Szukaj

Odciąganie pokarmu

Zwracaj uwagę na czystość wszystkich przedmiotów mających styczność z Twoim pokarmem.

Akcesoria i sprzęt do odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu należy po każdym stosowaniu rozłożyć na części i dokładnie umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń lub – jeśli pozwala na to producent sprzętu – w zmywarce w temperaturze 60°C. Następnie, po dokładnym wypłukaniu, trzeba je także zdezynfekować, tzn. wyparzyć wrzątkiem lub w kuchence mikrofalowej (w torebce do wyparzania), zgodnie z regułami opisanymi poniżej.

Jeżeli dziecko urodziło się o czasie, to akcesoria i sprzęt do odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu należy dezynfekować:

 • W 1 miesiącu życia dziecka – przed każdym użyciem
 • W 2 miesiącu życia dziecka – raz dziennie
 • Od 3 miesiąca życia dziecka – 2 do 3 razy w tygodniu

Ręczne odciąganie pokarmu

Zanim przystąpisz do odciągania pokarmu, dokładnie umyj ręce i paznokcie ciepłą wodą z mydłem i delikatnie rozmasuj piersi. Nie ma konieczności, mycia piersi przed każdym odciąganiem pokarmu. Wystarczy zwykła dbałość o higienę całego ciała i codzienne mycie się pod bieżącą wodą.

 • Uchwyć pierś tuż za otoczką (ciemniejszą częścią piersi)
 • Naciśnij delikatnie, używając kciuka i pozostałych palców ułożonych w kształt litery C. Nie powinno to boleć (nie ściskaj bezpośrednio brodawki, ponieważ stanie się obolała i niezdolna do wydzielania pokarmu)
 • Zwolnij nacisk, a następnie powtórz czynność, tworząc określony rytm. Starać się nie przesuwać palcami po skórze. Najpierw pojawią się jedynie kropelki, ale próbuj dalej, to zwiększy ilość wydzielanego pokarmu. Przy odrobinie czasu i praktyki mleko zacznie wypływać swobodnie
 • Gdy mleko przestanie wypływać, przesuń palce i spróbuj odciągać je z innej części piersi Powtórz czynności
 • Gdy wypływ pokarmu zwolni tempa, zmień pierś. Zmieniaj piersi do momentu, w którym mleko będzie kapać bardzo powoli lub przestanie w ogóle wypływać
 • Jeżeli mleko nie wypływa, spróbuj przesunąć palce lekko w stronę brodawki lub odsunąć je od niej. Możesz też lekko rozmasować pierś
 • Trzymaj wysterylizowaną butelkę do karmienia lub pojemnik na mleko poniżej piersi, aby uchwycić wypływające mleko

Znajdź laktator odpowiedni dla Ciebie

Każdej kobiecie pasuje inny laktator - zasięgnij opinii lub sprawdź, czy możesz wypróbować laktator przed zakupem. Zawsze upewnij się, czy laktator i pojemnik są czyste, wysterylizuj je przed użyciem.

 

Referencje:
 • Wytyczne Ministra Zdrowia dotyczące higieny procesu odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu jego matki
Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Próbki Enfamil są dostępne dla mam z dziećmi po 6 miesiącu.