Szukaj

Temperament: nauczony czy odziedziczony?

W każdej interakcji z małym dzieckiem lub osobą dorosłą szybko okazuje się, że każdy człowiek ma odrębną osobowość. Nasz temperament to element charakteru, który ma wpływ na nasze zachowanie i interakcje ze światem.

 

Temperament opisuje intensywność emocji, poziom aktywności, towarzyskość, uważność i zdolność do adaptacji danej osoby. Dzieci generalnie dzielą się na trzy ogólne typy pod względem temperamentu:
  • Łatwe lub elastyczne – radosne, zdolne do adaptacji i spokojne; regularne spanie i nawyki żywieniowe
  • Aktywne lub zadziorne – grymaśne, łatwo wytrąca się z równowagi przez hałas i stymulację, intensywne reakcje; nieregularne spanie i nawyki żywieniowe
  • Nieśmiałe lub ostrożne – mniej aktywne lub z tendencją do kapryszenia, może negatywnie reagować na nowe sytuacje

Temperament jest uważany za wynikający raczej z czynników biologicznych niż z wyboru. Podstawy temperamentu Twojego dziecka prawdopodobnie nie zmienią się z czasem, jednak na intensywność cech może wpływać środowisko, na przykład wartości kultury rodziny i styl rodzicielstwa.

Wraz z rozwojem dziecka i coraz częstym wyrażaniem emocji zauważysz stopniowo pojawiające się oznaki jego temperamentu. Zrozumienie temperamentu Twojego dziecka może pomóc Ci wspierać jego rozwój społeczny i emocjonalny – postaraj się jednak nie postrzegać różnych cech temperamentu, jako „dobre” lub „złe”.

Jeżeli Twoje dziecko wykazuje oznaki temperamentu stanowiącego nie lada wyzwanie, nie poddawaj się. Wrażliwe i elastyczne rodzicielstwo to często długa droga, w której pomagamy dziecku przystosować się do świata. Pamiętaj, że celem nie jest próba zmiany dziecka, ale zaakceptowanie go takim, jakie jest i zapewnienie mu pomocy w jak najlepszym rozwoju jego wyjątkowej osobowości.

 

Referencje:
  1. Center on the Social and Emotional Foundations for Early Learning. Understanding Temperament in Infants and Toddlers http://csefel.vanderbilt.edu/resources/wwb/wwb23.html (dostęp w październiku 2016 r.)
  2. ZERO-TO-THREE. Temperament: What makes your child tick https://www.zerotothree.org/resources/159-temperament-what-makes-your-child-tick (dostęp w październiku 2016 r.)
  3. 3. ZERO-TO-THREE. Tips on https://www.zerotothree.org/resources/243-tips-on-temperament (dostęp w październiku 2016 r.)

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska