Szukaj

Rozwój mowy dziecka w wieku 17 miesięcy

Poznaj kamienie milowe w rozwoju dziecka w wieku 17 miesięcy.

Rozwój umiejętności językowych

Dawniej Twoje dziecko dodawało do swojego słownika po jednym lub dwa słowa co kilka tygodni, teraz – w wieku 17 miesięcy – prawdopodobnie zacznie uczyć się ich w szybkim tempie – tak szybko, że po skończeniu dwóch lat będzie używać prawdopodobnie prawie 200 słów.

Pomóż dziecku, używając zwięzłego języka, łatwego do naśladowania, z towarzyszącymi gestami. Używaj krótkich zdań i prostych zwrotów („duże auto“, „ładny kot“), gestów - kręć głową, gdy mówisz „nie“. Przekazuj nie więcej niż jeden komunikat naraz, na przykład „załóż buty“, pokazując na stopy dziecka. Jeżeli poprosisz o zbyt wiele w jednym zdaniu (np. „Załóż buty, kurtkę i czapkę“), dziecko może nie zapamiętać i wykonać wszystkich poleceń. Trzymając przedmioty przed dzieckiem, nazywaj je i poczekaj, aż dziecko odpowie Ci słowem, gestem lub dźwiękiem.

Zachęcaj dziecko do rozwoju mowy, powtarzając jego słowa i zmieniając je w prawidłowe zdania. Na przykład żądanie „mleko!“ zamień na „Nalać Ci więcej mleka do kubeczka?“. Pomoże to dziecku w rozszerzaniu słownictwa i uczeniu się konstrukcji zdań. Organizuj zabawy z prostymi poleceniami, na przykład „rzuć do mnie piłkę“.

Czy zrozumiesz wszystkie słowa wypowiadane przez dziecko? Prawdopodobnie nie. Maluch będzie raczej nieprawidłowo wymawiać różne głoski i mieszać większość słów, mniej więcej do końca trzeciego roku życia. Może na przykład spółgłoski, z których wymawianiem ma trudności, zastąpić takimi, które są dla niego prostsze.

Uczy się poprzez słuchanie tego, co mówisz. Zapomnij więc o zdrobnieniach i raczej rozbudowuj wypowiedzi dziecka, aby pomóc mu w rozszerzaniu słownictwa. Jeżeli umiejętności językowe Twojego dziecka rozwijają się wolniej, nie martw się; mowa u dzieci rozwija się we własnym tempie. Jeżeli Twoje dziecko rozumie to, co słyszy i porozumiewa się gestami oraz kilkoma słowami lub dźwiękami, prawdopodobnie dobrze sobie radzi. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności językowych, mów do niego często, opisując to, co widzisz i robisz. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli niepokoją Cię opóźnienia rozwoju mowy.

Dlaczego żywienie jest ważne?

Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.

Mleko modyfikowane dla dzieci Enfamil Premium 3, jest odpowiedni dla dzieci powyżej 1. roku życia, jako element zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Enfamil Premium 3 zawiera Triple Nutrition System ze specjalną mieszanką składników odżywczych takich jak kwas Omega 3 i 6, wapń, żelazo, cynk i witaminy, wspomagających prawidłowy wzrost i rozwój Twojego dziecka.
  • Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie)
  • Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci
  • Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
  • Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego

 

Referencje:
  1. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
  2. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
  3. EFSA 2014 0109_FR

Podobne artykuły

Zajęcia stymulujące rozwój komunikacyjny m...

Umiejętności komunikacyjne będą z czasem coraz ważniejsze dla Twojego dziecka Te proste i przyjemne zabawy mogą wspomagać jego rozwój językowy...

Czytaj więcej

Zabawy wspomagające rozwój fizyczny

Poznaj zabawy dla dzieci w wieku 2 lat lub więcej – rozwój fizyczny! Zajęcia stymulujące rozwój fizyczny małego dziecka Fizyczne...

Czytaj więcej

W jaki sposób uczą się małe dzieci?

Poznaj sposób funkcjonowania mózgu małego dziecka i dowiedz się, w jaki sposób dzieci zdobywają umiejętności fizyczne i poznawcze.    ...

Czytaj więcej

Zajęcia stymulujące rozwój małego dziecka

Zabawa z dzieckiem to najlepszy sposób na wspomaganie jego rozwoju poznawczego. Stosuj odpowiednie techniki i zajęcia, aby stymulować jego rozwój....

Czytaj więcej

Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.