Poznaj kamienie milowe w rozwoju dziecka w wieku 17 miesięcy.
Rozwój umiejętności językowych
Dawniej Twoje dziecko dodawało do swojego słownika po jednym lub dwa słowa co kilka tygodni, teraz – w wieku 17 miesięcy – prawdopodobnie zacznie uczyć się ich w szybkim tempie – tak szybko, że po skończeniu dwóch lat będzie używać prawdopodobnie prawie 200 słów.
Pomóż dziecku, używając zwięzłego języka, łatwego do naśladowania, z towarzyszącymi gestami. Używaj krótkich zdań i prostych zwrotów („duże auto“, „ładny kot“), gestów - kręć głową, gdy mówisz „nie“. Przekazuj nie więcej niż jeden komunikat naraz, na przykład „załóż buty“, pokazując na stopy dziecka. Jeżeli poprosisz o zbyt wiele w jednym zdaniu (np. „Załóż buty, kurtkę i czapkę“), dziecko może nie zapamiętać i wykonać wszystkich poleceń. Trzymając przedmioty przed dzieckiem, nazywaj je i poczekaj, aż dziecko odpowie Ci słowem, gestem lub dźwiękiem.
Zachęcaj dziecko do rozwoju mowy, powtarzając jego słowa i zmieniając je w prawidłowe zdania. Na przykład żądanie „mleko!“ zamień na „Nalać Ci więcej mleka do kubeczka?“. Pomoże to dziecku w rozszerzaniu słownictwa i uczeniu się konstrukcji zdań. Organizuj zabawy z prostymi poleceniami, na przykład „rzuć do mnie piłkę“.
Czy zrozumiesz wszystkie słowa wypowiadane przez dziecko? Prawdopodobnie nie. Maluch będzie raczej nieprawidłowo wymawiać różne głoski i mieszać większość słów, mniej więcej do końca trzeciego roku życia. Może na przykład spółgłoski, z których wymawianiem ma trudności, zastąpić takimi, które są dla niego prostsze.
Uczy się poprzez słuchanie tego, co mówisz. Zapomnij więc o zdrobnieniach i raczej rozbudowuj wypowiedzi dziecka, aby pomóc mu w rozszerzaniu słownictwa. Jeżeli umiejętności językowe Twojego dziecka rozwijają się wolniej, nie martw się; mowa u dzieci rozwija się we własnym tempie. Jeżeli Twoje dziecko rozumie to, co słyszy i porozumiewa się gestami oraz kilkoma słowami lub dźwiękami, prawdopodobnie dobrze sobie radzi. Aby pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności językowych, mów do niego często, opisując to, co widzisz i robisz. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli niepokoją Cię opóźnienia rozwoju mowy.
Dlaczego żywienie jest ważne?
Zdrowe żywienie jest ważne, ponieważ dostarcza energię i substancje odżywcze potrzebne dla wzrostu i rozwoju. Twoje dziecko będzie codziennie korzystać ze zróżnicowanych, pełnowartościowych potraw w trakcie rozwoju jego umiejętności poznawczych, językowych i społecznych.
-
Kwasy Omega 3 (alfa-linolenowy) jest ważny dla rozwoju mózgu i tkanek nerwowych (zalecane spożycie to 2 g dziennie)
-
Żelazo przyczynia się do prawidłowego rozwoju funkcji poznawczych u dzieci
-
Wapń potrzebny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci
-
Cynk niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego
-
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 957/2010 z 22.10.2010 r
-
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 983/2009 z 21.10.2009 r
-
EFSA 2014 0109_FR