Szukaj

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, jak dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Mózg Twojego dziecka rozwija się bardzo dynamicznie od momentu poczęcia. Dziecko gromadzi niewiarygodne ilości informacji, tworząc połączenia nerwowe w mózgu zwane synapsami. Mają one kluczowe znaczenie, ponieważ przesyłają impulsy do mózgu, dzięki czemu mózg może sterować funkcjami organizmu, procesem myślenia, uczuciami, nauką, pamięcią i mową. Codzienne doświadczenia tworzą tysiące synaps. Na przykład Twoje dziecko jest podekscytowanie oglądaniem nowej zabawki. W tym czasie jego komórki mózgowe szybko tworzą nowe synapsy. Mózg małego dziecka generuje znacznie więcej synaps, niż potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Synapsy, które są często używane, zostaną wzmocnione i utrzymane. Te, które nie są używane, w pewnym momencie znikną. Proste gesty, takie jak przytulanie i czytanie dziecku, wspomagają wzrost i wzmacnianie połączeń mózgowych.

Ważnym aspektem wczesnego rozwoju jest wzrost połączeń z neuronami w przedniej części mózgu, zwłaszcza w obszarze zwanym korą przedczołową. Połączenia te zaczynają narastać pod koniec pierwszego roku życia i rozwijają się do końca okresu dojrzewania. Kora czołowa bywa nazywana strefą naszych „funkcji wykonawczych“, ponieważ uczestniczy w wielu zachowaniach ukierunkowanych na dążenie do celu, takich jak organizowanie działań, planowanie, rozwiązywanie problemów i ocena naszych własnych zachowań. Już małe dzieci powoli i ostrożnie próbując dopasować kawałki puzzli wykazują umiejętności rozwiązywania problemów.

Twoje dziecko rozwija równolegle swoje umiejętności fizyczne i poznawcze. Rozwój poznawczy nie następuje w całości od razu; niektóre umiejętności rozwijają się wcześniej, a niektóre później. Pamiętaj, że typowy rozwój małego dziecka ma szeroki zakres i że wszystkie dzieci osiągają kamienie milowe w różnych momentach. Rozwój fizyczny na tym etapie jest skoncentrowany na chodzeniu, podczas gdy rozwój poznawczy na przetwarzanie nowo nabytej wiedzy w celu jej uporządkowania oraz na poznawaniu samego siebie (własnego ciała, imienia, „ja“, „mnie“ i „moje“, co zazwyczaj następuje w okresie od 18 do 24 miesięcy). Pomyśl o umiejętnościach poznawczych, jako o pojęciu wielofunkcyjnym, które obejmuje:
 • Skupienie szczególnej uwagi książce lub zabawie.
 • Rozumienie znaczenia takich słów i zwrotów, jak „duży chłopiec“.
 • Pamiętanie zasad obowiązujących w domu.
 • Poznawanie układu własnego pokoju.
 • Rozumienie wzajemnych zależności między obiektami (np. łyżka i miseczka).
 • Rozwiązywanie prostych problemów (na przykład używanie grabek do popchnięcia lub przesunięcia piłki, która wpadła pod kanapę).
 • Odróżnianie prawdy od udawania.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.

Mleko modyfikowane dla dzieci Enfamil Premium 3, jest odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roku życia, jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Enfamil Premium 3 zawiera Triple Nutrition System ze specjalną mieszanką składników odżywczych takich jak kwas Omega 3 i 6, wapń, żelazo, cynk i witaminy, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka.
 • Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie)
 • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci
 • Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
 • Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

 

Referencje:
 1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
 2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
 3. EFSA 2014 0109_FR

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.