Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, jak dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.
W jaki sposób uczą się małe dzieci?
Mózg Twojego dziecka rozwija się bardzo dynamicznie od momentu poczęcia. Dziecko gromadzi niewiarygodne ilości informacji, tworząc połączenia nerwowe w mózgu zwane synapsami. Mają one kluczowe znaczenie, ponieważ przesyłają impulsy do mózgu, dzięki czemu mózg może sterować funkcjami organizmu, procesem myślenia, uczuciami, nauką, pamięcią i mową. Codzienne doświadczenia tworzą tysiące synaps. Na przykład Twoje dziecko jest podekscytowanie oglądaniem nowej zabawki. W tym czasie jego komórki mózgowe szybko tworzą nowe synapsy. Mózg małego dziecka generuje znacznie więcej synaps, niż potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Synapsy, które są często używane, zostaną wzmocnione i utrzymane. Te, które nie są używane, w pewnym momencie znikną. Proste gesty, takie jak przytulanie i czytanie dziecku, wspomagają wzrost i wzmacnianie połączeń mózgowych.
Ważnym aspektem wczesnego rozwoju jest wzrost połączeń z neuronami w przedniej części mózgu, zwłaszcza w obszarze zwanym korą przedczołową. Połączenia te zaczynają narastać pod koniec pierwszego roku życia i rozwijają się do końca okresu dojrzewania. Kora czołowa bywa nazywana strefą naszych „funkcji wykonawczych“, ponieważ uczestniczy w wielu zachowaniach ukierunkowanych na dążenie do celu, takich jak organizowanie działań, planowanie, rozwiązywanie problemów i ocena naszych własnych zachowań. Już małe dzieci powoli i ostrożnie próbując dopasować kawałki puzzli wykazują umiejętności rozwiązywania problemów.
-
Skupienie szczególnej uwagi książce lub zabawie.
-
Rozumienie znaczenia takich słów i zwrotów, jak „duży chłopiec“.
-
Pamiętanie zasad obowiązujących w domu.
-
Poznawanie układu własnego pokoju.
-
Rozumienie wzajemnych zależności między obiektami (np. łyżka i miseczka).
-
Rozwiązywanie prostych problemów (na przykład używanie grabek do popchnięcia lub przesunięcia piłki, która wpadła pod kanapę).
-
Odróżnianie prawdy od udawania.
Dlaczego żywienie jest ważne?
Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.
-
Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie)
-
Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci
-
Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
-
Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego
-
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
-
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
-
EFSA 2014 0109_FR