Szukaj

Świat Twojego dziecka w wieku od 15 do 18 miesięcy

Małe dzieci nadal rozbudowują wiele umiejętności, które pojawiły się około ich pierwszych urodzin, takich jak chodzenie i mówienie. Jednocześnie maluch coraz lepiej radzi z postrzeganiem siebie jako odrębnej osoby – oddzielnej od Ciebie. Aby pomóc dziecku w tym rozwoju, wspieraj je poprzez okazywanie miłości, zapewnienie interakcji i prawidłowego żywienia.

Oto kilka zmian, które prawdopodobnie zaobserwujesz u swojego rosnącego maluszka.

Zmiany poznawcze

Twoje dziecko jest nadal bardzo zajęte poznawaniem swojego świata i uwielbia rozpracowywać sposób działania różnych obiektów. Możesz się spodziewać, że będzie rzucać, kopać i układać rzeczy w stosy. Na szczęście pojawi się również zainteresowanie spokojniejszymi zajęciami – Twoje dziecko może chętnie oglądać książeczki z obrazkami albo bawić się w udawanie z lalkami lub pluszakami. Zaczyna też rozumieć, do czego służą codzienne przedmioty, takie jak szczotki i łyżki. Dowiedz się więcej o rozwoju poznawczym małych dzieci.

Zmiany motoryczne

Twoje dziecko potrafi teraz samodzielnie chodzić, a nawet może być w stanie wchodzić na schody lub biegać. U większości dzieci koordynacja motoryki małej poprawiła się do takiego stopnia, że maluchy są w stanie opanować złożone ruchy, takie jak trzymanie łyżki lub kredki, oraz potrafią pomagać w zakładaniu i zdejmowaniu ubrań. Dowiedz się więcej o rozwoju motorycznym małych dzieci.

Zmiany komunikacyjne

Mowa to obszar, w którym mogą występować znaczne różnice między dziećmi. W tym wieku dziecko może wypowiadać od 6 do 20 słów, ale rozumie znacznie więcej. Twoje dziecko powie Ci także, czego chce, pokazując i kręcąc głową lub potakując, a dodatkowo łącząc dźwięki i gesty. Możesz zacząć słyszeć słowo „nie” – początek batalii o niezależność! Dowiedz się więcej o rozwoju mowy u małych dzieci.

Zmiany społeczne

Przy tych wszystkich niesamowitych zmianach czasami może pojawić się odrobina frustracji. Twoje dziecko może mieć napady złości i zacząć wybrzydzać przy jedzeniu. Może także zacząć okazywać lęk przed obcymi i kurczowo trzymać się Ciebie w nowych sytuacjach. Napady złości to normalny element rozwoju, ale ich występowanie może być bardziej prawdopodobne, gdy Twoje dziecko jest zmęczone lub głodne. Postaraj się zachować spokój i planuj z wyprzedzeniem, aby uniknąć sytuacji, które mogą wywołać napad złości. Dowiedz się więcej o rozwoju społecznym małych dzieci.

 

Referencje:
  1. Pathways. 13–18 Months https://pathways.org/growth-development/13-18-months/ (dostęp w październiku 2016 r.)
  2. NHS Choices. Birth-to-5 development timeline http://www.nhs.uk/Tools/documents/birth%20to%205%20development%20timeline.htm (dostęp w październiku 2016 r.)
  3. CDC. Your child at 18 Months http://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/pdf/checklists/checklists_18mo.pdf (dostęp w październiku 2016 r.)
  4. Mayo Clinic. Temper tantrums in toddlers: How to keep the peace http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/tantrum/art-20047845 (dostęp w październiku 2016 r.)

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska