczba karmień butelką w ciągu dnia stopniowo zmniejsza się z przeciętnie 6-8 u niemowlęcia mającego od 1 tygodnia do 1 miesiąca życia, do 5-6 w drugim i trzecim miesiącu życia. Podane liczby są orientacyjne, ponieważ niemowlę może wypijać różne ilości pokarmu podczas poszczególnych karmień w ciągu dnia. Z tego względu w butelce należy przygotować więcej pokarmu niż przeciętnie wypija niemowlę.

Po przejściu na mleko modyfikowane możesz zauważyć u swojej pociechy zmianę koloru kupki na zielono-czarną. Jest to związane z ilością żelaza, którym wzbogacone jest mleko. Żelazo z pokarmu mamy ma większą przyswajalność, dlatego jego suplementacja nie jest konieczna. Maluch może też zmienić swój rytm wypróżnień. Pomimo że od piątego tygodnia życia częstość wypróżnień jest cechą indywidualną, to dziecko karmione mlekiem modyfikowanym wypróżnia się bardziej regularnie. Brak kupki to nie zawsze zaparcie. Ono cechuje się bólem brzuszka, wysiłkiem w trakcie załatwiania się i ostatecznie twardym stolcem. Po kilku dniach, gdy organizm dziecka przyzwyczai się do nowego mleka, wszystko wróci do normy.

Odpowiedzialne karmienie polega na właściwym rozpoznawaniu i interpretowaniu zachowań dziecka pod kątem jego potrzeb. Uświadomienie sobie tego, że nie każdy płacz sygnalizuje oznaki głodu, pozwala uniknąć jednego z częstszych błędów przy sztucznym karmieniu, jakim jest nadmierna podaż pokarmu.

 

Położna Emilia Jaśniewska

Położna Jeannette Kalyta

 

Ważna informacja. Stosowanie produktu jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.

Podobne artykuły

MFGM – Naturalny składnik mleka matki

Najlepszym pokarmem dla niemowląt zapewniającym ich prawidłowy i optymalny rozwój jest mleko matki, nazywane złotym standardem. W składzie kobiecego mleka...

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska