Szukaj

Rozwój społeczny i emocjonalny dziecka w wieku 16 miesięcy

Poznaj kamienie milowe w rozwoju dziecka w wieku 16 miesięcy.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Dziecko wraz z rozwojem uczy się, różnych rodzajów interakcji społecznych – od zdawkowych uprzejmości z obcymi ludźmi po głębokie relacje z rodziną i przyjaciółmi. Dla małego dziecka jest to ciężka praca , która może wydawać się pełna sprzeczności. Czułość ze strony malucha może w niedługim czasie zamienić się w napad złości – bo chciałoby zjeść dwa ciastka, a nie jedno. Czasem maluch poprosi Cię o pomoc z układanką, a innym razem odepchnie Cię ze zdecydowanym „nie!“. Nie zdziw się, jeżeli jednego dnia dziecko będzie szczęśliwe, a innym razem będzie marudzić całymi godzinami.

Twoje dziecko ma coraz większą świadomość siebie samego („ja“, „moje“), wie, czego chce („ty, już!“), oraz wie, że może mówić do Ciebie, a Ty zazwyczaj zrozumiesz. Nadal jednak tempo zmian może być dla malucha czasami przytłaczające.

Trudne czasy

Pod względem emocjonalnym jest to trudny czas dla dziecka i dla Ciebie. Dziecko potrzebuje wyrazić siebie i mieć własną przestrzeń – ale potrzebuje też bezpiecznej przystani, do której może powrócić, gdy będzie mieć dość wolności. Musi też wiedzieć, że pewne jego zachowania są zbyt agresywne lub nie są społecznie akceptowalne.

Gdy jego potrzeby nie zostaną spełnione, będzie sfrustrowane i zdenerwowane. Będziesz mieć wtedy trudne zadanie: użyć tyle miłości i nieskończonej cierpliwości, aby pomóc dziecku nauczyć się zrozumieć wyznaczone przez Ciebie granice i kontrolowania tych potężnych emocji.

Niektóre dzieci cofają się do wcześniejszego etapu – na przykład proszą o butelkę lub smoczek – po zdarzeniu wytrącającym je z równowagi. Takim trudnym momentem może być przyjście na świat kolejnego dziecka. Ta regresja w zachowaniu jest w pełni normalnym zjawiskiem i szybko minie.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.

Mleko modyfikowane dla dzieci Enfamil Premium 3, jest odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roku życia, jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Enfamil Premium 3 zawiera Triple Nutrition System ze specjalną mieszanką składników odżywczych takich jak kwas Omega 3 i 6, wapń, żelazo, cynk i witaminy, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka.
  • Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie)
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci
  • Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

 

Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  3. EFSA 2014 0109_FR

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Polska Enfamil Polska