Szukaj

Świat Twojego dziecka w wieku 12 miesięcy

Zadziwiające, jak bardzo Twoje dziecko się rozwinęło, stając się wyjątkowym małym człowiekiem, zdolnym do wykonywania czynności, które przy Waszym pierwszym spotkaniu wydawały się nie do pomyślenia. Rozpoczynając drugi rok życia będzie nadal osiągać ważne kamienie milowe, być może nawet będzie chodzić i mówić. Pamiętaj jednak, że tempo rozwoju może znacznie się różnić u różnych dzieci. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby zachęcać swoje dziecko – od zapewnienia mu właściwego żywienia po obecność i wsparcie w razie upadku. Wówczas osiągnie ono cele rozwojowe, gdy tylko będzie gotowe.

Świętując pierwsze 12 miesięcy Twojego dziecka mamy kilka ważnych etapów jego rozwoju:

 

Rozwój Poznawczy

Zwiększa się zdolność Twojego dziecka do myślenia i rozumienia. Może być w stanie reagować na proste polecenia typu „Daj mi buziaka” lub odpowiadać na pytania typu „Gdzie jest piesek?”. Zaczyna uświadamiać sobie, że obiekty mają nazwy i funkcje i będzie stale starać się rozeznać w działaniu różnych rzeczy i spraw, poprzez naśladowanie Ciebie lub metodą prób i błędów.

Rozwój Motoryczny

W wieku 12 miesięcy mniej więcej jedna czwarta dzieci zaczyna dobrze chodzić – ale nawet jeżeli Twoje dziecko nie osiągnęło jeszcze tego kamienia milowego, będzie nabierać siły i koordynacji i prawdopodobnie potrafi stać, trzymając się Ciebie lub mebli. Może wędrować przy meblach, a nawet odważyć się na kilka samodzielnych kroczków. Teraz Twoje dziecko nabiera chęci do przygód, zapewnij mu więc bezpieczne miejsca do eksplorowania – pozwolenie mu na dokonywanie własnych odkryć wzmocni jego poczucie pewności siebie.

Lepsza koordynacja ręka-oko oznacza, że Twoje dziecko może używać rąk i paluszków do uczenia się ważnych zadań, takich jak trzymanie kubka do samodzielnego picia i próbowanie nowych zabaw angażujących motorykę małą, na przykład przewracanie kartek w książce i chwytanie przedmiotów.

Rozwój Komunikacja

Czy to było pierwsze słowo? Pierwsze słowa to prawie zawsze rzeczowniki – „ma ma” i „ta ta” to typowe pierwsze słowa u prawie połowy wszystkich niemowląt; Twoje dziecko może również mówić „ba ba” na swoją butelkę albo kocyk. To ważny skok naprzód: Twoje dziecko łączy dźwięki z obiektami i próbuje wymawiać je w taki sposób, jak Ty. Możesz wspomagać swoje dziecko w rozwijaniu umiejętności językowych, wypowiadając prawidłowe słowo, gdy wskazujesz na dany obiekt. Nawet jeżeli Twoje dziecko nie wypowiada jeszcze słów, prawdopodobnie dobrze radzi sobie z komunikowaniem się poprzez gesty, na przykład pokazywanie i wyciąganie rączek, żeby zostać podniesionym.

Rozwój Społeczny

Twoje roczne dziecko naśladuje swoje otoczenie, ale to nie tylko zabawa. Ćwiczy zachowania zauważone u innych ludzi – na przykład przesuwa szczotką po włosach w taki sam sposób, jak Ty to robisz.

W tym wieku Twoje dziecko jest prawdopodobnie bardzo przywiązane do swoich bliskich, ale obce osoby mogą nadal wywoływać niepokój, zwany również lękiem przed obcymi. Lęk wobec osób obcych jest prawidłowym zjawiskiem rozwojowym w tym wieku – poczekaj cierpliwie, aż ta faza minie i nie wymuszaj interakcji.

Często zdarza się również lęk separacyjny, ponieważ Twoje dziecko zaczyna zauważać, że obiekty, których nie widzi (na przykład Ty) nadal gdzieś się znajdują. Szybkie rozstanie i znajomy sygnał (na przykład „pa pa”) może pomóc zakomunikować dziecku, że to tylko chwilowa nieobecność. Opiekun pozostający z dzieckiem może również odwrócić jego uwagę nową zabawą.

Referencje:
  1. Mayo Clinic. 2012. Mayo Clinic guide to your baby’s first year.
  2. American Academy of Pediatrics. 2009. Caring for your baby and young child: birth to age 5. 5th Edition.

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.